Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Görünmez Diş Teli Nedir?

Görünmez diş teli; lingual tedavi olarak da isimlendirilmektedir. Görünmez diş teli tedavisi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve bozukluklar estetik açıdan problem yaratacak bir durum oluşmadan çözülebilmektedir.

Tarih22 Aralık 2023 22:31

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Görünmez diş teli tedavisinde teller dişlerin iç kısmına yerleştirilmektedir ve ağız içerisinde tel olup olmadığı fark edilmemektedir. Tedavi için her hastanın ağız yapısına uygun şekilde lingual tel tasarımı yapılmaktadır.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Görünmez diş teli tedavisine uygun olan kişilere bakıldığında; bu tedavi uygun diş problemlerine sahip olan herkese uygulanmaktadır. Ancak braketler dişlerin iç yüzüne yapıştırıldığı ve tedavi süresince fark edilmediği için çoğunlukla göz önünde olan kişilerin tercih ettikleri bir tedavi yöntemidir. Görünmez diş teli tedavisinin uygulandığı kişiler ise şu şekildedir:

 • Alt ve üst çenesinde dengesizlik olan kişilere uygulanabilen bir tedavidir.
 • Dişlerinde öne doğru kayma problemi olanlara uygulanmaktadır.
 • Estetik kaygısı olanlar, dişlerinin daha estetik görünmesi için bu tedaviyi tercih etmektedirler.
 • Sosyal hayatı nedeni ile dış görünümüne önem verenlerin tercih ettikleri bir tedavidir.
 • Ortodontik tedavi gerektiren diş problemi olanlara uygulanmaktadır.
 • Diş gıcırdatma alışkanlığı bulunan kişilere lingual diş teli tedavisi uygulanabilmektedir.

Görünmez Diş Teli Tedavisi

Görünmez Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Görünmez diş teli tedavi süresi 12 ay ile 24 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Genç hastaların çene ve diş yapılarının daha esnek olması, tedavi sürelerini kısaltan bir durumdur. Dolayısı ile gençlerin tedavi süreleri yetişkinlere göre daha kısa olmaktadır. Tedavi süresini etkileyen diğer faktörler ise; dişlerin dizilimindeki bozukluğun derecesi, ağız içerisindeki mevcut ağız ve diş sağlığı problemleri, hastanın tedaviye olan bağlılığı ve diş hekiminin belirlediği tedavi planıdır. Yetişkinlerin diş sağlığı ile ilgili problemler çocuklara göre daha fazla olduğu için yetişkinlerin tedavileri çocuklardan daha uzun sürmektedir. Dolayısı ile görünmez diş teli tedavisinin net süresi ile ilgili ancak tedavi sürecini yöneten diş hekimi bilgi verebilmektedir.

Diş teli tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Diş teli türleri ve diş teli fiyatları yazılarımıza göz atabilirsiniz!.

Görünmez Diş Telinin Avantajları Nelerdir?

Görünmez Diş Teli FiyatıGörünmez diş telinin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Dişlerin ön yüzeyine braket takılmayan bir tedavi olduğu için dişlerin ön kısmının hijyeninin sağlanması daha kolay olmaktadır.
 • Görünmez diş telleri adı üzerinde dışarından bakıldığında görünmediği için estetik açından bir problem yaratmamaktadır.
 • Şeffaf plak tedavisinin fiyatları ile karşılaştırıldığında ücretleri çok daha uygun olmaktadır.
 • Tedavi bitiminde eğer damaklık kullanılır ise; dişler eski haline dönmemektedir.
 • Diş etine herhangi bir baskı uygulamadığı gibi zarar da vermemektedir.
 • Yaş sınırı olmadan herkese uygulanabilecek bir tedavi türüdür.
 • Alerjik reaksiyona sebebiyet verebilecek bir tedavi değildir.
 • Hastanın yaşına, yüz şekline, gülüşüne uygun şekilde diş teli tasarlanmaktadır ve bu sayede tedavi sürecinde herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

Görünmez Diş Telinin Olumsuz Yanları Nelerdir?

Görünmez diş telinin dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Görünmez diş telleri dişlerin dile bakan iç yüzüne yerleştirilmektedir. Alışma sürecinde bu durum dişlerin temizlenmesi konusunda zorluk çıkartabilmektedir. Ancak alıştıktan sonra zaman içerisinde bu problem ortan kalkmaktadır.
 • Tedavi başladıktan sonraki birkaç hafta süresince konuşmada güçlük çekilebilmektedir. Dil alışana kadar devamlı diş teline çarpmaktadır ve bu durum ancak zaman içerisinde düzelebilmektedir.
 • Görünmez diş telleri takıldıktan sonra ilk zamanlarda yeme içme konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir. Ancak kalıcı bir problem değildir.
 • Tercih edilen diş hekimi eğer ortodonti alanında ihtisas yapan ve tecrübeli biri değil ise; görünmez diş teli tedavi süreci oldukça problemli olmaktadır.
4.7/5 - (4 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp