Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Damaklık Nedir? Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır?

3 Kasım 20220

Ortodonti tedavilerinde destekleyici olarak kullanılan apareylerden biri de damaklıklardır. Damaklık Nedir? Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır? Damaklık Kullanımının Avantajları gibi Damaklık hakkında birçok farklı konuya makalemizden ulaşabilirsiniz.

Diş teli tedavisi sırasında ya da sonrasında destekleyici olarak damaklık kullanılmaktadır. Bu damaklıklar sabit ya da takılıp çıkarılabilirler. Genellikle dişlerin üst üste binmesi durumunda damağın genişletilmesi ya da dişlerin dizilimini korumak için kullanılmaktadır. Damaklıklar damakların üzerine ya da dişlerin yüzeyine yerleştirilebilirler.

Hangi Durumlarda Damaklık Kullanılır?

Diş teli tedavisinin son aşamasında kullanılmakta olan damaklıkların, çeşitli ağız ve diş problemlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Damaklık kullanılan ağız ve diş problemleri şu şekilde özetlenebilir.

 • Üst ya da alt çenenin diğerine göre iler ya da geri olması durumlarında
 • Yüz yapısındaki dengesizliklerin çene eklemlerinden kaynaklanması durumunda
 • Alt ve üst çene kemiğinde yer alan dişlerin kavislerinde oluşan anormalliklerde
 • Dişlerin üst üste binmesi durumunda
 • Dişlerdeki çapraşıkların ya da konumlarındaki anormalliklerin giderilmesinde
 • Çene darlıklarının genişletilmesinde

Yukarıdaki ağız ve diş rahatsızlıklarının tedavisinde de damaklıklara başvurulabilir. Bunun inisiyatifi diş hekimlerine kalmıştır.

Damaklık Tedavisi Nasıl Olur?

Diş hekimleri ağız ve dişlerinizdeki çeşitli problemlerin tedavisinde damaklık kullanılmasına karar verebilir. Bu kararı verirken ilk olarak sizlere ağız ve diş muayenesi sokacaktır. Bu muayene esnasında damaklık takılması gerektiğine karar verirse ağız ve dişlerinizin ölçülerini alacaktır. Bu şekilde takılacak olan damaklıkların tasarlanması işlemine geçilir. Daha sonraki seanslarda damaklıklar hazır hale getirilerek ağız içine ya da dişlere yerleştirilir. Bireyin hastalığını durumuna göre hangi tür damaklık kullanılacağı belirlenir. Bu damaklıklar sabit ya da takıp çıkarılabilen damaklıklardan herhangi biri olabilir.

Damaklık Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Diş teli tedavisinin son aşamasında ya da tedaviden sonra kullanılan damaklıklar tedavinin olumlu sonuçlanmasına ve bu olumlu sonucun üzün zamanlar boyunca sabit kalmasına yardımcı olur. Ayrıca ortodonti tedavilerinin daha kısa süre içerisinde tamamlanmasına yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak damaklıkların kullanıma göre kişiye sağlayacağı avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Damaklıkları kullanmanızın nendi çene kemiğinin dar olması ise, damaklıkları kullanarak çene kemiğinizin gereken genişliğe kavuşmasına yardımcı olursunuz.
 • Diş teli tedavilerinin daha hızlı sonuçlanmasına ve kesin sonuçlar vermesine yardımcı olur.
 • Her yaşta bireyin kullanımına uygun olduğu için tüm hastalar bu tedavi türlerinden yararlanabilir.
 • Çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarını tedavisinde ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlar, damaklık kullanımında hiçbir şekilde ortaya çıkmaz.
 • Darbelere ve kazalara karşı dişlerinizi koruma altına alabilir.

Damaklık Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Damaklıklar sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklık olmaz üzere iki ayrılır. Hangi damaklığın kullanılacağı ise diş hekimlerinin gerçekleştirdiği muayene sonucunda ortaya çıkar. Kullanılan damaklık türüne göre de tedavi süreci değişiklik gösterir. Ayrıca bireyin hastalığının durumu, hangi hastalık için damaklıkların kullanılacağı, hasta bireyin damaklıkları kullandığı sürede ağız ve diş bakımına ne derece önem verdiği gibi konularda sürecin uzayıp kısalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle sizlere damaklık tedavisi şu kadar sürer gibi kesin bir şey söyleyemeyiz. Ancak diş hekiminiz sizlere kullanacağınız damaklıkları ne kadar ve ne zamanları kullanacağını ayrıntılı şekilde anlatacaktır.

Damaklık Temizliği Nasıl Yapılır?

Damaklık temizliği sanıldığı kadar zor ya da zahmetli bir iş değildir. Aksine su ve diş fırçası yardımıyla kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Damaklıklarını temizlerken sadece su ile fırçalayarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Damaklıklarınızı temizlerken diş macunu, sabun gibi temizleyicileri kullanmanıza gerek yoktur. Ancak damaklıklarınızı temizlerken ağız ve diş temizliğinizi aksatmamalı ve hatta daha da özen göstermelisiniz. Aksi taktirde çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilir ve damaklık tedavisinin sekteye uğramasına yol açabilirsiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp