Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Mumu Nedir?

Ortodonti tedavilerinden yararlanan bireylerin diş etlerinde, yanak ve dudakların iç bölgelerinde yararlanmalar meydana gelebilir. Bu yaralanmalara neden olan diş telinin bulunduğu yerlere bir parça diş teli mumu yerleştirerek bu yaralanmalara önleyebilirsiniz.

Tarih26 Haziran 2021 15:32

Çarpık ya da yamuk dişleri tedavi ettirmek isteyen bireyler ortodonti tedavilerinden yararlanmak isterler. Ortodonti tedavi sürecinde dişlerin istenilen konuma ulaşabilmesi için diş elleri zamanla uzman hekimler tarafından sıkılmaktadır. Dişlere takılan teller ve braketler diş etlerine, damaklara ve yanak içlerinde yaralar oluşmasına yol açabilir. Bu küçük çaplı yaralanmaların önüne geçmek içinde diş teli mumu kullanılabilir. Diş teli mumları tellerin üzerine yerleştirilerek yaralanmaları önler ve oluşan yaraların biran önce iyileşmesine yardımcı olur.

Diş teli Mumu Kullanımı

Diş teli tedavisinde yaralanmaları önlemek ve daha çok iyileşmesine sağlamak için kullanılan diş teli mumu kullanımı oldukça basittir. Ağız mumumdan ufak bir parça alarak, baş ve işaret parmağınızla mumu yumuşatarak yaralanmaya neden olan bölgeye hafifçe sürün. Bu şekilde diş tellerinin yanak içlerinize ve diş etlerine verdiği zararları önleyebilirsiniz ve oluşan yaraları daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu mumları süreceğiniz zaman o bölgenin kuru olması gerekmektedir. Mumu süreceğiniz yeri bir peçete yardımıyla ya da ağızdan alacağınız 4 – 5 nefesle kurutabilirsiniz.

Diş teli tedavisi boyunca diş hekimleri diş tellerini sıkmaları gerekir. Bu şekilde diş telleri ağız içine alışana kadar, diş etlerinde ve ağız içlerinde tekrar yaralar oluşturabilir. Bu duruma alışana kadar sizlerde yaralanmaları önlemek için diş teli mumu kullanabilirsiniz. Diş teli mumları genellikle kullanılmaya başladıktan sonra birkaç saat sonra ya da maksimum bir gün sonra etkisini yitirebilir. Bunun nedeni ise tükettiğiniz yiyecekler ve içeceklerdir. Yediğiniz gıdalar ve içtiğiniz içeceklerle birlikte mumları da yutabilirsiniz ve bu şekilde etkisini yitirmiş olur. Diş tellerinin muhafaza edilmesi özel kaplar ve paketler vardır.

Ortodonti tedavisiyle dişlerindeki çarpıklıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek isteyen herkes diş teli mumu kullanacak diye bir şart yoktur. Bazı bireylerde diş teli, diş etlerine ve yanak içlerine zarar vermeye bilir. Bu durumda mum kullanıma gerek yoktur. Ayrıca ağız mumu kullananlar, herhangi bir nedenden dolayı mumları yanlışlıkla yutabilirler. Ağız mumu yutmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Diş teli tedavisinde diş teli mumunu kullananların merak ettiği sorunlardan bir tanesi Diş teli mumu yerine ne kullanılır? Sorusudur. Mumunuz bittiğinde ya da herhangi bir nedenden dolayı kullanmak istemediğinizde balmumu, hafif nemli bir pamuk ya da şekersiz sakız kullanılabilir.

Diş Teli Mumu Fiyatları Ne Kadar?

Diş teli mumu fiyatları hakkında bilgileri bu sitelerden ya da eczanelerden öğrenebilirsiniz. Çünkü sizlere fiyatlar hakkında kesin bilgiler veremeyiz. Bunun sebebi ise fiyatların markaya, gramajına, paket sayısına ve kalitesi gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

Diş Teli Mumu Nerede Satılır?

Diş tellerinin neden olduğu yaraları iyileştirmek için kullanabileceğiniz diş teli mumlarını eczanelerde ya da çeşitli alışveriş mağazalarında temin edebilirsiniz. Ayrıca sağlık malzemeleri satan alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp