Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Çekimi Sonrası Yemek Listesinde Neler Olmalı?

İnsanlar ağız ve diş bakımları için gereken tüm özeni göstermelerine rağmen birçok farklı nedenden dolayı ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu rahatsızlıklarda dişlerin çekilmesi bile yol açabilirler.

Tarih10 Temmuz 2024 13:13

İnsanlar dişlerini çektirdikten sonra neler yapacağı hakkında bilgiler edinmek isteyebilirler. Bu nedenle sizlere Diş çekimi sonrası yemek yenir mi? Diş çekimi sonrası yemek listesinde neler olmalı? Diş çekimi sonrası beslenme gibi birçok farklı konuda bilgiler vermeye çalışacağız.

Dişlerimizdeki çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ya da birçok farklı durum sonucunda dişlerimizi çektirmemiz gerekebilir. Diş çekimi sonrası neler yapmanız gerektiği, nelere dikkat etmeniz ve nelere yemeniz gerektiği gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olmanız bu süreci hızlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Diş çekiminden sonra neler yapmanız gerektiği hakkında diş doktorunuz sizleri bilgilendirecektir. Ancak yemek konusunda bilgiler vermeye bilir. Diş çekimi sonrası yemek hakkındaki bilgilere makalemizin devamında ulaşabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Yenir Mi?

Diş Çekimi SonrasıSindirim sisteminin başlangıcı olarak ağız kabul edilmektedir. Bu nedenle ağız içerisinde oluşabilecek sorunlarda hem genel sağlığınızı hem de ağız sağlığınızı tehlikeye sokacaktır. Bu doğrultuda dişlerimize ortaya çıkabilecek birçok farklı problem yer almaktadır. Bu problemlerin büyük bir bölümü çeşitli ağız ve diş tedavileriyle tedavi edilmektedir. Ancak bazı durumlarda diş tedaviye uygun olmayabilir. Bu durumda da dişlerin çekilmesi gerekir. Diş çekimi sonrası iyileşme sürecini kısaltmak ve sancısız bir şekilde atlatabilmek için doktorlarınızın tavsiyesine uymanız ve beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş çekiminden sonraki birkaç saat içinde katı gıdaların tüketilmemelidir. Katı gıdaları tükettiğinizde diş çekimi sonrasında bölgede oluşan kan pıhtısını bozabilir ve diş etlerine ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu nedenle diş çekiminden sonraki ilk gün içerisinde sadece sıvı ve püre şeklindeki gıdaları tüketmelisiniz.

Diş Çekimi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diş çekimi sonrası, dişin çekildiği bölgenin zarar görmemesi, kanama, şişlik gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmamak için beslenme alışkanlığınıza dikkat etmelisiniz. Diş çekiminden sonraki birkaç gün içinde dişlerinizi zarar vermeyecek gıdaları ve içecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Diş çekimi sonrası yemek olarak şunları tüketebilirsiniz.

Dondurma

Diş çekimi sonrası yemek yeme alışkanlıklarınızdan taviz vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle diş çekiminden sonraki süreçte diş hassasiyeti ile karşı karşıya değilseniz dondurma yiyebilirsiniz. Bu şekilde diş çekimi sonrasında oluşabilecek olan şişliği de önleyebilirsiniz.

Patates Püresi

Diş çekiminden sonra karnınız acıktığında bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. Bu süreçte katı gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle çorba ya da diğer sıvı gıdalarla doyacağınızı düşünmüyorsanız, Patates püresi yiyebilirsiniz. Çünkü patates püresi içerdiği besinler sayesinde oldukça doyurucudur. Patates püresini sade bir şekilde tüketemiyorsanız bir miktar tuz ya da baharatlarla karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Soğuk Çorba

Çorbalar sıvı olması nedeniyle hem lezzetli hem de sindirimi kolay olan gıdalardır. Diş çekimi sonrası yemek olarak soğuk ya da ılık çorbalar içebilirsiniz. Bu şekilde açlığınızı giderebilir ve çektirdiğiniz dişin oluşturduğu bölgeye zarar vermezsiniz. Ancak çorba seçiminizde bu konuda önemlidir. İçerisinde et, tavuk ya da tane şeklinde sebzeler içeren çorbaları tüketmemelisiniz. Mercimek, domates çorbası gibi içerisinde püre olan ya da sade çorbaları tüketebilirsiniz.

Smoothie

Taze meyve ya da meyve suyu, yoğurt gibi çeşitli gıdalardan elde edilen karışım tarzı bir içecektir. Bu içeceği soğuk olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede diş çekimi sonrası ortaya çıkabilecek şişlikleri de önleyebilirsiniz.

Yoğurt ve Yoğurt Püreleri

Diş çekiminde sonra en rahat yiyebileceğiniz gıdalardan bir tanesi de yoğurttur. Yoğurdu ister sadece şekilde ister çeşitli meyveler ile püre haline getirerek yiyebilirsiz.

Rate this post
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp