Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Sabit Protez

Sabit Protez
05.02.2019

Sabit protez, günümüz ağız ve diş sağlığı alanında eksik dişlerin tamamlanması için en çok kullanılan protez tipleridir. Eksik dişlerin tamamlanmasına yardımcı olan bu protezler, implant veya komşu dişlere köprü atılarak yapılmaktadır.

Diş eksikliği yaşayan insanlar, çiğneme fonksiyonunun sağlıklı çalışmaması başta olmak üzere doğru konuşamama ve estetiklikten uzak kalma sorunları ile karşı karşıya kalır. Bu tip sorunları aşmak için kullanılan yöntemler, geçmişten günümüze gelinceye kadar tıp dünyası ve teknoloji dünyasının gelişmesiyle paralel olarak ilerleme kaydetmektedir.

Sabit protez, eski bir yöntem olup en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında; protezlerde kullanılan materyallerin çiğneme kuvvetine karşı dayanıklı olmaları, estetik özelliğe sahip olmaları ve dokulara uyum sağlaması gibi nedenler yer almaktadır.

Sabit protez çeşitleri:

Metal destekli protezler: Bu protez seçeneği çiğneme kuvveti konusunda dayanıklı olsa da estetiklik açısından çok da tercih edilebilir bir seçenek değildir. Sebebi ise ışığın dişten direkt geçmesidir. Bu durum, estetiklik açısından problemlere neden olabilmektedir.

Zirkonyum: Metal destekli protezlerin estetiklik sorunundan dolayı geliştirilen zirkonyum dişler daha fazla tercih edilmektedir. Kırılmaya karşı dirençli olması ve estetik açısından son derece estetik olması hastaların daha fazla tercih etmelerini etkilemektedir.

Her diş köprü protezinde ayak olarak kullanılabilir mi?

Her diş köprü protezinde kullanılamaz. Öncelikle hekimin gerekli röntgen çekimini yapması ve karar vermesi gerekmektedir. Köprü ayağı olarak kullanılacak dişin köklerinin uzun ve desteklerin iyi olması gerekmektedir.

Sabit Protezler Tek diş köprü ayağı olarak kullanılabilir mi?

Köpek dişleri nadiren tek diş köprü ayağı olarak kullanılabilmektedir. Lateral dişlerin restorasyonunda kullanılan bu tip protezlere “kanatlı köprü” denmektedir. Bunda da yine köklerin uzun ve kemiğin sağlam olması esastır.

Bütün köprüler iki destek diş ile mi yapılır?

Genel olarak iki destek diş ile yapılsa da bu durum, diş boşluğunun sayısına ve kemik yapısına bağlı olarak değişebilmektedir, buna diş hekimi karar verir.

Köprü protezleri ile normal yemek yenebilir mi?

Dayanıklı ve çiğneme kuvveti son derece kuvvetli olan köprü protezlerle, normal dişlerle olduğu gibi yemek yenebilir.

Köprü protezleri ağız kokusu yapar mı?

Protezlerin koku yapmaması, sağlıklı şekilde yapılmasına ve ağız bakımına bağlıdır. Günlük ağız ve diş bakımı yapan kişilerde koku sorunları oluşmamaktadır.

Özel Akvadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi sağlıklı gülüşler diler…

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Avatar ORKHAN ORUJOV dedi ki:

  Merhaba diş teli takmadan yonarak dişlerimi yaptira bilirmiyim?

  1. Akvadent Akvadent dedi ki:

   Selamlar Orkhan Bey,
   Sanırım Bahsettiğiniz kaplama tedavisi. Diş teli tedavileri ortalama 1-2 yıl arasında değişen sürelerde yapılmaktadır. Metal Porselen yada Zirkonyum Porselen kaplama ise ortalama 1 hafta içerisinde bitmektedir ve sorunuzun cevabına gelecek olursak, tabiki yaptırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu