Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Ağız ve dişlerde meydana gelebilecek rahatsızlıkların tüm vücudu etkileyebileceğinden dolayı ağız ve dişlerin sağlığı oldukça önemlidir. Bu nedenle dişlerimizi en ufak zarar verebilecek durumlardan kaçınmamız gerekir. Bu nedenle sizler için dişlere zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Tarih27 Mayıs 2021 13:33

Ağız ve diş sağlığının ne derece önemli olduğu tüm dünyada bilinmektedir. Ancak bizim ülkemizde ağız ve diş sağlığına ya da bakımına gereken önem verilmemektedir. Bu durumda hem ağız ve diş sağlığını hem de genel vücut sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle hem ağız ve diş bakımına önem vermeliyiz hem de dişlere zarar veren alışkanlıklar gibi durumlardan uzak durmalıyız. Bu şekilde ağız ve diş sağlığımızı koruyabiliriz ve genel vücut sağlığında bir tehlike yaratmasının önüne geçebiliriz.

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişlere ne zarar verirGünlük hayatınızda yapmış olduğunuz bazı alışkanlıklar ağız ve dişlerinizi çeşitli zararlar verebilir. Bu nedenle bu davranışlardan uzak durmanız ağız ve diş sağlığınız açısından önemlidir. Dişlere zarar veren alışkanlıklar şunlardır.

Dişlerin Açacak Niyetine Kullanılması

Dişlerinizi kullanarak şişe kapaklarını, plastik ambalajları açmak ilk bakışta sizler için kolay ve pratik gelebilir. Ancak bu alışkanlıklar dişlerde çatlaklara ya da kırılmalara yol açabilir. Ayrıca diş etlerine de çeşitli zararlar verebilir.

Gereğinden Fazla Kahve, Çay ve Tütün Ürünleri Tüketmek

İnsanlar günlük yaşantılarında belirli miktarlarda çay ve kahve tüketebilirler. Ancak bu tüketimler gereğinden fazla ise dişlerin sararmasına yol açabilir. Ayrıca tütün ürünü kullanan bireylerde, tütün ürünlerinin içerisinde yer alan zararlı maddeler dişlere ve diş etlerine çeşitli zararlar verebilirler. Bu nedenle çay ve kahve tüketimini sınırlamanız gerekmektedir ve tütün ürünleri tüketimini hem ağız ve diş sağlığını hem de genel sağlığınız açısından tamamen bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Diş Gıcırdatmak

Bruksizm olarak da bilenen diş gıcırdatma hastalığı dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında yer almaktadır.. İnsanlar genellikle bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldıklarını anlamazlar ve diş gıcırdatma duruma genellikle geceleri uykudayken gerçekleşir. Gün içerisinde yaşadığınız stres, sinir ve sıkıntı bruksizm rahatsızlığının en önemli nedenidir. Bu nedenle bu rahatsızlıktan kurtulmak ve diş sağlığınızı korumak için uzman diş hekimlerine başvurmalısınız.

Dişlere zarar veren yiyecekler

Asitli, Şekerli Gıdalar ve Meyve Sularını Gereğinden Fazla Tüketmek

Asitli, şekerli gıdalar ve meyve suları tüketilmesi zevkli olan ve zararsız gibi duran besinlerdir. Ancak gereğinden fazla vücuda alacağınız asitli ve şekerli gıdalar hem ağız ve diş sağlığınızı hem de genel sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Bu nedenle bu tür gıdaların tüketimini aşırıya kaçmadan kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çok Fazla Atıştırmalık Tüketmek

İnsanlar gün içerisinde çeşitli atıştırmalıkları sıklıkla tüketmektedir. Ancak atıştırmalıklar büyük bir kısmı zararlı katkı maddeleri, fazla miktarlar şeker, tuz ve yağ içermektedir. Bu nedenle atıştırmalıkların çok fazla tüketilmesi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında yer alan çok fazla atıştırmalık tüketmek alışkanlığınızı sınırlandırmanız gerekmektedir.

Kabuklu Yiyeceklerin Kabuklarını veya Sert Cisimleri Dişlerle Kırmak

Fındık, ceviz gibi sert kabukları olan yiyeceklerin kabuklarını dişlerinizle kırmak ya da kırmanız veya kesmeniz gereken herhangi bir sert cismi dişlerinizle kırmak dişlerinizi ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle kabuklu yiyecekleri ve sert cisimleri kesinlikle dişlerinizle kırmaya çalışmamalısınız.

Dudağa, Dile veya Dişlere Piercing Takmak

Dudağa, dile takılan Piercing, her şekilde dişlere temas edecektir. Bu temas sürekli olarak gerçekleşeceği için dişlere zamanla hasar vermeye başlayacaktır. Ayrıca Piercing, diş etlerine de ciddi zararlar verebilir. Ağız içerisinde bakteri ve mikrop oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle Piercing kullanırken çok dikkat etmelisiniz ya da kullanmamalısınız.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp