Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş eti kanaması, genellikle diş etlerinde oluşabilecek problemlerin bir belirtisidir. Ancak diş etlerinde oluşan kanamalar başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir konudur ve diş etlerinizde sürekli kanamalar oluşuyorsa bir uzman hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tarih15 Ocak 2021 14:15

Diş eti kanaması, dişlerinizi fırçalarken sert bir şekilde diş fırçalarını hareket ettirmenizden dolayı olabilir. Ya da d iş temizliğiniz için diş ipinden yardım alıyorsanız ve temizlik sırasında ip kullanımınız yanlışsa diş etlerinizde kanamalar meydana gelebilir. Bu sorunlara ek olarak diş etlerinizde meydana gelen kanamalar vitamin eksikliği, trombosit eksikliği gibi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Hatta lösemi ve periodontitis rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Bahsettiğimiz hastalıklar diş etlerinizde kanamalar oluşturabilir. Bu nedenle diş eti kanamalarınızı bir uzman hekime göstererek erken teşhis şansını kaçırmamanızı öneririz.

Diş etlerinde meydana gelen kanamaların insanların sağlığını tehdit etmesi durumu, diş etlerinde oluşan plakların aşırı seviyelere çıkmasıyla başlar. Bu plaklar zaman içersinde çoğaldıkça gingivitis olarak adlandırılan yapışkan renksiz plaklar diş etlerinde problemlere yol açıyor. Bu sorun giderek büyür ve diş etlerinizde sürekli kanamalar meydana gelir ve diş etleriniz zarar görmeye başlar. Bu sorun insanların ağız ve diş sağlığını olumsu yönde etkiler. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınız için dişlerinizi düzenli olarak doğru bir şekilde fırçalamanız gerekir.

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş etlerinizde meydana gelen kanamaların başlıca nedeni diş eti rahatsızlıkları olsa da diş eti kanaması birçok hastalığın habercisi olabilir. Sizler için Diş eti kanaması nedenleri şu şekilde özetlemeyebilir.

 • Diş ve diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ve bakteriler diş eti rahatsızlıklarının ilk aşamasıdır. İltihaplanmalar diş etlerinin hassaslaşmasına ya da kızarmasına yol açabilir. Bu durum dişlerinizin ve diş etlerinizin düzgün ve doğru bir şekilde temizlenmemesinden dolayı oluşmaktadır. İltihaplar ve bakterilerin temizliği yapılmazsa diş etlerinde kanamalar ve farklı problemler ortaya çıkabilir.
 • Mevcut olan hastalıklarınızın tedavisi için kullandığınız bazı ilaçlar yan etki göstererek dişlerinizde kanamalar yapabilir. Bu sorunla karşılaştığınızda doktorunuza danışarak ilacı değiştirebilir ya da farklı bir yöntem bulabilirsiniz.
 • Sürekli olarak kullanmış olduğunuz ağız ve diş bakım ürünlerinizi değiştirdiğiniz zaman yeni ürünler ilk başlarda diş etlerinde kanamalara neden olabilir.
 • Hamilelik süresince hormonlarda meydana gelen değişmeler diş ve diş eti hassasiyetine neden olabilir. Bu nedenle diş etlerinizde kanamalar oluşabilir.
 • Ağız ve diş temizliğini önemsememek ve düzenli bir şekilde yapmamak diş eti rahatsızlıklarına yol açar ve diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir.
 • İşlenmiş gıda tüketimlerinde bazı gıdalar diş etlerine zarar verebilir ve diş etlerini kanatabilir.
 • İnsan hayattın büyük bir sorun teşkil eden stres, birçok hastalığa neden olduğu gibi ağız ve diş rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Aldığınız besinlerin sertliği, kabuklu oluşu gibi durumlar diş etlerinde kanamalara neden olabilir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti kanaması tedavisinde ilk olarak sizler ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yani sizler, diş eti kanaması ya da diğer ağız ve diş sağlığı problemleriyle karşı karşıya kalmamak için ağız ve diş bakımınıza ve hijyeninize önem göstermelisiniz. Ağız ve diş temizliğinize ne kadar özen gösterseniz de yılda en az olarak 2 defa uzman hekimlere ağız ve dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Dişlerinizi düzenli ve düzgün bir şekilde fırçaladığınız ve aralarda kalan parçacıkları diş ipleri sayesinde temizlediğiniz taktirde diş ve ağız problemlerinin oluşmasının önüne geçeceğiniz için diş etlerinizde de kanama oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Dişlerinizde meydana gelen kanamaları önleyebilmek için sizlere düşen bazı görevler vardır. Diş eti kanaması nasıl geçer sorusuna verebileceğimiz cevaplar şunlardır.

 • Ağız, diş temizliğinizi ve bakımını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.
 • Diş etlerinizde meydana gelen kanamaların sorunlarının teşhisi için uzman hekimlere başvurarak tedavilerinizi yaptırmalısınız.
 • Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamalısınız.
 • Dişlerinizin temizliğinde diş iplerinden yararlanıyorsanız diş iplerini doğru bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.
 • Bir miktar tuzu ılık bir suya karıştırarak ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde diş etlerinde meyanda oluşan şişkinliklerin inmesine yardımcı olarak diş etlerinizin kanamasını önlemiş olursunuz.
 • Diş eti kanaması olan bireyler kanama başladığında ve kanama dinmediyse buzlu su ile ıslatacağınız bir gazlı bezle diş etlerine baskı uygulayarak kanamayı durdurabilirler.
 • Sigara, alkol ve diğer zararlı madde kullanımları diş etlerinde kanamalar meydana getirebileceği gibi diş etlerindeki kanamaları arttıra da bilir. Bu nedenle bu tür zararlı maddeleri kullanımını biran önce bırakmanızı tavsiye ederiz.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Serhat dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım.Sadece üst sol köpek dişim önde gerisi düzgün.Acaba bu duruma göre ust çene teli fiyatı aralığı kaçtır?Ve şefaf tel ile fiyat farkı var mı varsa ne kadar

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Serhat Bey, Öncelikle klinik muayene gerekmektedir. Bazı durumlarda tek çene ortodonti tedavi uygulanırken bazı durumlarda uygulanamayabiliyor. Kapanış bozukluğu oluşturabilir. Ücretsiz klinik muayene sonrasında tedavi planlamanıza istinaden fiyat paylaşılabilir. Detaylı bilgi için 05446201020 numaralı telefonumuzdan bizlerle görüşebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp