Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Ağrısı Neden Olur? Diş Teli Ağrısı Nasıl Geçer?

Ortodonti tedavileri uzun süren tedavi çeşitleri arsında yer almaktadır. Tedaviler ortalama olarak 2 yıl ile 3 yıl bir süreçte tamamlanmaktadır. Bu sürecin başlangıcında hastalar genellikle dudaklarına, yanaklarına ve dile temas eden braketlerden rahatsızlık duyarlar. Braketlerin ve diş tellerinin temas etmesi sonucunda ağrı ve sızı ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle bir hafta içinde düzelme göstermektedir. Çünkü ağız, dişler, dil ve damaklar diş tellerine uyum sağlayacaktır ve Diş teli ağrısı kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Tarih3 Ağustos 2022 05:45

Diş teli ağrısı genellikle ortodonti tedavisinin ilk zamanlarında görülmektedir. Ancak ortodonti tedavisi uzun bir süreç olduğundan dolayı ilerleyen süreçlerde de diş telinden kaynaklanan ağrılarla karşılaşmak mümkündür. Bunun nedeni ise ortodonti tedavilerinde uzman hekimlere giderek rutin kontroller yaptırmanız gerekmektedir. Bu kontrollerde diş telleri sıkılması, bazı durumlarda kauçuk ligatürlerin değiştirilmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Ağız ve dişlerin bu değişikliklere alışana kadar diş teli ağrısı ortaya çıkabilir.

Diş teli Ağrısı Neden Olur?

diş teli ağrısıDiş teli tedavisine başlandıktan sonraki birkaç haftalık süreçte aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Diş telleri ilk başlarda alışana kadar, ısırma ve çiğneme durumlarında diş etlerine baskı yapar. Bu durumda dişlerde ve diş etlerinde ağrılara neden olur.
 • Diş telleri konuşma ya da diğer çene hareketleri esnasında yanaklara sürtünmeler yapabilir. Bu şekilde de yanaklarda yaralar oluşabilir.
 • Dile sürtünen diş teli ve braketler dil yüzeyinde kesikler oluşturabilir.

Yukarıdaki bahsedilen durumlar diş teli ağrısına neden olabilir. Ağız ve dişler diş teline alıştığında bu ağrılar ve diğer problemler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ancak ortodonti tedavisi tamamlana kadar bu tür problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Diş teli ağrısı aşağıdaki durumlara yol açarsa uzman diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

 • Diş etlerinde aniden ortaya çıkan lekeler ortaya çıkmışsa
 • Diş telinin herhangi bir bölgesinde çıkıntı ya da kopukluk oluştuysa
 • Dişlerde ve diş etlerinde kanamalar meydana geliyorsa
 • Braketlerde gevşeme ya da düşme gibi sorunlar varsa
 • Rutin ortodonti kontrollerinde gerçekleştirilen uygulamalardan sonra oluşan ağrılar bir haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa
 • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere aşırı derecede hassasiyet oluşmuşsa

Ortodonti tedavi sürecinde yukarıdaki durumlarla karşı karşıya kaldığınızda uzman diş hekimlerine başvurarak diş telinin neden olduğu bu rahatsızlıklardan ve ağrılardan kurtulmak için yardım alabilirsiniz.

Diş Teli Ağrısı Nasıl Geçer?

diş teli ağrılarıDiş teli ağrısı her insanda farklı seviyelerde ortaya çıkar. İnsanların bazılarında bu ağrılar oldukça şiddetli olabileceği gibi bazılarında hafif bir ağrı olarak da ortaya çıkabilir. Şiddetli bir ağrı ile karşı karşıyaysanız uzman diş hekiminize başvurarak yardım almalısınız. Ancak diş ağrısı sizlerde hafif seyrediyorsa aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 • Uzman diş hekimlerinin tavsiye ettiği reçeteli ağrı kesiciler ve oral anestezinler ağrıların geçmesine yardımcı olabilir.
 • Buz kompres uygulaması ağız içerisinde oluşan iltihabı azaltacak ve ağız içini uyuşturacağı için ağrının hafiflemesine ve iyileşmesine yardımcı olacaktır. Buz kompres uygulamasını yanaklarını yapabilirsiniz.
 • Diş teli ağrıya neden oluyorsa buzlu su tüketimi ağrıya iyi gelecektir.
 • Diş teli tedavisi alıyorsanız sert, kabuklu gıdalar tüketmeniz ağrılara neden olabilir. Bu nedenle bu gıdaların tüketimini minimum seviyelerine indirmeniz gerekmektedir.
 • Uzman diş hekimleri diş telinin ve braketlerin ağız içerisine ve diş etlerine zarar vermemesi için diş teli mumu kullanmanızı tavsiye edebilir.
 • Tuzlu su karışımıyla iltihaplanmaları ve bakterileri engelleyeceği için ağrı oluşumunun önüne geçebilir.
 • Diş etlerinizi dairesel bir şekilde çok fazla bastırmadan masaj yapmak ağrıların iyileşmesine yardımcı olur.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp