Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Arası Boşluk Kapatma Tedavileri Nelerdir?

Dişler aranızda boşluk sizlerin diğer insanlara karşı dişlerinizi göstermenizi engelleyerek, gülüşlerinizi gizlemenize neden olabilir.

Tarih12 Ekim 2022 15:33

Bu nedenle hem sağlık açından hem de estetik görünümüz açısından diş arası boşluk kapatma tedavilerine başvurmak isteyebilirsiniz. Ancak hangi tedavinin sizin için uygun olduğunu bilemeyebilirsiniz. Ancak bu konuda bilgi edinmek için Diş Arası Boşluk Kapatma Tedavileri makalemizi inceleyebilirsiniz.

İnsanlar birbirleriyle iletişime geçerken karşılarındakinin ağız ve dişlerini görebilirler. Ağız ve dişlerinde sorun olan bireyler ise diğer insanların kendi dişlerinin durumunu görmesinden memnun olmayabilir. Bu nedenle de dişlerindeki şekil bozukluklarını, yamuklukları ya da diş arası boşlukları kapatma için diş hekimlerine başvururlar. Diş hekimleri de sizlerin durumlarına göre çeşitli tedavi yöntemlerine başvurarak sizlerin daha iyi bir ağız ve diş görünümüne, gülüş tasarımına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Diş Arası Boşluk Kapatma

Diş Arası Boşlukların Nedenleri Nelerdir?

Dişleriniz arasındaki boşluklar genellikle genetik etkenlerden kaynaklansa da çeşitli nedenlerde dişler arasında boşluk oluşmasına yol açabilir. Bu nedenlere aşağıdaki maddeleri örnek olarak verebiliriz.

 • Çene yapısının gereğinden dar ya da geniş olması
 • Diş çürümeleri
 • Kaybedilen dişlerin oluşturduğu boşluklar
 • Diş kırıkları
 • Dişlerdeki yamukluklar
 • Diş diziliminde problemler
 • Süt dişlerin çeşitli şekillerde evde kendi imkanlarınızla çekmeniz

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm nedenler ve genetik faktörler dişleriniz arasında boşluk oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle bu adımlara dikkat ederek dişleriniz arasında boşluk oluşmasını önleyebilmek için diş hekimlerine rutin kontrollere gitmelisiniz.

Diş Arası Boşluk Kapatma Tedavileri

Diş Arası Boşluk kapatma tedavilerinde 3 farklı ana tedavi yöntemi vardır. Bu tedaviler; Lamine Diş Kaplama, Bonding Uygulaması ve Ortodonti tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğiniz dişlerin oluşturduğu diş boşluklarının kapatılması içinde İmplant tedavisine başvurabilirsiniz.

Lamine Diş Kaplama

Lamine diş kaplama, diş yüzeyinin porselen kaplamalar ile kaplandığı tedavi yöntemidir. Dişin ön yüzeyine dişin doğal rengine ve görünümüne uygun olan kaplamaların çeşitli yapıştırıcılar yardımıyla dişlere yapıştırılması ile gerçekleştirilir. Bu şekilde diş arası boşluklar kapatılır. Ayrıca dişteki çatlak ve kırıklar gibi birçok farklı diş problemleri de bu tedavi yöntemiyle restore edilebilir.

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması, dişlerdeki çeşitli sorunların giderilmesi ve tedavi edilmesi için sorunlu bölgeye dolgu malzemesinin yerleştirilmesi olarak açıklanabilir. Uygulamada kullanılacak olan kompozit dolgular dişler arasındaki küçük ya da orta çaplı boşluklara yerleştirilerek dişler arasında boşluklar kapatılabilir. Bu şekilde birey hem ağız ve diş sağlığını koruma altına alabilir hem de estetik bir görünüşe kavuşabilir.

Kompozit dolgular dişin doğal rengine ve yapısına uygun olduğundan dışarıdan bakıldığında diğer dişlerden ayırt edilmezler. Bu nedenle estetik görüntünüz hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilenmez. Ancak bu dolgular ağız ve diş hijyenine dikkat edilmediğinde zaman içerisinde sararmalara maruz kalabilir. Bu nedenle hem ağız ve diş sağlığınız için hem de estetik görüntünüzün bozulmaması için dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmalı, düzenli olarak diş hekimlerine muayene olmalısınız.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi, dişlerdeki dizilim problemlerinin, yamuklukların, çapraşıklıkların ve çene problemlerinin tedavisi edilmesi için başvurulan tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca diş arası boşluk kapatma tedavisi içinde ortodonti yani diş teli tedavisine başvurulabilir. Dişlerdeki dizilim problemleri, çapraşıklıklar ve yamukluklar diş teli tedavisiyle düzeltilebilir. Bu şekilde dişlerdeki çeşitli problemlerden kaynaklanan diş arası boşluklarda kendiliğinden düzelir. Diş teli tedavisiyle birey hem dişlerindeki problemlerinden kurtulur hem estetik bir görüntü kazanır hem de gülüş tasarımına sahip olur.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp