Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dişteki Mavi veya Gri Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

Dişlerimizin beyaz ve sağlıklı bir görünüme sahip olması herkesin hayalidir. Bu nedenle insanlar dişlerinizin sağlıklı ve beyaz görünebilmesi için ağız ve diş bakımına gereken önemi vermesi gerekir. Ancak ağız ve diş bakımına ne kadar dikkat etsek de dişlerde sarı, mayi ya da gri lekeler oluşabilir. Makalemizi inceleyerek dişteki mavi veya gri lekeler neden olduğu be bu lekelerin nasıl giderileceğini öğrenebilirsiniz.

Tarih10 Temmuz 2024 13:36

İnsanlar dişlerinin sağlıklı olması ve bembeyaz görünebilmesi için çok fazla çaba sarf etmektedir. Ancak bazen ne yaparsak yapalım dişlerimizde renk değişiklikleri oluşabilir. Bu renk değişiklikleri genellikle dişlerin sararmasından kaynaklanır. Ancak bazen dişlerde mavi ya da gri bir renkte lekelenmelerde meydana gelebilir. İnsanlar dişteki mavi veya gri lekeler dişlerin estetik görüntüsünü etkilediği için, bu lekelerden kurtulmak isterler.

 Dişteki Mavi veya Gri Lekeler Neden Oluşur?

Dişteki lekeler

Dişteki mavi veya gri lekeler birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabilir.

Doğal Diş Rengi

İnsanların doğal diş renkleri farklı renk ve tonlardan oluşmaktadır. Dişlerdeki renklemelerin en önemli nedeni diş yapısını ve diş görünümü etkileyen genetik yatkınlıktır. Bebeklerin ya da yetişkin insanların dişlerinin doğal rengi mavi, gri, sarı ya da kahverengi gibi renklerde olabilir. Bu dişler normale göre daha zayıf olabilir. Dişlerin bu renkte olmasının nedeni kalıtsal opalescent dentin olarak adlandırılan genetik bir mutasyondur. Dişleriniz mavi, gri, sarı ya da kahverenginden herhangi bir renkte ise diş hekimlerine başvurarak bu renk problemlerinin neyden kaynaklandığını bulabilir ve buna göre bir çözüm yöntemi bulara, renk değişikliklerini giderebilmek için hizmet alabilirsiniz.

Erken Yaşta Antibiyotiklere Maruz Kalmak

Yapılan araştırmalara göre anne karnındayken ya da çok küçük yaşlarda çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalan çocuklar, bu rahatsızlıklarla mücadele edebilmek için ilaç tedavisi alabilirler. Bu ilaçlar arsında yer alan antibiyotiklere çok fazla maruz kalan çocukların dişlerinde çeşitli lekelenmeler oluşabilir. Dişteki mavi veya gri lekeler bu nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu lekelenmeler genellikle yatay bir çizgi gibi karşınıza çıkar. Bu lekelenmeleri genel olarak yaptığınız ağız ve diş bakımıyla gideremezsiniz. Lekelenmeleri gidermek için diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma işlemleri için hizmet alabilirsiniz.

Diş Tedavileri ve Diş Estetiği Yöntemleri

Dişteki mavi lekelerDişlerdeki çürükleri temizledikten sonra uygulanan dolgular dişlerin gri ya da mavi bir renkte görünmesine yol açabilir. Bu durum genellikle amalgam dolgularda ortaya çıkan bir sorundur. Bunun sebebi ise, amalgam dolguların metal alaşımlı olması ve dışarıdan bakıldığında fark edilmesidir. Dişlerinizdeki amalgam dolgu varsa ve bu dolguların diş estetiğinize zarar verdiğinizi düşünüyorsanız diş hekimlerine başvurarak amalgam dolgularınızı doğal diş renginize ve görünümüne uygun olan porselen ya da zirkonyum dolgularla değiştirebilirsiniz.

Fonksiyonelliğini Yitirmiş Ölü Dişler

Dişlerinizde sadece bir ya da birkaçında mavi ya da gri lekelenmeler varsa bunun nedeni dişlerinizin fonksiyonelliğini bitirerek ölmüş olmasıdır. Siz dişlerinizin sağlıklı ve canlı olduğunu düşünebilirsiniz. Dişin pulpa bölümünde sinirler yer almaktadır. Bu sinirler enfeksiyon, travma ya da çeşitli nedenlerden dolayı zarar görerek ölebilir. Bu durumda dişlerinizin ölmesi anlamına gelir. Dişleriniz öldüğünde ise dişteki mayi veya gri lekeler ortaya çıkar.

Dişlerinizde yer alan sinirlerin öldüğünü ve dişin fonksiyonelliğini yitirdiğini düşünüyorsanız diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimleri tedavi edilebilecek sinirleri ve dişi tedavi edebilir ya da tedavi edilemeyecek durumda olan dişleri çekebilir. Çektikleri dişlerin yerlerini ise implant, köprü gibi çeşitli yöntemlerle geri doldurarak sağlıklı ve estetik görünüme sahip olan dişlere kavuşabilirsiniz.

Dişteki Mavi veya Gri Lekeler Nasıl Giderilir?

Diş hekimlerine başvurarak dişteki mavi veya gri lekeler için yardım alabilirsiniz. Diş hekimleri sizlere diş beyazlatma yöntemleri ve diş kaplama yöntemleri gibi çeşitli tedavilerle yardımcı olabilir. Bu şekilde doğal diş renginize uygun olan ya da daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp