Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Kaplama Diş

29 Ağustos 202229

Diş kaplama, hastanın dişinde meydana gelen büyük bir çürük sebebiyle dişin kurtarılamayacağı fark edildiğinde uygulanan diş yüzeyinin kaplanması işlemidir.

Diş Kaplama sürecinde kullanılan birçok farklı kaplama çeşidi vardır. Bu kaplama çeşitlerinden dişin durumu, maliyet ve hastanın beklentileri bakımından hastaya en uygun olan ve kaplama çeşidi seçilip işlem uygulanmaya başlar.

KAPLAMA DİŞ İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

İlk adımda kaplama yapılacak olan dişlerin ölçümleri yapılır, bu doğrultuda dişe yapılacak kaplama için kaplama malzemesi seçilir. Ardından dişlerin temizlenmesi işlemi uygulanır ve kaplama için gerekli olan şeklin oluşması açısından kalıplar hazırlanıp, geçici olarak diş üzerine yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığını gözlemlemek için hasta bir süre geçici olarak yerleştirilen kalıpla yaşar. Eğer bu süreçte bir problemle karşılaşılırsa, kalıp çıkartılır ve problemin çözümü için gerekli tedavi uygulaması yapılır. Son aşama olarak ise, diş kaplama işlemi tamamlanır ve süreç sona erer.

Diş kaplama işlemi, herhangi bir problem çıkmaması durumunda 3 seans içinde tamamlanır, fakat dişin ve hastanın durumuna bağlı olarak işlem hızlandırılıp kaplama dişi 2 seansta da tamamlamak mümkündür. Önemli olan nokta ise, her seans arasında 2-3 gün olması diş kaplamasının yerleşmesi açısından daha iyi olacağıdır.

Diş kaplama süreci tamamlandıktan sonra hastanın ağız bakımına dikkat etmesi önemlidir. Dişlerini en az 2 kere fırçalamalı ve diş ipi kullanmaya özen göstermelidir. Kaplama diş için ayrıca bir bakıma gerek yoktur fakat ağız içi bakımı normal rutininde devam etmelidir. Bunun dışında çok sıcak ya da çok soğuk içecek ve yiyecekler konusunda dikkatli davranması tavsiye edilir.

DİŞ KAPLAMA ÇEŞİTLERİ:

Porselen Diş Kaplama:  Diş üzerine yapılacak olan diş kaplamasının porselen bir materyalden yapıldığı bir kaplama türüdür. Hastanın kendi diş renginde hazırlanıp, takılan porselen kaplama diş kırılmalara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama çeşididir. Estetik kaygı taşıyan hastalar tarafından da oldukça tercih edilir.

-Zirkonyum Diş Kaplama: Dişin orijinaline en yakın şekilde görünmesini sağlayan bir diş kaplama çeşididir. Bu diş kaplama çeşidinde diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz, diş etinde herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Doğal ve estetik görünümü sayesinde ön dişlerde de en çok tercih edilen Zirkonyum diş kaplama çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.

-Metal Destekli Diş Kaplama: Koyu renkli görüntüsü sayesinde kendini belli eden bu kaplama çeşidi, pek fazla tercih edilmez. Maliyet açısından diğer kaplamalardan daha uygun olması dışında metal destekli kaplamayı ön plana çıkaran bir yanı yoktur. Dayanıklı bir kaplama ve koyu renkli bir görünümü olduğu için en çok arka dişler için tercih edilen bir kaplamadır.

-Empress (Full Porselen) Diş Kaplama: Full porselen diş kaplamanın uygulanması için dişin etrafı belli bir miktarda tıraşlanır ve kaplama için hazırlandıktan sonra işlem uygulanabilir. Hastanın kendi diş renginde ve estetik bir görünümü olan sonuçlar alınır.

AkvaDent diş kliniği farkıyla en doğru bilgi için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizi ziyaret edebilirsiniz.

 

29 comments

 • Birgül

  24 Temmuz 2021 at 13:54

  Merhaba doktor bey dişçim ile anlaşma yaptım 3 adet impilant ve 9 on diş zirkunyum kaplama impilant lar takıldı bekleme sürecindeyim fakat öndişler estetik gülüş olsun diye zirkunyum kaplama yaptıracak fakat dişlerim kesileceği için çok kararsızım normalde görünüşümde bir problem yok daha sonra bana bir problem yaratırım nelerle karşılaşacağımız bilemiyorum

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   10 Ağustos 2021 at 13:45

   Merhabalar Birgül Hanım, Öncelikle burada sizin talepleriniz önemli eğer ki dişlerinizden memnunsanız ve bir problem yoksa her zaman kendi dişlerinizi korumanızı öneririz. Hiç bir diş kullanım açısından kendi sağlıklı doğal dişiniz gibi olmayacağını belirtmek isterim tabiki karar sizin.

   Reply

 • Bahar

  27 Haziran 2021 at 22:02

  Merhaba 8 üst 6 Alt zirkonyum kaplama yapıldı ama takıldığı ilk günden yüzümün şekli degistivyanaklarimda çok ne oldu sanki yorgun bir ifade yüzüme yansıdı ailemde aynı durumu dile getirdiler dr bey olmayacağını söylüyor böyle durumun ama izah edemiyoruz ve sonra dişlerimi kisalta bileceğini söyledi ama okadar mutsuzum ki hiç umudum yok yapıştırlan zirkon lyumbkaplamalarida düzelte bilirmi hocam tşk ederim

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   11 Ağustos 2021 at 11:44

   Selamlar Bahar Hanım, Burada önemli olan sizin yüz tipiniz, çene eklemleriniz ve diş diziliminiz. Buna uygun bir kaplama diş yapılır. Fakat size ne yapıldığını nasıl yapıldığını bilmediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemem, tedavinizi yapan doktora başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

   Reply

 • Kübra

  27 Haziran 2021 at 12:34

  Benim dişlerimde yamukluk var kaplama yapılırmı telle düzelcek gibi değil çünkü

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   11 Ağustos 2021 at 11:27

   Merhabalar Kübra Hanım, Dilerseniz buna Ortodonti uzmanı karar versin. Neden derseniz bazen hastalarımızın için çok zor olan vakalar diş teli uzman doktorumuz için çok basit bir vaka olurken bazen de çok kolay görünen durumlar için 2 sene tedavi için beklemek gerekebilir.

   Reply

 • Hatice Yusufoğlu Uzak

  20 Nisan 2021 at 12:58

  Ön alt 7 diş zirkonyum kaplama yapıldı bir tanesinin diş eti ile birleştiği yerde susam tanesi kadar bir açıklık var zararı var mı acaba,ilerde sorun olur mu,şu an bir hassasiyet olmadı.

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   21 Mayıs 2021 at 10:52

   Merhabalar Hatice Hanım, Takip edilip gözlemenizi öneririm, diş eti boşluğu kapatbilme durumu da olabilmektedir. Eğer bir olumsuzluk yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı öneririm.

   Reply

 • Emrah

  13 Nisan 2021 at 17:20

  Üst dişlerimde hafif sivrilik ve aralıklar var kaplama yaptırmak istiyorum ama ama dişi küçültemeden kaplama yapılacak bir tedavi var mı?

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   21 Mayıs 2021 at 10:37

   Merhabalar Emrah Bey, ARalıkların durumuna göre bir planlama yapılması gerekmektedir. Eğer diş diziliminizde bir problem yoksa Lamine diş kaplaması ile hiç kesim yapmadan gülüş tasarımı yapılabilmektedir.

   Reply

  • Sibel

   18 Temmuz 2021 at 10:13

   Merhabalar,zirkonyum diş kaplaması yaptırdım ve hiç istediğim gibi olmadı kalıcı yapıstırmadan sonra diş kesilmeden çıkartılabilir mi?

   Reply

   • Dt. Muhyettin Yılmaz

    10 Ağustos 2021 at 13:46

    Merhabalar Sibel Hanım, kalıcı yapıştırılmadıysa herhangi bir zorluk olmadan dişleriniz çıkabilir. Geçmiş olsun dilerim. Sağlıklı günler.

    Reply

 • Asya

  13 Mart 2021 at 15:42

  Bütün şehirlerde şubeleriniz var mi peki?

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   12 Nisan 2021 at 16:00

   Merhabalar Asya Hanım, Sadece şimdilik sadece İstanbul’da şubemiz bulunmaktadır.

   Reply

 • Elif

  21 Şubat 2021 at 12:54

  Merhabalar benim diş eti rahatsızlığım var ön dişim de yamuk bunlarda da kaplama oluyor mu

  Reply

  • Dt. Muhyettin Yılmaz

   1 Mart 2021 at 16:05

   Merhabalar Elif Hanım, Diş eti rahatsızlığınızın durumu ve sebeplerin belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir. Ön iki dişinizdeki yamukluğun durumunu görmemiz belki daha basit çözümlerle de estetik kaygılarınızı giderebiliriz.

   Reply

   • Nes

    22 Mayıs 2021 at 10:18

    Merhaba
    Benim alt 7 Diş yapisik kaplama yapıldı ve bir şey ısırdığımda ağrı oluyor bunun nedeni nedir? 7 tane yapışık kaplama çok fazla değil mi? Ok

    Reply

    • Dt. Muhyettin Yılmaz

     21 Haziran 2021 at 09:40

     Merhabalar Nes Hanım,
     Kaplama diş tedavilerinde bir çok neden olabilir. Bu nedenleri 2 kısımda değerlendirebiliriz. 1. Kaplamadan önce olan problemler, 2. kaplamadan sonra gelişen problemler diye. Kaplamadan önce eğer dişinizde çürük varsa, kanal tedavisi ihtiyacı varsa, diş eti rahatsızlığınız varsa bunlar başlıca sebepleri olabilir. Kaplama yaptırdıktan sonra aynı şekilde dişlerinide yükseklik varsa, kapama bozukluğunuz varsa , sizde diş eti sıkması varsa, vb. nedenlerden dolayı gene sorun yaşayabilirsinz. Tekrar doktorunuza tam olarak şikayetlerinizi anlatırsanız daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

     Reply

 • Leyla

  29 Haziran 2020 at 19:28

  Komple ağıza proselen yapılamsı fiyatı nedir

  Reply

  • Akvadent

   18 Ağustos 2020 at 13:32

   Merhabalar Leyla Hanım,
   0544 620 10 20 veya 0850 303 7474 numaralı telefonlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz detaylı bilgi için.

   Reply

   • Dilara

    25 Kasım 2020 at 20:46

    Kaplama dişin üstüne diş taçı yapştrdım boncuk gibi birşey zarar veririmi dişe

    Reply

    • Dt. Muhyettin Yılmaz

     27 Kasım 2020 at 11:01

     Merhabalar Dilara Hanım,
     yaptırmış olduğunuz tedaviyi tam olarak anlayamadım. Boncuk gibi birşeyden kastınızı da anlayamadım. Fakat diş kaplamaları herhangi bir yemek vs. durumda kırılma yaşanmaz. 0544 620 10 20 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

     Reply

 • EFEHAN Değer

  10 Nisan 2019 at 02:12

  Teşekkürler Paylaşımlarınızın devamlarını bekliyoruz

  Reply

  • Zühre Rızaoğlü

   15 Şubat 2021 at 17:18

   Kaplama diş rengini tütmadı zaman dişey yapılabilir mi

   Reply

   • Dt. Muhyettin Yılmaz

    18 Şubat 2021 at 14:27

    Merhabalar Zühre Hanım,
    Tabiki kaplama porselen kısmı yeniden yapılarak düzeltilir.

    Reply

    • Şeydanur

     1 Haziran 2021 at 19:07

     Merhaba benim köpek disimin yanındaki dişe dolgu uygulanmisti fakat dolgu çok sağlamdı dişim kırıldı dolgu kaldı ve görüntü çok kötü hangi tedavi yi uygulatmam gerekiyor hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏

     Reply

     • Dt. Muhyettin Yılmaz

      21 Haziran 2021 at 10:03

      Merhabalar Şeydanur Hanım, Geçmiş olsun öncelikle. Dişlerinizin durumunu göremediğim için net bir bilgi veremiyorum fakat kalan kısım için eğer hassasiyet yoksa dolgu yapılabilir yada kaplama yapılabilir. Hassasiyet varsa önce kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Yani çok fazla değişken olduğundan net bir bilgi veremiyorum. Klinik muayene gerekmektedir.

   • Mert

    3 Ağustos 2021 at 02:37

    Mereba ön iki dişimi kaplama yaptirmak istiyorum öbur disler arasinda renk farki olurmu olursa zamanla duzelirmi

    Reply

    • Dt. Muhyettin Yılmaz

     11 Ağustos 2021 at 11:20

     Selamlar Mert Bey, Diğer dişlerinizin renginde yapılırsa herhangi bir renk farkı büyük oranda olmaz.

     Reply

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp