fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığını korumanız için sadece dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız yeterli değildir. Sindirimin başlangıç noktası olan ağız ve dişlerin bakımı ve sağlığı hem dişleriniz için hem de vücudunuz için oldukça önemlidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınızı korumak için diş fırçalama, diş ipi kullanımın yanı sıra bazı besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?
19.02.2021

Genel vücut sağlığınızı korumak ve düzenini sağlamak için sindirim sisteminizin sağlığına ve iyi bir şekilde işliyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun ilk aşaması da sindirimin başladığı ağzın sağlıklı ve hijyenik olmasına bağlıdır. Eğer aldığınız besinleri yeterli seviyelerde çiğnemeden yutarsanız sindirim sistemini zorlayabilirsiniz ve sıkıntılar çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınız için gereken hijyenin yapılması özen gösterilmesi gerekir. Bunun içinde dişlerinizi sadece fırçalamak yeterli olmayacaktır. Ağız ve diş sağlığınızın son derece iyi durumda olmasını bazı besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler

Ağız ve diş sağlığınızı korumak istiyorsanız ve sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde işlemesini istiyorsanız tüketmeniz gereken besinler şunlardır.

Süt ve Süt Ürünleri

Ağız ve Diş SağlığıSüt ve sütten elde edilen yiyecekler ve içecekleri tüketmeniz içerdikleri kalsiyum ve fosfor maddeleri sayesinde kemiklerinizin gelişimine ve diş sağlığınızı koruyabilmeniz için oldukça önemlidir. Ayrıca süt ve süt ürünleri diş minenizi korumaya yardımcı olabilir ve tükürük üretiminizi akışını da düzenleyebilir.

Meyveleri Tüketmek

Ağız ve diş sağlığınızı korumak ve dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olabilmek için bazı meyveleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu meyveler arasında elma, armut, çilek, narenciye ve kivi gibi çeşitler yer almaktadır. Bu meyveler içermiş oldukları C vitaminleri hem genel sağlığınız için hem de diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Ayrıca armut meyvesinin ağzı ve diş kokusunu önleme, leke ve bakteri oluşumunu engelleme gibi ek özellikleri de vardır.

Sebzeleri Tüketmek

A vitamini içeren sebzeleri tüketmek diş minenizi korumaya yardımcı olacaktır. A vitaminin yer aldığı sebzeler arasında brokoli,  havuç, patates gibi besinler yer almaktadır. A vitamini içeren diğer sebzeleri bolca tüketerek ağız ve diş sağlığınızı korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yeşil Çay

Çeşitli yeşil çaylar sindirim sisteminizi düzenlemek, tansiyonu düşürmek, kolesterol seviyesini dengelemek gibi etkileri vardır. Çünkü yeşil çayların içlerinde E ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, fosfat gibi birçok farklı mineral yer almaktadır. Bu vitamin ve mineraller ağız ve diş sağlığını koruyabilmeniz için oldukça önemlidir. Yeşil çayın bir diğer özelliği ise diş etlerinde meydana gelen kanamaları durdurmaktır.

Kereviz

Kereviz, lif oranı oldukça yüksek seviyelerde olan bir besindir. Bu nedenle kerevizi tüketirken çok fazla çiğnemeniz gerekir. Lif oranı yüksek olan gıdaların tüketilmesi sırasında çiğneme hareketi fazladan yapılacağı için tükürük bezlerinin fazla çalışmasına ve tükürüklerin fazla salgılanmasına neden olur. Ağız içindeki tükürük miktarı yeterli seviyelerde olduğunda ağız ve dişlerde meydana gelecek bakteri birikimlerini engelleyebilirsiniz.

Maydanoz

Diş Sağlığını korumakGenel sağlık için oldukça faydalı olan maydanozun ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça önemli etkileri vardır. İçerdiği A,C,E ve K vitaminleri sayesinde ve potasyum, demir, kalsiyum mineralleriyle birlikte ağız kokusunu önlemek için oldukça önemlidir. Ayrıca diş etlerinde meydana gelebilecek rahatsızlıklarınızı önlemek için önemli bir besin kaynağıdır.

Balık

İnsan vücudunun çeşitli bölgeleri için oldukça önemli mineraller içeren balığın ağız ve diş sağlığı korumak için oldukça fazla faydası vardır.

Kuruyemiş

Kuruyemiş çeşitlerinin içerdiği yağlar, ağız ve dişlerde oluşabilecek bakterilerin engellemesi için oldukça yararlıdır. Özellikle de kur üzümün dişlerdeki çürüklerin ve diş eti rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça koruyucu özelliği vardır.

5/5 - (1 vote)

Nesimi Sofuoğlu

Dr. Dt. Nesimi Sofuoğlu, Diş Hekimi ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanlarında faaliyet göstermektedir. ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nesimi Sofuoğlu, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu