Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Tarih15 Ocak 2021 14:15

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Diş Teli Temizliği, diş teli tedavi sürecinde insanların ağız hijyenini sağlayabilmeleri için en önemli konulardan bir tanesidir. Diş teli tedavisi alan insanlar her gün düzenli bir şekilde dişlerinizi temizleyerek ağız ve diş hijyenini yapması gerekir. Çünkü diş teli takılı olan bireyler hijyenlerine dikkat etmezlerse, dişlerin çürümesine, diş eti iltihaplanmalarına ve diğer komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirler.

Dişlerinizde çürüklerinin oluşmaması, bakterilerin dişlerin etrafına yerleşmemesi ve çoğalmaması için Diş Teli Temizliği her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Diş teli temizliğine gereken önem verilmediği takdirde dişlerin etrafında biriken bakteriler braketlerin arasına yerleşerek diş taşı oluşumuna neden olabilir. Diş taşları oluşması da diş ve diş eti problemlerini ortaya çıkarabilir. Diş taşlarının sonradan temizlenmesi, oluşmasını önlemekten daha zor olduğu için ağız ve diş temizliğine gereken önem verilmelidir.

Diş Teli Varken Dişler Nasıl Fırçalanır?

Diş Teli TemizliğiOrtodonti tedavisi alan bireyler dişlerinde takılı olan diş tellerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için dişlerini fırçalarlarken bazı durumları dikkat etmesi gerekir. Diş teli varken dişleri nasıl fırçalamanız gerektiğini şu şekilde özetleyebilir.

  • Öncelikle dişlerinizi fırçalarken kullanacağınız diş fırçaları kesinlikle yumuşak uçlara sahip olmalıdır. Diş fırçaları genellikle küçük başlı ve uç kısımlarının düz olması gerekir.
  • Diş Teli Temizliği sırasında kullandığınız macunlarınızın flüorit içeriyor olmasına sizler için daha iyi olacaktır. Bu sayede dişleriniz güçlendirebilir ve daha uzun süre koruyabilirsiniz.
  • Elektrikli yani şarjlı diş fırçası kullanan bireyler, diş fırçalarının hızını orta seviyede kullanması gerekir.
  • Dişlerinizi fırçalarken, fırçanın sert yerlerini braketlere değdirmemeye özen göstermelisiniz.
  • Dişlerinizi günde en az 2 sefer olmak üzere düzenli olarak fırçalamasınız.
  • Normal diş fırçanız ile dişlerinizi fırçalarken temizleyemediğiniz bölgeler için ara yüz fırçalarını da kullanmanız gerekmektedir. Her zaman kullandığınız diş fırçalarının ulaşamadığı diş aralarına ara yüz fırçalarıyla ulaşabilirsiniz. Ancak ara yüz fırçaları diğer diş fırçalarına göre daha sert yapıya sahiptirler. Bu nedenle dişlerinizi temizlerken fırçaları çok fazla bastırmadan temizliğinizi yapmanız gerekmektedir.
  • Son olarak dişlerinizin temizliğini en iyi şekilde yapabilmeniz için dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanabilirsiniz.

Diş Teli Temizliği İçin Diş Fırçası Dışında Kullanılabilecek Diş Teli Temizliği Malzemeleri

Diş Teli Temizliği için dişlerinizi diş fırçalarınızla birlikte yardımcı yöntemlerde kullanabilirsiniz. Ağız, diş ve diş tellerinizin temizliği için yardımcı yöntemlerden biri olan ağız bakım sularını kullanabilirsiniz. Ağız ve diş temizliğinizi flüoritli ağız bakım sularıyla temizleyerek, ağız ve dişlerinizi daha uzun süre korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır

Diş tellerinizi fırçalayarak temizlerken dişlerinize yerleştirilen braketlerin ve dişlerin aralarında parçacıklar kalabilir. Bu nedenle braketlerin ve dişlerin arasında kalan küçük parçacıkları temizlemek için diş iplerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde braketler çevresinde bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz. Ancak diş ipi kullanmasını bilmeyen bireyler diş ipleriyle diş tellerini temizlerken braketlere ve tellere zarar verebilirler. Bu nedenle diş ipi kullanabilmek için tedavi aldığınız uzman hekimden diş ipi kullanımını öğrenmeniz gerekmektedir. Braketlerin temizliğini yapacağınız diş ipleri özel olarak üretilmektedir. Bu diş ipleri tek ucu sertleştirilmiş şekilde üretilmektedir. Diş tellerinizi temizleyeceğiniz diş iplerinizin bu şekilde olmasını öneririz.

Diş teli tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız merak ettiklerinizi sormak ve diş teli fiyatları hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş fırçalarıyla yapacağınız diş teli temizliğinin yerine geçmese de ağız duşunu kullanabilirsiniz. Ağız duşu sayesinde ulaşılması güç olan, ağız ve diş yapısı içerisinde gerilerde yer alan bölgelerin temizliği için kullanabilirsiniz. Ayrıca diş teli tedavisi alan bireylerin ağız ve diş teli temizliklerini eczane ve çeşitli yerlerde satılan Diş Teli Temizliği Seti adı altında satılan yardımcı araçlarla da gerçekleştirebilirler.

Ortodonti tedavisi alan bireylerin Diş Teli Temizliği için uzman hekimlere başvurabilirler. Bu sayede profesyonel şekilde ağız, diş ve diş teli temizliklerini yaptırabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp