Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

İstanbul Ortodonti Fiyatları

Tarih9 Ekim 2019 08:54

Ortodonti Ne Demek?

Renkli Diş TelleriOrtodonti bilimine daha yakından bakabilmek için öncelikle ortodontinin ne anlama geldiğini ve nasıl bir amaç güttüğünü anlamak gerekir. Ortodonti ne demek? Ortodonti Yunanca kökenli bir kelimedir. Daha doğrusu “düz, düzeltmek” ve “diş” anlamlarına gelen iki kelimenin birleşiminden meydana gelen bir birleşik kelimedir. Ortodonti ne demek sorusunu cevaplandırdığımız da daha detaylı inceleyebiliriz. Adından da anlaşılabileceği üzere ortodonti en basit tabirle dişlerin yapısal bozukluklarını düzeltmek ile ilgilenen bir diş hekimliği alt dalıdır. Doğal sebeplerle veya sonradan dişlerin pozisyon alışında meydana gelmiş yapı bozuklukları ile bu pozisyon bozukluklarının (çapraşıklığın) bir sonucu olarak gözlemlenen çene ve ağız duruşundaki basit ve karmaşık sorunlar ortodonti alanını meşgul eden başlıca konulardır. Kısaca ortodonti dişlerin olmaları gereken yerde olup olmadıklarını incelemek, ve varsa bulunan bozuklukları teşhis edip düzeltmek üzerine yoğunlaşır. Ortodonti fiyatları ile ilglili detaylı bilgiyi bizlerle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisinde Diş Teli Kullanımı

Ortodonti dendiği zaman hemen herkesin aklına diş telleri gelir. Bu yanlış değildir zira ortodonti kliniğinde basit ve orta düzey Porselen Diş Ortodontibozuklukların neredeyse tamamı diş telleri ve türevi tedavi yöntemleriyle düzeltilir. Diş teli tedavisi ortodonti uzmanı olan diş hekimleri tarafından gerekli görülebilir ve uygulama da yine ortodonti uzmanı bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş teli ortodonti uzmanı diş hekimleri tarafından üç farklı amaca hizmet etmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu amaçlar: Dişleri istenen yön ve şekilde hareket ettirmek, çenenin olağan dışı biçimde büyümesini engellemek ya da çene kaslarının gelişimini kontrol altına almak. Ayrıca ortodonti fiyatları öğrenmek adına yapılan araştırmaların çoğu da aslında diş tellerine yöneliktir.

“Diş teli nedir ve neden kullanılır?” sorularına yakından bakalım: Diş telleri dişlerin sıralanışında (diziminde) gözlemlenen deformasyonun düzeltilmesinde kullanılan en doğal ve en etkili silahtır. Hastanın diş hekimi muayenesinden diş telinin takılmasına kadar geçen süreci adım adım incelemek gerekirse:

 • Dişlerdeki yapısal bozukluğun teşhisi klinik muayene sırasında diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. Çoğu zaman kinik muayene yeterli olsa da kimi durumlarda kesinlik için röntgene de başvurulabilir.
 • Çeşitli ölçümler kullanılarak hasta için en uygun diş teli çeşidi seçilir ve hastanın da fikri alınarak tedavi planı hazırlanır. Bu plan genellikle 3 ay ile 2 yıl arasında bir süreyi kapsar.
 • Braket adı verilen ve çoğunlukla metalden üretilen parçalar dişlerin dış yüzeyine yapıştırılır. Braketlerin amacı telin oturacağı yuvaları oluşturmaktır.
 • Tel gergin bir biçimde braketlerin arasından geçirilerek dişe yerleştirilir. Diş hekimi hastanın durumunu göz önünde bulundurarak gerekli ince ayarları yapmak suretiyle tele yön verir.

Peki diş teli nasıl çalışır? Diş telinin çalışma prensibi çok basittir. Tedavi boyunca takılan telin tek bir görevi vardır: Dişler istenen pozisyona girene kadar onları doğru yönde çekmek. Tel tarafından çekilen diş diğer dişlere baskı yaparak kendine uygun bir yer yaratır ve diş hekiminin de müdahaleleriyle diş uygun pozisyona girmeye zorlanır.

 

porselen diş teli

Ortodontik Tedavi Gerektiren Ağız ve Çene Yapısındaki Bozukluklar

Ortodonti, dişlerdeki çapraşıklığın (pozisyon bozukluğunun) doğrudan etki ettiği iki olumsuz sonuç bulunmaktadır. Birincisi dişlerdeki fonksiyon bozukluğu, diğeri ise estetik kaygılardır. Ancak dolaylı olarak da zamanla çenede ve genel ağız yapısında deformasyonlara sebep olacaktır. Dişlerdeki çapraşıklığın çeneyi çekmesi veya itmesi neticesinde meydana gelen 6 temel bozukluk bulunmaktadır. Bu bozukluğun doğru teşhis edilmesi ortodonti fiyatları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu bozukluklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Overbite: Üst dişlerin alt dişlerden daha ileri bir pozisyonda olmasıdır. Dolayısıyla üst dudak da alt dudağın üstüne kapanır. Tedavisi hastanın durumuna göre diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.
 • Underbite: Alt dişlerin üst dişlerden daha ileri bir pozisyonda olmasıdır. Dolayısıyla alt dudak da üst dudağın üstüne kapanır. Tedavisi hastanın durumuna göre diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.
 • Crossbite: Alt ve üst dişlerin iç içe geçerek kapanması durumudur. Tedavisi hastanın durumuna göre diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.
 • Openbite: Ağzın kapalı olduğu pozisyonda ön dişlerin birbirine tam olarak temas etmemesi durumudur. Bu bozuklukta dişlerin arası aralık kalır. Tedavisi hastanın durumuna göre diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.
 • Boşluklar: Bazı dişlerin çeşitli sebeplerle kaybedilmesi durumudur. Kaybedilen dişe ve hastanın durumuna göre tedavisi diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.
 • Çapraşıklık: En sık rastlanan ortodontik sorunlardan biridir. Çenede dişin çıkması için yeteri kadar boşluk olmaması gibi çeşitli sebepler neticesinde dişin sağlıklı bir biçimde çıkamaması ve yapı bozukluklarına sebep olmasıdır. Tedavisi hastanın durumuna göre diş teli veya ortodontik operasyonlar ile mümkündür.

Ortodonti Fiyatları

istanbul ortodonti kliniklerinde, dişlerdeki diziliş bozukluklarının tedavisi hastadan hastaya farklılık gösterir. Bu farklılık da ortodonti fiyatları konusunu doğrudan etkiler. AkvaDent diş kliniği olarak istanbul ortodonti klinikleri arasında uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Kliniğimizde alanında uzman ve tecrübeli ortodonti hekimleri görev yapmaktadır. Ortodonti tedavileri söz konusu olduğunda sorunun teşhis edilmesinden tedavinin sonlanması kadar geçen sürecin tamamında yanınızdayız. Sizin de ortodonti tedavileri ve bu tedaviler için ödenmesi gereken ortodonti fiyatları konusunda soru işaretleriniz varsa telefon numaralarımızdan ya da Whatsapp hattımızdan bize ulaşın veya hemen muayene olup tedaviye başlamak için bizi istanbul ortodonti hizmeti veren kliniğimizde ziyaret edin.

5/5 - (4 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Özgee dedi ki:

  Merhaba hocam benim dişlerim sarı ve çok rahatsız oluyorum. Kaplama yapmak istiyorum hepsini sizce fiyatı ne olur?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Özge Hanım, Kaplama diş için öncelikle ağız ve diş yapınıza bakmak lazım, kaplama yapmadan da diş beyazlatma işlemi yapılabilmektedir. Detaylı bilgiyi 0544 620 10 20 numaralı klinik hattımızdan alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp