Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Kaplama Diş

Diş kaplama, hastanın dişinde meydana gelen büyük bir çürük sebebiyle dişin kurtarılamayacağı fark edildiğinde uygulanan diş yüzeyinin kaplanması işlemidir.

Tarih13 Mayıs 2024 15:13

Diş Kaplama sürecinde kullanılan birçok farklı kaplama çeşidi vardır. Bu kaplama çeşitlerinden dişin durumu, maliyet ve hastanın beklentileri bakımından hastaya en uygun olan ve kaplama çeşidi seçilip işlem uygulanmaya başlar.

KAPLAMA DİŞ İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

İlk adımda kaplama yapılacak olan dişlerin ölçümleri yapılır, bu doğrultuda dişe yapılacak kaplama için kaplama malzemesi seçilir. Ardından dişlerin temizlenmesi işlemi uygulanır ve kaplama için gerekli olan şeklin oluşması açısından kalıplar hazırlanıp, geçici olarak diş üzerine yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığını gözlemlemek için hasta bir süre geçici olarak yerleştirilen kalıpla yaşar. Eğer bu süreçte bir problemle karşılaşılırsa, kalıp çıkartılır ve problemin çözümü için gerekli tedavi uygulaması yapılır. Son aşama olarak ise, diş kaplama işlemi tamamlanır ve süreç sona erer.

Diş kaplama işlemi, herhangi bir problem çıkmaması durumunda 3 seans içinde tamamlanır, fakat dişin ve hastanın durumuna bağlı olarak işlem hızlandırılıp kaplama dişi 2 seansta da tamamlamak mümkündür. Önemli olan nokta ise, her seans arasında 2-3 gün olması diş kaplamasının yerleşmesi açısından daha iyi olacağıdır.

Diş kaplama süreci tamamlandıktan sonra hastanın ağız bakımına dikkat etmesi önemlidir. Dişlerini en az 2 kere fırçalamalı ve diş ipi kullanmaya özen göstermelidir. Kaplama diş için ayrıca bir bakıma gerek yoktur fakat ağız içi bakımı normal rutininde devam etmelidir. Bunun dışında çok sıcak ya da çok soğuk içecek ve yiyecekler konusunda dikkatli davranması tavsiye edilir.

DİŞ KAPLAMA ÇEŞİTLERİ:

Porselen Diş Kaplama:  Diş üzerine yapılacak olan diş kaplamasının porselen bir materyalden yapıldığı bir kaplama türüdür. Hastanın kendi diş renginde hazırlanıp, takılan porselen kaplama diş kırılmalara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama çeşididir. Estetik kaygı taşıyan hastalar tarafından da oldukça tercih edilir.

-Zirkonyum Diş Kaplama: Dişin orijinaline en yakın şekilde görünmesini sağlayan bir diş kaplama çeşididir. Bu diş kaplama çeşidinde diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz, diş etinde herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Doğal ve estetik görünümü sayesinde ön dişlerde de en çok tercih edilen Zirkonyum diş kaplama çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.

-Metal Destekli Diş Kaplama: Koyu renkli görüntüsü sayesinde kendini belli eden bu kaplama çeşidi, pek fazla tercih edilmez. Maliyet Zirkonyum tedavisi ne kadar sürer?açısından diğer kaplamalardan daha uygun olması dışında metal destekli kaplamayı ön plana çıkaran bir yanı yoktur. Dayanıklı bir kaplama ve koyu renkli bir görünümü olduğu için en çok arka dişler için tercih edilen bir kaplamadır.

-Empress (Full Porselen) Diş Kaplama: Full porselen diş kaplamanın uygulanması için dişin etrafı belli bir miktarda tıraşlanır ve kaplama için hazırlandıktan sonra işlem uygulanabilir. Hastanın kendi diş renginde ve estetik bir görünümü olan sonuçlar alınır.

AkvaDent diş kliniği farkıyla en doğru bilgi için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizi ziyaret edebilirsiniz.

 

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 29 Yorum
 1. Birgül dedi ki:

  Merhaba doktor bey dişçim ile anlaşma yaptım 3 adet impilant ve 9 on diş zirkunyum kaplama impilant lar takıldı bekleme sürecindeyim fakat öndişler estetik gülüş olsun diye zirkunyum kaplama yaptıracak fakat dişlerim kesileceği için çok kararsızım normalde görünüşümde bir problem yok daha sonra bana bir problem yaratırım nelerle karşılaşacağımız bilemiyorum

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Birgül Hanım, Öncelikle burada sizin talepleriniz önemli eğer ki dişlerinizden memnunsanız ve bir problem yoksa her zaman kendi dişlerinizi korumanızı öneririz. Hiç bir diş kullanım açısından kendi sağlıklı doğal dişiniz gibi olmayacağını belirtmek isterim tabiki karar sizin.

 2. Bahar dedi ki:

  Merhaba 8 üst 6 Alt zirkonyum kaplama yapıldı ama takıldığı ilk günden yüzümün şekli degistivyanaklarimda çok ne oldu sanki yorgun bir ifade yüzüme yansıdı ailemde aynı durumu dile getirdiler dr bey olmayacağını söylüyor böyle durumun ama izah edemiyoruz ve sonra dişlerimi kisalta bileceğini söyledi ama okadar mutsuzum ki hiç umudum yok yapıştırlan zirkon lyumbkaplamalarida düzelte bilirmi hocam tşk ederim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Bahar Hanım, Burada önemli olan sizin yüz tipiniz, çene eklemleriniz ve diş diziliminiz. Buna uygun bir kaplama diş yapılır. Fakat size ne yapıldığını nasıl yapıldığını bilmediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemem, tedavinizi yapan doktora başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

 3. Kübra dedi ki:

  Benim dişlerimde yamukluk var kaplama yapılırmı telle düzelcek gibi değil çünkü

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Kübra Hanım, Dilerseniz buna Ortodonti uzmanı karar versin. Neden derseniz bazen hastalarımızın için çok zor olan vakalar diş teli uzman doktorumuz için çok basit bir vaka olurken bazen de çok kolay görünen durumlar için 2 sene tedavi için beklemek gerekebilir.

 4. Hatice Yusufoğlu Uzak dedi ki:

  Ön alt 7 diş zirkonyum kaplama yapıldı bir tanesinin diş eti ile birleştiği yerde susam tanesi kadar bir açıklık var zararı var mı acaba,ilerde sorun olur mu,şu an bir hassasiyet olmadı.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Hatice Hanım, Takip edilip gözlemenizi öneririm, diş eti boşluğu kapatbilme durumu da olabilmektedir. Eğer bir olumsuzluk yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 5. Emrah dedi ki:

  Üst dişlerimde hafif sivrilik ve aralıklar var kaplama yaptırmak istiyorum ama ama dişi küçültemeden kaplama yapılacak bir tedavi var mı?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Emrah Bey, ARalıkların durumuna göre bir planlama yapılması gerekmektedir. Eğer diş diziliminizde bir problem yoksa Lamine diş kaplaması ile hiç kesim yapmadan gülüş tasarımı yapılabilmektedir.

  2. Sibel dedi ki:

   Merhabalar,zirkonyum diş kaplaması yaptırdım ve hiç istediğim gibi olmadı kalıcı yapıstırmadan sonra diş kesilmeden çıkartılabilir mi?

   1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

    Merhabalar Sibel Hanım, kalıcı yapıştırılmadıysa herhangi bir zorluk olmadan dişleriniz çıkabilir. Geçmiş olsun dilerim. Sağlıklı günler.

 6. Asya dedi ki:

  Bütün şehirlerde şubeleriniz var mi peki?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Asya Hanım, Sadece şimdilik sadece İstanbul’da şubemiz bulunmaktadır.

 7. Elif dedi ki:

  Merhabalar benim diş eti rahatsızlığım var ön dişim de yamuk bunlarda da kaplama oluyor mu

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Elif Hanım, Diş eti rahatsızlığınızın durumu ve sebeplerin belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir. Ön iki dişinizdeki yamukluğun durumunu görmemiz belki daha basit çözümlerle de estetik kaygılarınızı giderebiliriz.

   1. Nes dedi ki:

    Merhaba
    Benim alt 7 Diş yapisik kaplama yapıldı ve bir şey ısırdığımda ağrı oluyor bunun nedeni nedir? 7 tane yapışık kaplama çok fazla değil mi? Ok

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Merhabalar Nes Hanım,
     Kaplama diş tedavilerinde bir çok neden olabilir. Bu nedenleri 2 kısımda değerlendirebiliriz. 1. Kaplamadan önce olan problemler, 2. kaplamadan sonra gelişen problemler diye. Kaplamadan önce eğer dişinizde çürük varsa, kanal tedavisi ihtiyacı varsa, diş eti rahatsızlığınız varsa bunlar başlıca sebepleri olabilir. Kaplama yaptırdıktan sonra aynı şekilde dişlerinide yükseklik varsa, kapama bozukluğunuz varsa , sizde diş eti sıkması varsa, vb. nedenlerden dolayı gene sorun yaşayabilirsinz. Tekrar doktorunuza tam olarak şikayetlerinizi anlatırsanız daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

 8. Leyla dedi ki:

  Komple ağıza proselen yapılamsı fiyatı nedir

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Leyla Hanım,
   0544 620 10 20 veya 0850 303 7474 numaralı telefonlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz detaylı bilgi için.

   1. Dilara dedi ki:

    Kaplama dişin üstüne diş taçı yapştrdım boncuk gibi birşey zarar veririmi dişe

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Merhabalar Dilara Hanım,
     yaptırmış olduğunuz tedaviyi tam olarak anlayamadım. Boncuk gibi birşeyden kastınızı da anlayamadım. Fakat diş kaplamaları herhangi bir yemek vs. durumda kırılma yaşanmaz. 0544 620 10 20 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 9. EFEHAN Değer dedi ki:

  Teşekkürler Paylaşımlarınızın devamlarını bekliyoruz

  1. Zühre Rızaoğlü dedi ki:

   Kaplama diş rengini tütmadı zaman dişey yapılabilir mi

   1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

    Merhabalar Zühre Hanım,
    Tabiki kaplama porselen kısmı yeniden yapılarak düzeltilir.

    1. Şeydanur dedi ki:

     Merhaba benim köpek disimin yanındaki dişe dolgu uygulanmisti fakat dolgu çok sağlamdı dişim kırıldı dolgu kaldı ve görüntü çok kötü hangi tedavi yi uygulatmam gerekiyor hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏

     1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

      Merhabalar Şeydanur Hanım, Geçmiş olsun öncelikle. Dişlerinizin durumunu göremediğim için net bir bilgi veremiyorum fakat kalan kısım için eğer hassasiyet yoksa dolgu yapılabilir yada kaplama yapılabilir. Hassasiyet varsa önce kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Yani çok fazla değişken olduğundan net bir bilgi veremiyorum. Klinik muayene gerekmektedir.

   2. Mert dedi ki:

    Mereba ön iki dişimi kaplama yaptirmak istiyorum öbur disler arasinda renk farki olurmu olursa zamanla duzelirmi

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Selamlar Mert Bey, Diğer dişlerinizin renginde yapılırsa herhangi bir renk farkı büyük oranda olmaz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp