Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Yağ Gargarası Ağız ve Diş Temizliğinde Etkili Midir?

Ağız ve diş temizliği, diş beyazlatma ve ağız detoksu denildiğinde insanların akıllarını birçok farklı yöntem gelmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de yağ gargarası yöntemidir. Makalemizi inceleyerek ağız gargarası nedir, ağız gargarası ağız ve diş temizliğine yardımcı olur mu gibi konular hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tarih14 Aralık 2021 15:01

Yağ gargarası, vücuttun yabancı ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan, ağız ve dişleri güçlendirdiği düşünülen bir yöntemdir. İnsanlar yağ ile ağzını çalkaladıklarında ağız, diş ve diş etlerine yerleşen bakterilerin ve yemek parçacıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca tükürük bezlerinin uyarılmasına yol açarak, dişlerin temizlenebilmesi için gerekli olan tükürük üretiminin sağlanmasına yardımcı olur.

Yağ Gargarası Nedir? Yağ Gargarası Nasıl Yapılır?

Yağ gargarasıSabahları uyandığınızda ilk olarak bir yemek kaşı kadar yağı ağza alarak gargara yapılmasına ya da ağızda gezdirilmesine Yağ Gargarası denmektedir. Yağ ile dişlerin arasına yerleşen bakterilerin ve yemek parçacıklarının temizlenmesi sağlanır. Bunun için yaklaşık olarak yağ ile 20 dakika kadar gargara yapmanız gerekmektedir. Zaten yağ belirli bir süre sonra sütümsü ya da sulu bir kıvama gelecektir. Yağ bu duruma geldiğinde tükürerek ağız ve dişlerinizin temizliğini sağlayabilirsiniz. Ancak ağzınızı çalkaladıktan sonra yağı kesinlikle yutmamalısınız. Çünkü yağ içinde bakteriler ve çok ufak yemek parçacıkları kalabilir. Bu bakteriler genel sağlığınız için tehlike oluşturabilir.

Yağ Gargarası Ağız ve Diş Temizliği İçin İşe Yarar Mı?

Halk arasında ağız ve diş temizliği için kullanılan yağ gargarası gerçektende sanıldığı kadar etkili olup olmadığı herkes tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle yağ gargarasının etkili olup olmadığını anlayabilmek için birçok farklı araştırılma yapılmıştır. Ayrıca bu araştırmalarda hangi yağ çeşidinin daha etkili olduğu da araştırılmaya çalışmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Hindistan cevizi yağıyla yapılan ağız gargarasının, diş çürümesine yol açan Streptococcus bakterisinin azaltılmasında, reçeteli olarak verilmekte olan Klorheksidin ilacı kadar etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı ile yapacağınız ağız gargarası diş çürüklerinin oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca diş etlerinde oluşabilecek iltihaplanmaların şiddetini ve ciddiyetini de düşürdüğü belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda zeytinyağı ile yapılan ağız gargaraları da ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü zeytinyağının içerdiği antimikrobik ve antioksidan özellikleri ağız ve dişlere yerleşen bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olur.

Ağız gargarası nedirYapılan tüm araştırmaları göre çeşitli yağlarla ile yapılan ağız gargaralarının ağız ve diş temizliği, sağlığı açısından etkili olduğu görülmektedir. Ancak bu uygulamaların diş fırçalama, diş ipi kullanımı kadar etkili olmadığı göz ardı edilmemelidir. Yani ağız ve diş hijyeni için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Buna ek olarak yağ gargarası yapabilirsiniz.

Yağ Gargarasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda yağ gargarsının fiziksel bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak yağ gargarasının çok fazla ve uzun süreler yapılması durumunda bireylerde çene ve baş ağrılarına rastlanmıştır. Ayrıca gargara sırasında ya da sonunda yağ yutulduğunda karın ağrısı, ishal gibi çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınmıştır.

Ağız ve Diş Sağlığını Korumanın Diğer Yolları

Ağız ve diş sağlığın tam olarak koruma altına almanın ya da dişlerimizi inci gibi beyaz bir şekle getirmenin kesin bir yolu yoktur. Çünkü birçok farklı nedenden dolayı ağız ve diş sağlığınız bozulabilir, dişlerinizin beyazlığında problemler ortaya çıkabilir. Ancak bu problemleri en aza indirmek ve ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıkları ya da durumları önleyebilmek için şu adımları uygulayabilirsiniz.

 • Düzenli ve doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız, ayrıca günde en az bir kez dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemelisiniz.
 • Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmelisiniz.
 • Diş macunlarınızın yeterli miktarda florür içermesine özen göstermelisiniz.
 • Florürlü sular içmelisiniz
 • Düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere gitmelisiniz.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp