Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök kanal tedavisi, dişlerinizden herhangi biri ya da birkaçı enfekte olduğu durumlarda ya da çürümeler meydana geldiğinde bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan tedavi yöntemidir. Dişlerden yer alan kan damarları ve diş pulpasında iltihaplanmalar oluştuğunda gerçekleştirilir.

Tarih11 Şubat 2021 12:39

Genellikle insanlar kök kanal tedavisi yönteminden çekindiği için bu tedavi yaptırmak istemezler. Ancak bu tedavi yönteminde korkmaya ve çekinmeye gerek yoktur. Çünkü hiçbir şekilde acı ya da sızı hissetmeyeceksiniz. Tedavi yaptırmazsanız çekeceğiniz acı ve sızı daha çok olacaktır.

Dişlerinizi korumak ve ileride diş kayıpları yaşamamak istiyorsanız kök kanal tedavisi yöntemi en iyi yollardan birisidir. Ağız ve dişlerinizde meydana gelen sorunlar bu tedavi yöntemiyle tedavi edilemiyorsa, dişiniz çekilerek yerine takma diş veya implant tedavisi uygulanarak yine bir dişe sahip olabilirsiniz. Ancak bu yöntemler kök kanal tedavisine göre biraz daha maliyetli ve zahmetlidir.

Hangi Durumlarda Kök Kanal Tedavisi Uygulanır?

Kanal tedavisi

Aşağıda bahsedilenler arasında bir ya da birkaç durumlar sizde mevcut ise kök kanal tedavisi için uzman hekimlerden yardım alabilirsiniz.

 • Akut diş ağrısı mevcutsa uzman hekimlere başvurabilirsiniz.
 • Sıcak ya da soğuk besinleri tüketirken ya da bir şeyler içerken dişlerinizde uzun süreli ağrılar ve sızılar meydana geliyorsa
 • Dişlerinizde belirli kararmalar oluşuyorsa
 • Kök kanal tedavisi uygulanacak olan dişin çevresinde dişlerin ve diş etlerinin iltihaplanması

Yukarıda bahsedilen durumlar sizlerde de varsa kesinlikle bir ağız ve diş sağlığı merkezine başvurarak tedavi olmanız gerekmektedir. Ayrıca bazen yukarıda bahsedilen durumlar mevcut olmasa bile kök kanal tedavisi gerekebilir. Bu nedenle her yıl en az 2 sefer ağız ve diş sağlığı merkezlerine başvurarak rutin kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.

Kök Kanal Tedavisi Aşamaları

Kök kanal tedavisiKök kanal tedavisi yaptıracak kişiler ilk olarak alanlarında uzman diş hekimlerine başvurması gerekir. Bu tedavi toplamda iki seansta tamamlanmaktadır. Kök Kanal Tedavisi Aşamaları şu şekilde gerçekleşmektedir.

 • İlk olarak tedavinin uygulanacağı dişin, çevresindeki dişlere herhangi bir zarar verip vermediği kontrol edilir. Bunun için röntgen çekilir ve röntgen elde edilen sonuçlara göre tedavi aşaması planlanır.
 • Tedavi uygulanacağı bölgeye anestezi uygulanır. Uygulanacak olan lokal anestezi sayesinde hiçbir şekilde acı duymayacaksınız ve bilinciniz açık olacaktır.
 • Anestezi etkisini gösterdikten sonra dişin çevresine bir lastik bent uygulanır. Bu sayede bölgenin kuru kalması ve tükürüklerden korunması sağlanır.
 • Uzman hekim, dişte bir delik açmaya başlar. Dişte açılan delik sırasında ortaya çıkan enkaz, bakteri ve diş pulpası kanal eğrileri sayesinde temizlenir.
 • Temizlik işlemi tamamen yapıldıktan sonra o bölgeye mühürleme işlemi uygulanır. Bu mühürleme temizlik işlemi yapıldığı gün ya da bir hafta sonra yapılabilir. Bu durumun tamamen uzman hekimin inisiyatifine bağlıdır. Bir haftalık ara verilirse kök kanal tedavisi tamamlana kadar enfeksiyon ya da iltihaplanmalar oluşmaması için geçici bir dolgu yerleştirilebilir.
 • Kanal tedavisi alan ve bu kanalın belli olmamasını isteyen bireylere son olarak diş kronu ya da dolgu uygulanabilir.

Kök Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kök kanal tedavisi ile rahatsızlıklarını tedavi ettiren bireyler dişleri tamamen iyileşene kadar dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumları şu şekilde sıralayabilirsiniz.

 • Tedavi olmadan önce çektiğiniz diş ağrılar iyileşme tamamlana kadar devam edebilir. Ancak zamanla bu ağrılar hafifleyecektir ve tamamen ortadan kalkacaktır.
 • İyileşme tamamen sağlanmadıysa tedavi olan bölge ile çiğneme işlemi yapmamaya özen gösteriniz.
 • Tedavi sonrasında ağız ve diş sağlığınız için dişlerinizin temizliğine ve hijyenine gereken özeni göstermelisiniz. Aksi taktirde sorunlarınız tekrarlanabilir.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Hakan dedi ki:

  Merhabalar ben dişlerime kaplama yaptırmak istiyorum yalnız arka dişlerde 3 diş kaybım var ve bunlar yan yana o boşluga nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Hakan Bey, Özellikle arka bölgelerde 3 diş yanyana kaybınız varsa 2 implant üzerine 3 diş köprü yapılarak eksik dişlerinizi tamamlayabilirsiniz. En uygun tedavi bu şekilde olabileceğini söyleyebilirim. Fakat detaylı bilgi için 0544 620 10 20 numaradan bizlerle görüşebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp