Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Olur?

Gelişen teknoloji itibariyle ağız ve diş sağlığı tedavilerinde kullanılan tekniklerde gelişim gösterdi. Bu gelişmelerde ortodonti tedavilerinin telsiz şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağladı. Makalemizi inceleyerek Telsiz Ortodonti Tedavisi hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tarih8 Ekim 2022 15:02

Dişlerdeki dizilim problemlerinin, çapraşıklarının ve yamukluklarının tedavisinde başvurulan diş teli tedavisinde kullanılan braketlerin ve tellerin kullanılmadan tedavinin gerçekleştirilmesine Telsiz Ortodonti tedavisi denmektedir. Bu tedavi hasta bireyin ağız ve diş ölçülerine uygun olarak tasarlanan şeffaf plaklar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Diş teli tedavisinde kullanılan braketler ve diş teli bu tedavide kullanılmadığı için hasta bireyin estetik açıdan hiçbir şekilde kaygı duymasına gerek yoktur. Çünkü tedavide kullanılan şeffaf plaklar dışarıdan bakıldığında fark edilmeyeceği için estetik bir sorun oluşturmazlar.

Telsiz Ortodonti

Telsiz ortodonti tedavisi hem yetişkin bireylere hem de çocuklara uygulanabilmektedir. Dişlerde meydana gelen orta çaplı çarpıklıkların ve yamuklukların tedavi edilmesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Dişlerindeki problemleri tedavi ettirmek isteyen fakat diş tellerinin ve braketlerinin estetik sonuçlarından kaygılanan bireylerin başvurabileceği etkili ve kesin sonuçlar veren ortodonti tedavisidir. Bu tedaviye günlük yaşantısı içerisinde insanlarla içli dışlı olan bireyler, yöneticiler, sanatçılar, oyuncular, öğretmenler, satış ve pazarlama elemanları gibi birçok farklı meslek mensubu başvurabilir.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Dişleri Nasıl Düzeltiyor?

Telsiz ortodonti tedavisi gelişen teknoloji sayesinde sağlık alanında da meydana gelen gelişmelerin bir örneğidir. Bu tedavide normal diş teli tedavisinde kullanılan braket ve diş teli yerine şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Kullanılan şeffaf plaklar dişlerin durumuna ve ulaşılmak istenen sonuca göre özel olarak 3 boyutlu yazıcılarla tasarlanmaktadır. Hazırlanan bu plaklar seri şeklinde olup genellikle 0,5 mm düzeltilmiş seviyelerde olur. İlk seviyedeki plaklar dişlere yerleştirilir ve belirlenen sürece istenilen konuma gelmesi beklenir. Dişler ilk plakta istenilen seviyeye geldiğinde 0,5 mm düzeltilmiş olan ikinci plağa geçilir. Süreç bu şekilde ilerleyerek tüm dişler istenilen konuma gelene kadar bu işlem tekrarlanır. Bu şekilde dişler istenilen konuma getirilerek, dişlerin dizilim problemleri ortadan kaldırılır ve tedavi telsiz şekilde gerçekleştirilir.

Diş teli tedavisinde kullanılan braketler ve diş teli, telsiz ortodonti tedavisinde olmadığı için tedavi süreci klasik diş teli tedavisine göre daha uzun sürebilir. Çünkü braket ve diş tellerinin dişleri hareket ettirmesi daha etkilidir. Ancak estetik açıdan klasik diş teli gibi sorun oluşturmadığından dolayı telsiz ortodonti tedavisinin daha uzun sürmesi kişiye olumsuz bir durum oluşturmaz.

Telsiz Ortodonti nedir

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde kullanılan diş teli türlerinin birbirlerine karşı birçok farklı avantajı ve dezavantajı yer almaktadır. Şeffaf plak kullanımıyla gerçekleştirilen diş teli tedavisi yani Telsiz Ortodonti tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Telsiz ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabilir ve istenildiğinde takılabilir.
 • Yemek yerken ya da bir şeyler içerken çıkartabildiğiniz için daha rahat bir şekilde yer ve içersiniz.
 • Ağız ve diş hijyeninizi sağlamak diğer klasik diş teli tedavilerine göre daha kolaydır. Çünkü plakları çıkartarak ağız ve diş temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Estetik açıdan bir sıkıntı oluşturmadığından dolayı istediğiniz yaşta bu tedaviye başvurabilirsiniz. Ayrıca hangi meslekten olursanız olun bu tedaviye başvurabilirsiniz ve hiçbir şekilde estetik açıdan bir kaygınız olmaz.
 • Şeffaf plaklar gün içinde belirli saatler boyunca takılı kalması gerekmektedir. Bu süreç tamamlandığında plakları çıkartarak daha rahat edebilirsiniz.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Fiyatı Ne Kadar?

Telsiz Ortodonti fiyatı, klasik diş teli tedavisinin fiyatlarına göre biraz daha yüksektir. Ayrıca tedavide kullanılacak olan şeffaf plakların hangi materyallerden tasarlanacağı, diş hekiminizin bilgi ve tecrübesi, tedavi sürecinde diğer ağız ve diş sağlığı tedavilere başvurulup başvurulmayacağı gibi durumlarda fiyatları etkileyecektir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp