Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

20 lik Diş Hakkında Bilinmeyenler

29.03.2019
431
20 lik Diş Hakkında Bilinmeyenler

20LİK DİŞ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

20 lik diş terimi herkesi bildiği bir terimdir. Fakat 20 lik diş , 20 lik dişin belirtileri , 20 lik diş çekim aşaması ve 20 lik diş çekim ücreti nedir gibi sorulara cevaplar verelim. 20lik diş ağzın arka kısmında, çenenin alt ve üst kısımlarında bulunan 8. Sıra dişleridir. Bu dişler 20li yaşlarda çıktığı için 20lik diş adını almıştır. Çene kemiğindeki yeri sebebiyle, diş etine gömülü olarak bulunur. 20lik dişler genellikle diğer dişlerin sıkışmasına sebep olduğu için, kişinin diş şeklinde bozulmalar meydana gelmesine sebep olur. Bunun yanı sıra, diş etinde gömülü olması sebebiyle enfeksiyonlara, dolayısıyla ağrılar oluşmasıyla kişiyi rahatsız etmeye başlar. 20 lik dişin sebep olduğu çürükler 20 lik diş apsesi oluşumuna da yol açar. Apse oluşumu, dişin şişmesi ve ağrıması gibi sonuçları meydana getirir.

Her 20lik dişin çekilmesi gerekir gibi bir genelleme yapmak yanlış olur. Bazı 20lik dişler hem ağız içindeki sıkıntılara (dişlerin sıkışması, kayması, bozulması, çenede meydana gelen ağrı ve kaymalar) hem de ağrılarla kendini gösterip kişinin günlük yaşantısında engeller oluşturuyorsa çekilmesi gerekir. Fakat bazı 20lik dişler de gömülü kalıp, kişiye herhangi bir rahatsız vermiyorsa diş çekimi yapılmaması da tercih edilebilir.

20 lik Dişin Hangi Durumlarda Çekilmesi Gerekir:

 • Eğer 20lik dişiniz çürümüş ise çekim yapılması, ileride oluşabilecek rahatsızlıkları engellemesi açısından daha iyi olur,
 • 20lik dişiniz, diş etiniz enfeksiyon kapmasına sebep olmuşsa, çekilmemesi halinde ağrılı ve acılı bir sürece sebep olacağı için bu durumda en doğru karar diş çekimi yapılmasıdır.
 • 20lik dişin yanında bulunan diş çürümüş ise, kısa sürede 20lik dişinizde de ağrılara sebep olur. Bu durumda dişin çekilmesi gerekir.
 • 20lik diş ağız içinde sorunlara sebep olması halinde çekilmelidir. Dişiniz yanağınızda yaralar oluşmasına da sebep olabilir.
 • 20lik dişin çıkmasıyla dişler sıkışmaya ve şekilleri bozulma başlar. Ön dişlerde çarpık bir görünümüne sebebiyet vereceği için, bu durumun engellenmesi adına çekilmesi gerekir.
 • Eğer 20lik dişiniz ağız içinde basınca sebep olup, sizi rahatsız ediyorsa çekilmesi gerekir.

Problemli bir 20lik dişin belirtilerine bakacak olursak, iki durumla karşılaşırız. Birincisi dişinizdeki şiddetli ağrılar, bir diğeri de 20lik dişin neden olduğu yansıma ağrılardır. Yansıma ağrılar, diş ağrınızın başka bir noktada kendini göstermesine verilen addır. Genellikle kulak ve boyun bölgesinde kendini hissettirir. 20lik diş, diş etinde iltihap oluşturduğu için, dişlerinizdeki çürüklerle birlikte 20lik diş ağrısını size hissettirir. Ağrıların olduğu dönemde, çok sıcak ve soğuk hiçbir şey tüketemez, sürekli sızmalar oluşturur. Bu belirtilerden birini bile hissediyorsanız, 20lik dişiniz size çekilmesi gerektiğini söylüyor demektir. 20lik dişin sebep olduğu çürükler 20 lik diş  apsesi oluşumuna da yol açar.20 lik diş  Apsesi oluşumu, dişin şişmesi ve ağrıması gibi sonuçları meydana getirir. Böyle bir durum olduğunda ise, apse oluşumu tedavi edilmeden diş çekimi yapılamayacağı için ağrılı süreç bir müddet daha devam edecektir. Dişiniz çekilmeye hazırlandıktan ve 20lik diş apsesi tedavi edildikten sonra 20lik dişin çekilmemesi için bir engel kalmaz.

20 lik dişin çekilmesi

20lik dişin çekilmesi süreci, dişin durumuna bağlı olarak küçük değişiklikler gösterebilir. Diş köklerinin duruşu, çekimin zorluğu, acı ve ağrı durumu hakkında ipuçları verir. Bu sebeple 20lik diş çekiminden önce, dişin durumunu görebilmek açısından bir röntgen çekilip, dişin durduğu nokta belirlenir. Ardından çene cerrahları tarafından, lokal anestezi yardımıyla 20lik diş çekimi gerçekleştirilir. Lokal anesteziyle yapılan diş çekimi esnasında hasta uyanık olur. Cerrahın hareketlerini hissedip, izleyebilirsiniz. Buna rağmen diş etrafı uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeniz mümkün değildir. Bir diğer yandan hastanın tercihi ve doktorun verdiği karara bağlı olarak (özel bir durum var ise) genel anestezi yoluyla da çekim yapılması mümkündür. Genel anesteziyle çekim yapılması durumunda, hasta burundan koklatılarak ya da damar yolu açılarak uyutulur. Diş çekimi için oluşturulmuş cerrahi ekip hastanın değerlerini izler ve diş çekimi gerçekleştirilir. Ama 20lik diş çekiminde lokal anestezi yoluyla çekim daha çok tercih edilir.

20 lik diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

20lik dişinizin çekimi yapıldıktan sonra birkaç noktaya dikkat etmeniz dışında gündelik yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Eğer 20lik diş çekildikten sonra gün içinde kanamanız oluyorsa, dişin çekildiği yani kanamanın olduğu noktaya tampon uygulaması yapmalısınız.
 • Dişiniz çekildikten sonra ağrılarınız olabilir. Ağrı durumunda doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler, süreci daha acısız ve ağrısız geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Çekimden sonra şişlik ve morarmalarınız olması da beklenen durumlardandır. Böyle bir durumda buz paketleri yardımıyla şişlik ve morluğun geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Diş çekiminden sonraki 1 gün boyunca sıvı gıdalar tüketmeli ve bolca su içmelisiniz.
 • 20lik dişin ardından atılan dikişleriniz birkaç hafta içinde alındıktan sonra tedavi sürecini tamamladınız demektir.

20 lik Diş Çekim Fiyatları Nedir?

20lik dişin çekim ücretleri ise, dişin konumuna göre değişiklikler gösterebilir. Genellikle 145 – TL’den başlayıp, dişin durumuna göre artan bir ücret aralığı oluşur. Eğer 20lik dişinizi çektirmek istiyorsanız, ücret konusunu bir diş hekimiyle görüşüp konuşmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yasalar Gereği TDB harici fiyat paylaşmak yasak olduğundan aşağıda TDB fiyat listesini görebilirsiniz.

AĞIZ-DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİKDV HariçKDV Dahil %8
Diş Çekimi134.26145
Komplikasyonlu Diş Çekimi236.11255
Gömülü Diş Operasyonu439.81475
Gömülü Diş Operasyonu (Kemik Retansiyonlu)500540

AkvaDent diş kliniği farkıyla çeşitli 20lik diş operasyonları için en doğru fiyat bilgisini telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizi ziyaret edebilirsiniz

 

Ziyaretçi Yorumları - 22 Yorum
 1. serhat dedi ki:

  20 lik diş hakkında çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederiz. 🙂

 2. Mira dedi ki:

  Fiyat bilgisi paylaşabilir misiniz?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Detaylı Bilgi için 0544 620 10 20 numaralı Telefondan ve Whatsapp hattından iletişim kurabilirsiniz.

 3. Tuba dedi ki:

  Benim de dişimi çektirmem gerekecek artık ağrısına dayanamıyorum :/

 4. tahsin dedi ki:

  20 lik diş çekim çekim ücreti öğrenebilir miyim?

 5. Halis dedi ki:

  Teşekkürler güzel paylaşım olmuş

 6. Deniz dedi ki:

  Paylaşımlarınızın devamını bekliyorum, çok faydalı oluyor.

 7. internette o kadar çok yanıltıcı bilgi var ki en güzeli işi bilenlerin yazmış olduğu şeyler.

 8. Seçil İpek dedi ki:

  Fiyatlar ile ilgili bilgi alabilirmiyim?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Detaylı bilgi için 0544 620 10 20 ve 0850 303 74 74 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz Seçil Hanım.

 9. Sedat Taş dedi ki:

  Muayene için Randevu oluşturabiliyor muyuz?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Tabiki Sedat bey, 0544 620 10 20 ve 0850 303 74 74 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz

 10. Ahsen Keser dedi ki:

  Beylikdüzü diş hastanesi araştırıyordum AkvaDent geldi karşıma 🙂

 11. Hüseyin Eren dedi ki:

  Burası tam olarak nerede acaba?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Kliniğimiz Beylikdüzü Marmara Park Karşısında Skyport Gülyapı Binasının E5 Cephesindedir.

 12. Salih dedi ki:

  Kanal tedavisi yapıyor musunuz ?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Merhabalar Salih Bey, kliniğimiz de kanal tedavisi yapılmaktadır.

 13. Fuat dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş teşekkürler..

 14. İmplant fiyatları ne kadar?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   Detaylı bilgi için 0850 303 74 74 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz efendim.

 15. Efehan dedi ki:

  açıklayıcı olmuş, randevu oluşturabilirmiyim web sitesi üzerinden ?

  1. Ümit Efe dedi ki:

   tabiki efendim randevu butonuna basarak randevu oluşturabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu