Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Faydaları Nelerdir?

Diş teli tedavisi, dişlerinizdeki yamuklukları ya da çapraşıkları düzeltebilmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi sayesinde insanlar istedikleri diş dizilimine ve güzel bir gülüşe sahip olabilirler. Ayrıca diş teli tedavisinin birçok faydası çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Bunun için sizlere Diş teli faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Tarih24 Haziran 2021 12:04

Diş Teli Faydaları

Diş teli tedavisi sayesinde dişlerinizdeki yamuklukları ve çapraşıkları tedavi ettirebilirsiniz. Ancak diş teli tedavisinin yararları arasında sadece bunlar yoktur. Diş teli faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Diş Teli Ağız ve Diş Temizliğinin Daha Kolay Yapılmasına Yardımcı Olur

Diş teli faydalarıDişleriniz üst üste binmişse ya da çapraşık bir şekilde hizalanmışsa, ağız ve diş temizliğinizi tam anlamıyla gerçekleştiremeyebilirsiniz. Çünkü diş fırçasının diş araları ulaşması daha da zorlaşır. Ancak diş teli tedavisi sayesinde dişlerinizin dizilimini ve şeklini düzenli bir konuma getirtebilirsiniz. Bu sayede ağız ve diş temizliğinizi daha kolay ve daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diş Teli Sayesinde Dişlerin Neden Olacağı Yaralanmaları Önleyebilirsiniz

Dişleriniz çapraşık ve yamuk bir şekilde çene kemiği üzerine yerleşmişse, dişlerinizin damaklarınıza, dudaklarınıza ya da dilinize zarar verme olasılığı vardır. Örneğin aktif bir sporla uğraşan bireylerde dışarıdan gelebilecek darbelere maruz kalabilirler, bu darbe ağzına geldiğinde dişleriniz damaklarını ya da dudaklarınızı kesebilir. Ancak diş teli tedavisiyle bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Yani dişlerinizi düzgün bir dizilime kavuşturduğunuzda dişlerinizin dudağınıza, damağınıza ya da dilinize zarar verme olasılığı düşecektir.

Diş Teli Tedavisiyle Daha İyi Bir Gülümsemeye Sahip Olabilirsiniz

Diş teli faydaları arasında iyi bir gülümsemeye sahip olmakta yer almaktadır. Dişlerinizdeki problemleri tedavi ettirmek için diş teli tedavisinden yararlanıyorsanız, estetik bir gülümseme içinde yardım alabilirsiniz. Diş teli tedavisiyle güzel gülümsemelere kavuşabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Sayesinde Kendinize Olan Özgüveniniz Artar

Diş teli tedavi sonuçlarıDişlerinizdeki çapraşıklar ve yamukluklar diğer bireyler tarafından dalga geçilen bir durum haline gelerek, utanmanıza neden olabilir. Bu şekilde de dişlerinizi dışarıdan görülmesine istemezsiniz ve yaşam kaliteniz düşebilir. Ancak diş teli tedavisiyle inci gibi dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Bu sayede kendinize olan özgeniniz artar ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Diş Teli Tedavisinin Diğer Faydaları

Diş telinin sizlere katacağı birçok fayda vardır. Yukarıda yer alan maddelerden farklı olarak diş teli faydaları şu şekildedir.

 • Düzenli bir şekilde görevini yerine getiren dişler, öğütücü özellikleri olduğu için sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Yediğiniz gıdaları ısırırken ya da çiğnerken daha az efor harcarsınız. Diş teli tedavisiyle dişlerinizin dizilimini simetrik hale getireceğiniz için ısırmak ve çiğnemek daha kolay hale gelir.
 • Çapraşık ve yamuk bir şekilde çene kemiği üzerine dizilen dişlerin diş etlerinde de problemler olur. Diş teli tedavisiyle hem dişlerinizi hem de diş etlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 • Diş diliminde önde duran dişler dışarıdan gelen darbeler karşı daha korunaksızlardır ve darbeler sonucunda kırılabilirler. Ancak diş teli tedavisiyle tüm dişler aynı hizaya geleceğinden dişlere gelen darbeler eşit dağılacağı için diş kırılmasının da önüne geçilebilir.
 • Çapraşık ya da yamuk dişlere sahipseniz konuşma esnasında diliniz dişlerinize temas ederek konuşmanızı olumsuz etkileyebilir. Dişlerinizin diziliminde bir sıkıntı olmadığında bu sorunda kendiliğinden ortadan kalkabilir.
 • Ortodonti problemleri ilerleyen süreçlerde bazı durumlarda çene ameliyatına neden olabilir. Diş teli tedavisiyle bu sorunla karşı karşıya kalmaktan kurtulabilirsiniz.
 • Diş teli faydaları arasında diş taşı ve plak oluşumunu engellemekte yer almaktadır. Dişlerinizin dizilimdeki sıkıntılar ağız ve diş temizliğinin tam gerçekleştirilmesini olanaksız hale getirir. Bu durumda da dişlerinizde tartar ve plak oluşabilir. Ancak diş teli tedavisiyle bu sorunları engelmiş olursunuz.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp