Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Beyazlatma Kalemi Nedir?

İnsanların neredeyse tamamı dişlerinin beyaz görünmesini ister. Bu nedenle birçok farklı diş beyazlatma yöntemine başvururlar. Diş beyazlatma kalemi de bu yöntemlerden bir tanesidir. Makalemizi inceleyerek Diş beyazlatma kalemi nedir? Diş beyazlatma kalemi nasıl kullanılır? Diş beyazlatma kalemi gerçekten işe yarıyor mu? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Tarih13 Aralık 2021 01:18

Ağız ve diş bakımını düzenli olarak gerçekleştirmeyen, çay, kahve, tütün ve alkol gibi çeşitli ürünleri çok fazla tüketen bireylerin dişlerinde renk değişiklikleri meydana gelebilir. Ayrıca çeşitli ağız ve diş rahatsızlıkları da dişlerin renklerinde değişimler oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle insanlar beyaz dişlere sahip olabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemler arasında doğal diş beyazlatma yöntemleri, lazerle diş beyazlatma yöntemi gibi birçok farklı yöntem yer almaktadır. Son yıllarda diş beyazlatma kalemi de dişlerdeki renk değişimlerini gidermek ve beyaz dişlere sahip olmak için sıklıkla kullanılmaya başlandı. Peki diş beyazlatma kalemi gerçekten de etkili ve sağlıklı sonuçlar veriyor mu?

Diş beyazlatma kalemi nedirSararmış ya da çeşitli renk değişikliğine uğramış dişlerin, eskisinden bile daha beyaz bir hale getirilmesine yardımcı olan, çeşitli kimyasal maddelerin kalem haline getirilmiş şekline Diş beyazlatma kalemi denmektedir. Bu kalem içerisinde yer alan kimyasallardan bir tanesi olan hidrojen peroksit, ağartıcı özelliği sayesinde dişlerin beyazlaşmasına yardımcı oluyor. Bu madde dişlerde oluşan lekelerin kısa bir süre içerisinde ağartıyor ve lekeleri giderek dişleri beyazlaştırıyor. Diş kalemi, kolay kullanımı, erişiminin kolay olması ve diğer diş beyazlatma yöntemlerine göre daha uygun fiyatlarda satışa sunulması nedeniyle günümüzde sıklıkla başvurulan bir yöntem haline gelmiştir.

Diş Beyazlatma Kalemini Kimler Kullanabilir?

Diş beyazlatma kalemi genellikle 15 yaşından büyük herkes kolaylıkla kullanabilir. Fakat çeşitli durumlar bu kaleminin kullanılmasını engel olabilir. Aşağıdaki durumlarla karşı karşıya olan bireylerin bu kalemi kullanması önerilmemektedir.

 • Diş eti kanaması, diş eti hassasiyeti gibi çeşitli diş eti problemleriyle karşı karşıya olan bireylerin diş beyazlatma kalemini kullanmamalılardır. Çünkü bu kalem diş etlerinize daha da çok zarar verebilir.
 • 15 yaşından küçük bireyler bu kalemleri kullanmamalıdır.
 • Hamilelik dönemindeki kadınların ya da emziren annelerinde bu kalemi kullanması önerilmez.

Diş Beyazlatma Kalemi Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatma kalemi ne kadarKullanımı son derece basit olan diş beyazlatma kalemini şu hususlara dikkat ederek kullanabilirsiniz.

 • Kalemi kullanmadan önce dişleri neden kesinlikle kuru olması gerekir Aksi takdirde uygulayacağınız beyazlatma işlemi olumlu sonuç vermeyecektir.
 • Beyazlatma kalemini kullandıktan sonra en az 10 dakika içerisinde hiçbir şey yenilip ya da içilmemelidir kalemi tüm dişlerinize tek tek uygulamalısınız. Dişlerinizi beyazlatırken kalemi hiçbir şekilde cildinize temas ettirmemiz gerekir.
 • Diş beyazlatma kalemini kullanılacak olan bireyler ilk olarak diş hekimlerine başvurarak kalemi kullanıp kullanamayacağı hakkında bilgi almaları gerekir. Diş hekimleri Ağız ve Diş sağlığımızı kontrol ederek sizlere bu konu hakkında bilgi verecektir.

Diş beyazlatma kalemi içerdiği kimyasallar nedeniyle bazı durumlarda kişiye zarar verebilir. Bu nedenle uzman diş hekimlerinin tavsiyesi ve önerileri alınmadan kullanılmaması gerekir.

Diş Beyazlatma Kalemi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Dişlerinizin beyaz be sağlıklı olabilmesi için Ağız ve Diş bakımımıza gereken özeni göstermeniz gerekir. Bunun için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve çeşitli gargaralarla ağız ve diş hijyeninizi tam olarak gerçekleştirmeniz gerekir. Ağız ve diş temizliğinizi ya da bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmediğinizde diş beyazlatma kalemi ilk başta bir beyazlık oluştursa da ilerleyen süreçte bir işe yaramayacaktır. Çünkü dişleriniz ağız ve diş hijyeninize dikkat etmediğinizde yeniden kirlenecektir. Ayrıca diş beyazlatma kalemini sürekli olarak kullanırsanız diş minenize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle diş beyazlatma kalemini belirli süre aralıklarla kullanmalısınız.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp