Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş İpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih15 Kasım 2019 19:53

Diş ipi kullanma, doğru şekilde yapıldığında, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere (diş altı ve diş arası) ulaşım sağlanabilir ve buralarda oluşan plak ve yiyecek artıklarının temizlenmesi daha kolay olur. diş çürümelerine en çok neden olan yemek artıkları ve plakların temizlenmesi için diş ip kullanmak son derece faydalıdır.

Diş ipinden beklenen katkıyı sağlamak için doğru kullanmak ve zamanlamayı doğru yapmak çok önemlidir. Akvadent Özel Ağız ve Diş Poliklinikliği uzmanlarımız, diş ipini aşağıdaki şekilde kullanmayı önermektedir.
Diş İpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

· 40 cm. uzunluğunda bir ip keserek çoğunluğunu orta parmaklarınızın çevresine sarın. Daha sonra 4-5 cm. uzunluğunda diş ipini açık bırakın.

· Diş ipini baş parmak ve işaret parmakları arasında gererek, dişlerinizin arasına yerleştirin ve yukarı-aşağı doğru nazikçe çekin.

· Diş ipini diş yüzeyleri üzerinde gezdirin ve dişeti çizgisini geçtiğinden emin olun. Diş ipini hareket ettirirken sert hamlelerden ve zorlamadan uzak durun, aksi halde hassas olan diş etlerinin zarar görmesine neden olursunuz.

· Diş ipini farklı dişlerde kullanmaya başlamadan önce kullanacağınız bölümün temiz olmasına dikkat edin.

· Diş ipini dişinizden çıkartırken tek seferde çıkartmak yerine yine aşağı-yukarı yönlü hareket ettirin.

Hangi Tip Diş İpini Kullanmalıyım?

Diş yapısı ve dişeti, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle seçilen ipe dikkat etmek gerekmektedir. Diş ipleri iki farklı şekildedir.

1- Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi.

2- PTFE (tek filamanlı) diş ipi.

Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi: mumlu ve mumsuz olarak iki farklı şekilde üretilen bu diş ipleri, birden fazla naylon ipten oluşmaktadır. Diş araları sıkı olan kişilerin bu tipten uzak durmaları önerilmektedir, çünkü yırtılmaları daha kolaydır.

PTFE (tek filamanlı) diş ipi: sıkışık diş aralarında hareket ettirmesi daha kolay olan bu diş ipleri, daha kolay kayar ve yırtılmalara karşı daha dayanıklıdır.

Doğru kullanım yapıldığında aslında her iki diş ipi çeşidi de diş plaklarının temizlenmesinde faydalı olmaktadır. Diş hekiminiz ile görüşerek hangi türü kullanmanız gerektiği konusunda destek alabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp