Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Diş Hekimi Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?

Diş Hekimi Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?
03.08.2019
1.453

Diş sorunları yaşayan ve diş tedavisi görmesi gereken kişilerin çoğunluğunda bir korku hissiyatı oluşmaktadır. Bu korku günümüzde aslında her türlü diş tedavisinin sıfır acıyla son bulmasına rağmen dişçi koltuğuna oturmak çoğu insan için stres haline gelmiştir. Korkuları yüzünde ağrı kesicilerin dozunu kaçıranlar, acı içinde kıvranarak son raddeye kadar tedavi koltuğuna oturmayanlar; diş kayıpları, çürükler, ağız içi sorunların yol açtığı başka hastalıklara maruz kalmakla birlikte, estetik bozukluk ve dayanılmaz ağrılarla yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Kendilerine adeta işkence çektiren hastalar diş tedavisi sonucunda ağrıların son bulması, dişlerinin istedikleri görüntüde olmasıyla neden daha önce tedavi olmamışım pişmanlığını muhakkak yaşamaktadırlar.

 

 Diş Hekimine Gitmeye Karar Verme Süreci:

 

Aslında o koltuğa oturmaya ikna olana kadar bazen geç kalınmış durumlarda olabilmektedir. O nedenle hastanın öncelikle ertelemenin yersiz olduğunu, tedavinin acı değil tam tersi dayanılmaz diş ağrılarından ve diş sorunlarından kurtulacağının bilincinde olması gerekmektedir. Unutmayın ki diş hekimlerine acı çekmek için değil, acıyı sonlandırmak için gidilmektedir.

Şu husus da önemlidir ki dişçi ye gitmek için diş sorunları yaşanmadan sağlıklı dişlere sahip kişilerin de kontrol amaçlı olarak periyodik olarak düzenli diş muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Özellikle çocuklarda bu kontroller kesinlikle es geçilmemelidir. İlk 6 aydan itibaren ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir. Diş hekimi korkusu ileride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi olarak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Ertelediğiniz her gün sağlığınızdan çalmaktadır.

 

 Dentofobi Nedenleri Ve Korkuyu Yenmenin Yolları:

 

 Günümüzün gelişen tedavi yöntemleri teknolojinin sağlamış olduğu konforlu acısız ve ağrısız olmaktadır. Diş tedavisi yöntemlerinin çeşitlilikleri arasında olan lokal anestezi, genel anestezi, sedasyon gibi tedavi yöntemleri kişilerin ağrısız, hiç bir acı hissetmeden rahat bir konforla tedavilerinin olumlu sonuçlarıyla ağız ve diş sağlığına kavuşmaktadır. Dentofobi olarak adlandırılan dişçi korkusu çocuk ve yetişkinlerde sıklıkla görülen bir durumdur.

 

Bu fobiye genellikle bazı unsurlar yol açmaktadır. Kişinin daha önce tedavi sırasında kötü bir tecrübe yaşamış olması travmatik sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte diş hekiminin de tavrı önemli bir etkendir. Bu etapta diş hekiminin yaklaşımı büyük önem teşkil etmektedir. Hekimin hastayı sakinleştirici yaklaşımıyla korku en aza indirgenmektedir. Dentofobinin bir başka nedeni de çevresel faktörlerdir. Çocukların büyükleri tarafından diş doktoru ile korkutulması, çevrenin olumsuz tecrübelerini hastaya bilinçsiz olarak aktarması var olan korkuların daha da yükselmesine neden olmaktadır.

 

 Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?

 

 İleri derece de dentofobi durumlarında genel anestezi yada sedasyon gibi tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Güven duyabileceğiniz, samimiyeti ve açıklamaları ile sizi sakinleştirecek ilgili bir diş hekimi tercih etmelisiniz. Tedavi öncesinde muhakkak hekiminizle konuşarak korkularınız olduğunu belirtmelisiniz.

 

Tedavi sırasında rahatsız olacağınız bir durumda ara vermek istediğinizde hekiminizle aranızda bir işaret diyaloğu olmalıdır ki hekim işlemi o an durdura bilmeli. Tedavinizi bir günde tamamlamak zorunda değilsiniz, hekiminizle konuşarak belirli aralıklarla dinlenerek tedavinizi yaptırabilirsiniz. Diş hekimine şikayetiniz olmadan da düzenli olarak muayene amaçlı gitmeniz sizi diş koltuğuna alıştıracak ve artık korku yerine normal bir rutin haline dönüştürecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu