Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çekimi, birçok insan için korkutucu bir tedavi gibi gelir. Hatta basit diş hastalıklarında bile dişinin çekilmesi korkusu ile hastaneye gitmeyen bundan dolayı küçük diş çürüklerinin diş kayıplarına neden olduğu görülmektedir.

Tarih21 Ocak 2021 15:52

Diş çekimi, her hasta için yapılan bir işlem değil, kanal tedavisi mümkün olmayan, çürük ve enfeksiyonun yüksek olmasına bağlı olarak kanal tedavisi ve dolguya cevap verilmeyen hastalarda yapılmaktadır. Çekimin yapıldığı esnada kesinlikle lokal anestezi yapılarak dişin çekileceği bölge uyuşturulur ve hasta kesinlikle herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmez.

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki, diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

· Diş çekimi yapan hastanın çekimden en az yarım saat kadar ağzını çalkalamaması gerekmektedir. Ağız çalkalamak kan pıhtılaşmasını engelleyeceği için iyileşme süreci olması gerektiğinden daha fazla zaman alır.

· Diş çekimi sonrasında uzman hekimin çekimin yapıldığı bölgeye koyduğu tamponu, 20-25 dakika boyunca sıkıca ısırın ve normal şekilde yutkunmaya devam edin. Sık yutkunmak veya sık tükürmek de yine kan pıhtılaşmasını engellediği için iyileşme sürecini geciktirmektedir.

· Çekilmiş diş bölgesinde 6-24 saat boyunca kan sızıntısının olması normaldir. Tükürüğünüze bulaşan kanı görerek paniğe kapılmanıza gerek yoktur, konuyla ilgili diş hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

· Diş çekimi işleminden sonra bir süre ağrının olması normaldir. Özellikle uyuşukluk geçmeye başladığında ağrılar daha da artar. Bu durumun önüne geçmek için hekiminizden ağrı kesici talep edebilirsiniz.

· Dişler, çene kemiğine bağlıdır. Bu yüzden çekim yapıldığında kemik ortaya çıkar, bu nedenle çekim yapılan bölge ile sert cisimler çiğnemeyin.

· Sıcak, baharatlık ve acılı yiyeceklerden uzak durun.

· Çekim sonrası enfeksiyon oluşumuna karşı 24 saat boyunca sigara içmeyin.

· Diş çekiminden hemen sonra araba kullanmayın.

· Çekim yapıldıktan sonra mümkünse başınızın altına yüksek bir yastık koyun ve sıcak su ile banyo yapmaktan uzak durun.

· Ağızda meydana gelen uyuşukluk geçinceye kadar herhangi bir şey yememeye dikkat edin.

· 24 saat sonra normal şekilde ağız ve diş bakımı yapabilirsiniz.

· 24 saat geçmiş olmasına rağmen; yüzdeki şişlik dinmemiş ise, ağrı ve kanama devam ediyorsa zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurun.

· Dişinize dikiş atıldı ise veya cerrahi operasyon yapılmış ise kontrolleri ihmal etmeyin.

Akvadent Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikliği sağlıklı gülüşler diler…

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp