Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

İmplant Diş veya Protez Diş Arasından Hangisi Seçilmeli

Ağız içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı kaybettiğiniz dişlerin yerine yenilerinin eklenmesi ağız ve diş sağlığının sağlanması için önemli bir adımdır. Ayrıca yeni dişler sayesinde insanlar çiğneme yeteneklerine tam anlamıyla ulaşabilir ve konuşmayı olumlu yönde etkiler.

Tarih11 Şubat 2021 18:15

Bunlara ek olarak insanları estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşmalarına ve kendilerine olan özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunurlar. Eksik dişlerinizin yerine doldurabilmek için İmplant diş ya da protez diş tedavilerinden birini tercih edebilirsiniz. İki tedavinin de olumlu ve olumsuz yönleri mevcuttur.

İmplant ve Protez Diş Tedavisinin Fakları Nelerdir?

implant dişİmplant Diş tedavisinde, özel olarak titanyum veya zirkonyum materyallerinden elde edilen vidalar diş kökü olarak çene kemiği üzerine yerleştirilir. Vidanın üstü bir köprü ya da kronla kaplanarak diş yerine yerleştirir. Bu dişlerin doğal diş rengine uygun olarak hazırlanır ve diğer dişlerden ayırt edilebilmesi oldukça zordur.

Protez Diş tedavisinde, hem diş etlerine hem de dişlerin yapısına ve rengine uygun olarak üretilmekte olan bir parçanın eksik dilerin yerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Bu parça istenildiği zaman çıkarılabilir ve geri yerine takılabilir niteliktedir. Protez tedavisinde üretilen parça hem diş yerine hem de diş eti olarak kullanılabilir. Ağız içerisindeki tüm dişler görevini yerine getiremez bir hale geldiğinde tüm dişler için protez diş tedavisi uygulanabilir. Protez diş tedavisinde birden fazla diş kaybı yaşandığında bölgeler içinde uygulanabilir.

Neden İmplant Tedavisi Proteze Tedavisine Göre Daha Mantıklı

implant dişİmplant ve Protez diş tedavisi günümüzde uzman hekimleri tarafından sıkça uygulanan tedavilerdir. Ancak İmplant diş tedavisinin protez diş tedavisine göre bazı avantajları vardır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • İmplant tedavisinde tasarlanan dişler çene kemiğine kalıcı bir şekilde monte edilir. Bu nedenle protez tedavisine göre daha kalıcı ve daha dayanıklı bir tedavidir. Ayrıca protez dişlerin belirli bir süre sonra yeniden ayarlanması ve onarılmasına ihtiyaç duyulur. Ancak implant tedavilerinde takılan dişler ömür boyu kullanılabilir.
 • İki tedavi yönteminde dişler gerekli olan görevleri yerine getirmek için yeterlidir. Ancak protez tedavisinde tasarlanan dişler hareketli olduğunda gün içerisinde sizleri sıkıntıya sokabilir.
 • İmplant tedavi sonrasında ağız içine yerleştirilen dişlerin temizliği normal dişlerdeki gibi diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla tamamlanabilir. Ancak protez dişleriniz varsa ağız ve diş hijyeninizi gerçekleştirebilmeniz için protezleri çıkartmanız gerekir. Aksi takdirde ağız ve diş hijyeninizi tam olarak gerçekleştiremezsiniz ve ilerleyen süreçlerde ağız ve diş problemleri ortaya çıkabilir.
 • Protez diş tedavisi alan bireylerde diş etlerinde aşınma ve sarkmalar oluşabilir. Bu durumlar ilerleyen dönemlerde çene kemiğinizde kaymalara ve yüz görünümünüzün bozulmasına neden olabilir. Diş İmplantları çene kemiğinize hiçbir şekilde zarar vermezler.
 • İmplant dişler ağız içerisine yerleştirildikten sonra hiçbir şekilde dışarıdan bakıldığında kendilerini belli etmezler. Protez dişler hareketli olduğundan dolayı sizleri gün içerisinde rahatsız edebilirler.
 • İmplant dişler tamamen doğal göründükleri için komşu dişlerden farklılıkları kesinlikle belli olmaz. İmplant dişler sizlere gülümseme, konuşma, çiğneme gibi durumlarda hiçbir şekilde zorluk çıkartmazlar. Yapacağınız hareketlerde diğer dişlerle aynı görevleri üstlenirler. Bu durumlar özgüveninizin artmasına ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp