Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Fırçalama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her insanın gündelik kişisel bakım ihtiyaçlarından biri de diş fırçalama işlemidir. Bu işlem, çok basit olmasına rağmen çoğu insan yanlış uygulamaktadır. Süre, teknik ve fırça kullanımı ile ilgili detaylara dikkat edildiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Tarih10 Temmuz 2024 13:55

Diş fırçalayanların çoğu süreyi göz önünde bulundurmadan dişlerini fırçalar. Aslında uzman diş hekimlerinin görüşü diş fırçalamanın 2 dakika sürmesi gerektiği yönündedir. Kabaca diş temizliği yapmak da yine doğru olmayan alışkanlıklar arasında yer almaktadır, fırçanın yumuşak olmasına ve dişlere dokunuşun daha nazikçe olmasına dikkat etmek diş temizliği açısından kişiye daha fazla fayda verecektir. Dişlerde kuron, dolgu veya protezin olması durumunda diş fırçalama işleminin daha dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir.

Diş nasıl fırçalanır?

 • Dişler, üst dişlerden nazikçe fırçalamayla başlar.
 • Önce üst dişlerin sonra alt dişlerin ön yüzeyleri fırçalanır.
 • Alt ve üst dişlerin iç yüzeyleri fırçalanır.
 • Çiğneme dişlerinin üst yüzeyleri fırçalanır.
 • Daha temiz ve ferah nefes almak isteyenler, dillerini de fırçalamalıdır.

Diş fırçası nasıl olmalıdır?

Diş FırçalamaAkvadent Özel Ağız ve Diş Poliklinikliği olarak diş fırçası seçimine son derece önem verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Fırça seçerken yumuşak kıllı ve küçükbaşlı diş fırçasının seçilmesi, daha sağlıklı temizlik yapabilmek adına faydalıdır. Küçükbaşlı diş fırçaları, arka dişlere ve ulaşılması güç olan yerlere daha rahat ulaştıkları için tercihin bu şekilde yapılması daha sağlıklıdır. Sınırlı el kabiliyeti veya fırçalamada zorluk yaşayanlar için teknolojinin geliştirdiği elektronik diş fırçaları kullanılabilir.

Diş macunu seçimi neden önemlidir?

Diş hastalıkları arasında en sık karşılaşılan durumlar; çürük, dişeti iltihabı, tartar, lekeler ve diş hassasiyeti sorunlarıdır. Bunların farklı nedenleri olsa da genel olarak seçilen diş macunu ile alakalıdır. Günümüzde bu tip rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olan birçok diş macunu bulunmaktadır. Diş hekiminiz ile görüşerek sizin için en uygun diş macununu belirlemesini isteyiniz.

Hangi sıklıkta diş fırçası değiştirilmelidir?

Uzman hekimlerin görüşüne göre, diş fırçası işlevini yitirmeye başladığında veya periyodik olarak 3 ayda bir değiştirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon hastalığı veya farklı bir hastalık geçiren kişilerin, yeniden enfeksiyon kapmamaları için diş fırçalarını değiştirmeleri gerekmektedir.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp