Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Neden Olur?

Apse, vücudun birçok farklı yerinde ortaya çıkabilen içerisi irin dolu olan bir şişliktir. Vücudun herhangi bir bölgesinin enfekte olduğunda bağışıklık sitemi, ortaya çıkan enfeksiyonla mücadele etmeye başlar. Bu mücadele esnasında apse ortaya çıkar. Çocuklarda Diş Eti Apsesi ebeveynleri oldukça endişelendiren bir durumdur. Bu nedenle sizlere Çocuklarda Diş Eti Apsesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Tarih10 Temmuz 2024 13:51

Çocuklar ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermediğinde ya da ağız hijyenine dikkat etmediklerinde ciddi ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilirler. Bunlardan bir tanesi de Çocuklarda Diş Eti Apsesi rahatsızlığıdır. Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkan diş eti apsesi tedavi edilmediğinde diş ağrısı, kulak ve boyun çevresinde çeşitli ağrı ya da sızılara yol açabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş hekimlerine başvurarak çocuklarınızda çıkan diş eti apsesi için yardım alabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Nedenleri

Çocuklarda diş eti apsesi rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok farklı etken yer almaktadır. Bu etkenlerden en önemlisi ağız ve diş hijyeninin tam ve düzenli olarak yapılmamasıdır. Ayrıca diş eti iltihabı, çeşitli ilaçların yan etkisi, ağız bakım ürünlerindeki değişiklikler de diş eti apsesine yol açabilir. Ancak diş eti apsesinin çıkmasında genellikle başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle çocuğunuzda diş eti apsesi fark ettiğinizde biran önce diş hekimlerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilecek olan diş eti apseleri kendilerine bazı şekillerde belli edebilirler. Çocuklarda diş eti apsesi belirtileri ise şunlardır.

 • Apseni içine yerleşen irinin sıkışması sonucunda apsenin çıktığı bölgedeki dişlerde ağrılar oluşabilir.
 • Apsenin oluşturmuş olduğu ağrı kulak, boyun ve çene çevresinde de hissedilebilir.
 • Diş eti apsesi yüzde kızarıklık ya da şişliklere yol açabilir.
 • Diş etlerinin parlak, kızarık ya da şişkin görünmesine neden olabilir.
 • Ağız içinde kötü ve acımsı bir tat bırakabilir.
 • Kötü nefes ya da ağız kokusuna yol açabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar çocuklarınızda da varsa çocuğunuzda diş eti apsesi ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda diş hekimlerine başvurarak diş eti apsesi tedavisi için hizmet alabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Tedavisi Nasıl Olur?

Diş eti apseleri genellikle kendiliğinden geçmeyen rahatsızlıklardır. Bu nedenle uzman diş hekimleri tarafından tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda Diş Eti Apsesi tedavisi için diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir. Diş eti apseleri tedavi edilmediğinde, apsenin oluştuğu bölgedeki dişler, diş etleri ve çene kemiği zarar görebilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Diş eti apsesinin tedavisi için ilk olarak apsenin neden ortaya çıktığı araştırılır. Daha sonra irinin boşaltılması ile apse tedavi edilebilir. Apsenin ortaya çıkmasında diş ve diş eti arasına sıkışan bir nesne neden olduysa, diş doktorunuz bu nesneyi dikkatli bir şekilde çıkaracaktır. Sonrasında ise apse içindeki irini boşaltarak çocuğunuzu tedavi edecektir. Tüm bu işlemlere başlanmadan önce lokal anestezi uygulanacağı için çocuğunuz hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmeyecektir. Diş eti apsesi tedavi edildiğinde çocuğunuz artık kendini daha iyi hissedecektir.

Çocuklarda Diş Eti Apsesi Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Çocuklarda diş eti apsesi ve diğer diş sorunlarının ortaya çıkmasına önlemek için düzenli olarak ağız ve diş bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için çocuklarınızın düzenli olarak dişlerini fırçalamasını, diş ipi ve ağız gargarları kullanmasını öğütlemeli ve yapıp yapmadıklarını denetlemelisiniz. Ayrıca çocuklarınızı düzenli olarak diş doktorlarına götürerek kontrol ettirmelisiniz. Bu şekilde ağız ve dişlerindeki problemleri tedavi ettirebilir ve bu rahatsızlıklar ortaya çıkmadan önce ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp