Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Yamuk Diş Tedavisi

Dişlerinizin dizilimini ve görünümünü bozan birkaç dişiniz mevcut ise bu dişleri Yamuk Diş Tedavisi yöntemiyle düzeltebilirsiniz. Diş diliminizi düzeltmek için diş teli tedavisi almak yerine sadece yamuk olan dişlerinizi düzelterek istediğiniz diş dizilimine sahip olabilirsiniz. Ayrıca diş teli tedavisi için gerekli olan uzun sürelerden kurtulmuş olursunuz.

Tarih15 Ocak 2021 14:15

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Yamuk Diş Tedavisi sayesinde dişlerinizin diziliminde sıkıntı yaratan ve gümüşünüzü etkileyen yamuk dişlerinizi tedavi ettirebilirsiniz. Yamuk dişlerinizi invisalign tedavisi yöntemiyle hızlı bir şekilde istediğiniz dizilime kavuşturabilirsiniz. Diş diziliminizi düzelttirmek için geleneksel diş teli tedavisine ihtiyaç duyulsa bile yeni teknolojiler sayesinde tedavi süresi hızlandırılabilir.

Yamuk Diş Oluşumunun Nedenleri

Yamuk diş tedavisiDişlerinizin yamuk bir şekilde çıkmasına bazı durumlar sebep olabilir. Bu durumları şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Yetişkin bireylerin yapmış olduğu modern diyetler dişlerin yamuk bir şekilde çıkmasına neden olabilir. İnsanlar normal zamanlarda aldıkları besinler daha sert olduklarından dolayı çiğneme işlemini daha çok yapmaktalar. Bu da çene yapılarının daha geniş ve güçlü olmasına neden olmaktadır. Ancak modern diyetlerde kullanılan besinler yumuşak yapıya sahip olduklarından dolayı fazla çiğnemeye gerek duymadan tüketilmektedir. Bu da çene yapının yumuşak ve dar olmasına neden olabilir. Çene yapısının dar olması da dişlerinizin yamuk bir şekilde çıkmasına neden olabilir.
 • Dişlerinizin oluşumu sırasında ağız ve çene yapınızda yeterli alan yoksa yeni çıkan dişler önceden çıkan dişleri ileri veya geri doğru itebilir. Ya da yeni çıkan dişler çıkarken yeterli alan bulamadıkları için eski dişlerin biraz önünde veya arkasında çıkabilir. Bu iki durumda yamuk diş oluşumuna neden olabilir.
 • Genetik etkenlerde dişlerin yamuk bir şekilde çıkmasına yol açabilir.
 • Çene yapısına zarar verecek hareketler ya da dış etmenler dişlerinizin yamulmasına yol açabilir.
 • Dişlerinizde meydana gelen kırılmalar, sürekli olarak ağızdan nefes alıp vermek dişlerinizin yamuk ve çarpık şekilde çıkmasına neden olabilir.
 • Bebekler yeni dişler çıkarırken parmaklarını emerlerse çıkan dişlere baskı yaparak onların yamuk bir şekilde çıkmasına neden olabilir.
 • Dil ile yeni çıkan ya da çıkacak olan dişlerle oynanması durumunda dişler yamuk bir şekilde çıkabilir.
 • Çocuk yaşlarda çıkan süt dişlerinizi zamansız kaybetmeniz yeni çıkan dişlerin yamulmasına yol açabilir.
 • Diğer dişlere göre daha büyük şekilde çıkan dişler diğer dişlerin yamuk çıkmasına yol açabilir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı dişlerinizin yamuk bir şekilde çıktıysa dişlerinizi Yamuk Diş Tedavisi yöntemleriyle istediğiniz dizilime kavuşturabilirsiniz.

Yamuk Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çarpık ve yamuk dişler düzelir miOrtodonti tedavileri arasında yer alan Invisalign tedavisiyle yamuk dişlerinizi uzman hekimler tarafından düzettirebilirsiniz. Yamuk Diş Tedavisi olarak bilinen Invisalign yöntemi diğer diş teli tedavi yöntemlerine göre daha hızlı bir şekilde sonuç vermektedir. Hem de diğer diş tellerine göre daha ince olduğundan estetik açıdan sıkıntı yaratmaz.

Diş teli fiyatları hakkında merak ettikleriniz için bu makalemizi inceleyebilirsiniz!.

Invisalign tedavisinde ilk olarak dişlerinizin dijital izleri ve ölçüleri alarak dişlerinize takılacak olan hizalayıcılar tasarlanır. Daha sonra dişlerinizin istenilen dizilime gelmesi için bu hizalayıcılar dişlerinizi yerleştirilir. Bu hizalayıcılar genellikle 2 hafta boyunca takılmaktadır. Daha sonra sonuçlar gözlemlenerek tedavisi sürecine tamamlanır ya da devam edilir.

Yamuk Diş Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dişlerinizin diziliminde yamukluklar ve çarpıklıklar oluşmamasını için bazı davranışları yapmaktan kaçınılmalıdır. Dişlerinizin yamuk bir şekilde çıkmaması ve Yamuk Diş Tedavisi almamak için aşağıdaki durumları dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 • Dişlerinizin sıkışarak yamulmamasını için yüz üstü uyumamaya gayret göstermelisiniz.
 • Sürekli bir şekilde ellerinizi yüzünüze yaslayarak durmaktan kaçınmalısınız. Yoksa dişlerinizi basınç uygulayarak onların yamuk bir şekilde çıkmasına neden olabilirsiniz.
 • Parmak emme alışkanlığı olan bireylerin dişleri genellikle yamuk bir şekilde çıkar. Bu nedenle parmak emme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.
 • Dişleriniz arasında eksik dişler diğer dişlerinizin yamulmasına neden olabilir. Bu nedenle eksik dişlerinizin yerini İmplant tedavileriyle doldurmanız gerekir.
 • 20’lik dişleriniz olması gerekenden farklı bir konuma doğru çıkmaya çalışırsa diğer dişlerinize baskı uygular ve dişlerinizin yamulmasına neden olabilir. Bu gibi durumların meydana gelmemesi için 20’lik dişlerinizin çekilip çekilmeyeceğine karar vermek için hekimlerden yardım almalısınız.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. yavuz dedi ki:

  mrb hocam ön alt 2 tane dişim biraz geride bunlar için ne yapmam gerekiyo bir çok uygulama içinde en saglıklı ve erken olanı hangisidir yardımcı olursanız sevınırım hocam iyi günler

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Yavuz Bey,Diş Teli tedavisi ile bahsettiğiniz durumu bir çok kez tedavi ettiğimizi belirtmek isterim. Klinik muayene olmadan maalesef net bir cevap vermek zor olmaktadır.

 2. Emre dedi ki:

  Dişlerim yamuk ve alt dişlerimin 3 tanesi olması gerektiğinden çok küçük çözümü nedir ne yapmam lazım 18 yaşıma gireceğim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Emre Bey Selamlar, Diş Teli tedavisi ile yamuk dişleriniz düzelebilir. Bahsetmiş olduğunuz küçük dişleriniz ile ilgili de kaplama yapılabilir. Fakat net bir bilgi için klinik muayene gerekmektedir. 0544 620 10 20 numaralı hattımızdan bizimle irtibat kurarsanız tedavi detayları ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşabiliriz.

 3. Seda dedi ki:

  Kizimin disleri yamuk cikiyor bunun icin ilk tedavi yöntemi varmi

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Seda Hanım, Ortodonti(Diş Teli Tedavisi) Uzma doktoruna bir muayene yaptırırsanız daha sağlıklı olur. Yamuk çıkmasının sebebi belirlenip doğru tedavi uygulanabilir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp