Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Diş Köprüsü Nedir? Diş Köprüsü Çeşitleri Nelerdir?

11 Mayıs 20210

Diş köprüsü, çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğiniz bir ya da birden fazla dişlerin oluşturduğu boşlukları doldurmak için tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Herhangi bir nedenden dolayı diş kaybı yaşadıysanız ve bu dişlerin yerini doldurmadıysanız, dişlerin oluşturduğu boşluk diş dizilimini ve sağlığında çeşitli problemlere neden olabilir.

Ayrıca dişler arasında boşluklar estetik görünümü de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle dişlerinizdeki boşlukları çeşitli tedavilerde doldurabilirsiniz. Bu tedaviler arasında Diş Köprüsü tedavisi de yer almaktadır. Bu tedavi sayesinde diş kaybı sonrası oluşan boşlukları doldurarak diş sağlığınızı ve estetiğinizi koruyabilirsiniz.

 

Diş Köprüsü Nasıl Yapılır?

Diş köprüsü tedavisiyle eksik dişlerin oluşturduğu boşlukları doldurabilmek için uzman diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirsiniz. Diş köprüsü tedavi süreci şu şekilde gerçekleşmektedir.

 • İlk olarak uzman hekimler tedaviye başlamadan önce anestezi uygulanır.
 • Köprü dişin yerleştirileceği boşluğa komşu olan dişlerin kesilmesi ve uygun hale getirilmesi için çalışmalar yapılır.
 • Daha sonra köprü dişin yerleştirileceği bölgenin ölçüleri alınır ve bu bölgeye geçici bir köprü diş takılır.
 • Köprü diş alınan ölçülere göre tasarlanır. Bu süreç tamamlandıktan sonra uzman hekimler diş köprüsünü ağız içine Diş Köprüsü Yapıştırıcı ile yerleştirir.

 

Diş Köprüsü Çeşitleri Nelerdir?

Diş diziliminde meydana gelen boşlukları doldurabileceğiniz Diş köprüsü çeşitleri şunlardır.

 • Geleneksel Köprüler
 • Kanatlı Köprüler
 • Maryland Köprüler

 

Geleneksel Köprüler

Geleneksel diş köprüsü, iki destek diş yardımıyla bir ya da birden fazla diş kaybından oluşan boşlukların tedavisinde başvurulan bir tedavi yöntemidir. Destek diş, uzman diş hekimlerinin, diş köprüsünde kuron yapılan dişlere verdikleri isimlerdir. Pontik diş ise, destek dişlerin desteğiyle ağza yerleştirilen dişlerdir. Diş köprüsü çeşitleri arasında en yaygın olarak başvurulan geleneksel diş köprüleri genellikle metal, seramik ve porselen materyallerinden yapılmaktadır. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça zordur ve estetik açıdan sıkıntı çıkarmaz.

 

Kanatlı Köprüler

Kanatlı Diş köprüsü, eksik dişlerin oluşturduğu boşlukların tek bir tarafında doğal diş olduğunda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, kanatlı diş köprüsünün bir tarafı doğal dişe tutturulur. Kanatlı diş köprüleri, asma veya balkon köprü olarak da adlandırılmaktadır. Bu diş köprüsünde, boşluğa komşu olan dişin görünmeyen tarafına tutturulur. Genellikle hastaları hareketli protezlerden kurtarmak için başvurulan bir yöntemdir.

 

Maryland Köprü

Maryland diş köprüsü, tek bir dişin oluşturduğu boşluğun, bu boşluğa komşu olan dişlerden faydalanarak uygulanan tedavi yöntemidir. Estetik açıdan oldukça başarılı olan bu yöntemdeki amaç eksik dişin oluşturduğu boşluğu doldurmaktır. Ön tarafta yer alan komşu dişlerin arka yüzeyinden, arkada yer alan dişlerin ise çiğneyici yüzünden destek alınarak uygulanmaktadır. Genellikle metal tabanlı porselenden üretilmektedir.

 

Diş Köprüsü Fiyatları

Diş köprüsü fiyatları belirlenirken birçok farklı etken göz önüne alınmaktadır. Bu etkenler şunlardır.

 • Diş köprüsü tedavisi kaç tane eksik diş için uygulanacağı
 • Tedavi alacağınız diş hekiminin ya da diş polikliniğinin genel durumu, tecrübesi ve kalitesi
 • Diş köprüsü tedavisi için hangi köprü tedavisinin tercih edileceği
 • Diş köprüsü tedavisine ek olarak yapılacak olan diğer tedaviler

Diş köprüsü fiyatları yukarıda sıralanan maddeler ve diğer etkenler göz önüne alınarak belirlenir. Bu nedenle kesin fiyatlar alabilmek için uzman diş hekimlerine danışmanız gerekmektedir. Ancak ortalama fiyatlar 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp