Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

Ağız kokusu, insanların sosyal yaşantısını oldukça fazla şekilde etkileyen bir problemdir. Ağız kokusuna yol açan birçok farklı neden yer almaktadır.

Tarih10 Temmuz 2024 13:13

Ancak genellikle ağız kokusu yetersiz ağız ve diş bakımı, çeşitli zararlı maddelerin tüketilmesi ve bilinçsiz beslenme sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmek, sağlıklı ve düzenli beslenmek gibi çeşitli yöntemlerle ağız kokusunu giderebilirsiniz. Makalemizi inceleyerek Ağız kokusunu gidermek için ne yapılmalı? Ağız kokusu evde nasıl giderilir? Gibi birçok farklı konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ağız KokusuAğız kokusu, bireyin sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen, bireyi utanmasına yol açan bir durumdur. Ağız kokusunun en önemli yeterli yetersiz ve doğru yapılmayan ağız hijyenidir. Ancak uzun süreli ve ciddi şekilde rahatsız eden ağız kokusu genellikle farklı rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ağız kokusu kısa süredir ve ciddi sorunlara teşkil etmeyecek seviyelerde ise çeşitli yöntemlerle ağız kokusunu giderebilirsiniz. Fakat uzun süredir ciddi bir ağız kokusu ile karşı karşıyaysanız kesinlikle uzman hekimlere başvurarak nedeni araştırmalı ve uygun tedavi yöntemleriyle tedavi olmalısınız.

Ağız Kokusu Evde Nasıl Giderilir?

Ağız kokusunu gidermek için evlerinizde aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Dişlerinizi Düzenli Olarak Fırçalamalısınız

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ağız ve dişlerin temizliğinin düzenli olarak gerçekleştirilmemesidir. Dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçaladığınızda ağız kokusunun ortaya çıkmasına neden olan dişlere ve diş etlerine yapışan bakteri tabakasını temizlemiş olursunuz. Bu şekilde ağız kokusunu giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dil Temizliğine Dikkat Etmelisiniz

Ağız ve diş temizliği sırasında genellikle dil temizliği ya unutulur ya da önemsiz görüldüğü için gerçekleştirilmez. Ancak bakteriler dil üzerine de yerleşebilir ve temizlenmediği taktirde çoğalarak diş ve diş etlerine kadar ilerleyebilir. Bu şekilde de ağız kokusuna yol açabilir. Bu nedenle günde en az bir sefer dilinizi temizlemelisiniz. Dilinizi, dişlerinizi fırçalarken fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Diş İpi Kullanmalısınız

Ağız Kokusu nedirDişlerinizi fırçalayarak temizlediğinizde, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerin temizliği tam olarak gerçekleştirilemez. Bu nedenle diş fırçasının ulaşamadığı yerleri diş ipleriyle temizleyerek ağız ve diş temizliğini gerçekleştirebilir ve ağız kokusunu giderebilirsiniz.

Koku Yapacak Yiyecek ve İçeceklerden Kaçınmalısınız

Çeşitli yiyecek ve içeceklerin düzenli olarak ya da gereğinden fazla tüketilmesi ağız kokusuna yol açabilir. Bunlara kahve, alkol ürünleri, rokfor ve küflü peynir, sarımsak, soğan ve baharatlı gıdalar örnek olarak verilebilir. Bu ürünleri gereğinden fazla ya da sık sık tükettiğinizde ağız kokusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ağzınızın Kuru Kalmaması İçin Özen Gösterin

Ağız kokusunun önemli nedenlerinden bir tanesi de ağız kuruluğudur. Ağız kuruluğuna neden olabilecek davranışlardan kaçınmalısınız ve günlük su tüketiminizin yeterli miktarlarda olmasına özen göstermelisiniz. Ağız kuruluğunuz çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa uzman diş hekimlerine ya da diğer uzmanlara başvurarak tedavi olmanızı öneririz.

Nefes Tazeleyici Gıdaları Ya da Çeşitli Ürünleri Kullanabilirsiniz

Mutfaklarda yer alan çeşitli bitkiler ve baharatlar nefesinizi ferahlatarak ağız kokunuzu giderebilir. Örneğin maydanoz içermiş olduğu klorofil sayesinde doğal bir koku giderici görevi görmektedir. Nane çayı içmek ya da nane yaprağı çiğnemek, ağızda karanfil bekletmek gibi çeşitli uygulamalar da ağız kokusunu önleyebilir.

Protezlerin ya da Ortodontik Aparatların Temizliğine Dikkat Etmelisiniz

Ağız ve diş bakımını tam anlamıyla yapabilmek için dişlerini fırçalamalı, diş ipi ve gargaraları kullanmalısınız. Fakat ağız içinde protez ya da çeşitli ortodontik aparatlar varsa bu aparatların temizliği de oldukça önemlidir.

Tütün ve Tütün Ürünleri Kullanımını Bırakmalısınız

Tütün ve tütün ürünlerini kullanan bireyler ağız kokusuyla karşı karşıyaysalar bu ürünlerin kullanmasını bırakmalıdırlar. Bu şekilde ağız kokusundan kurtulabilirler. Süreci hızlandırmak içinde ağız ve diş temizliğini gerçekleştirmelisiniz.

Rate this post
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp