Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Tartarı Nedir? Diş Tartarı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Tartarı, kişilerin ağız ve diş temizliğini düzenli olarak yapmamasından dolayı dişler üzerinde oluşan sert yapıdaki diş taşlarına verilen isimdir. Dişlerinizin altında sert, inişli çıkışlı bir yapı mevcutsa dişlerinizde tartar oluşmuş olabilir. Diş tartarlarının temizliği için ya uzman hekimlerden yardım almalısınız ya da evde belirli yöntemlerle kendiniz gerçekleştireceksiniz.

Tarih15 Ocak 2021 14:15

Diş Tartarı genellikle dişlerin doğal rengine çok yakın bir renkte oluşurlar. Bu nedenle beyaz dişlere sahip bireylerin dişlerde oluşan tartarları görmesi zor olabilir. Dişlerinizde tartar olup olmadığını ya da ağız ve diş sağlığınızda bir sorun olup olmadığını uzman hekimlere başvurarak öğrenebilirsiniz.

Diş Tartarı Neden Olur

Diş Tartarı TemizletmeDişlerinizde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan plaklar temizlenmediği sürece ilerleyen dönemlerde Diş Tartarı olarak karşınıza çıkabilir.  Diş tartarı neden olur sorusuna verebileceğimiz cevapları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Diş plakları tükürük, bakteri ve besin parçacıklarının diş aralarında ya da diş etlerinde birikmesi sonucunda ortaya çıkan asitlerden meydana gelir.
 • Diş taşları mineral haline dönmüş ölü bakteriler ve tükürükler içerisinde yer alan proteinlerden meydana gelir.
 • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması tartar oluşumunun en önemli nedenidir.
 • Gereğinden fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi tartar oluşumunu hızlandırabilir.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için ağız ve diş temizliğine önem vererek düzenli olarak yapmalısınız.

Diş Tartarı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Dişlerde oluşan tartarların oluşumunu önlemek mümkündür. Bu nedenle sizlere diş taşı oluşumu önlemek için Diş Tartarı Oluşumu Nasıl Önlenir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz

 • Ağız ve diş temizliğinizi düzenli ve doğru bir şekilde yapmalısınız.
 • Ağız ve diş sağlığınız için uzman hekimlerden her altı ayda bir olmak üzere rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • Aşırı derecede şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz.
 • Dişlerinizi fırçalarken sadece diş yüzeylerini değil dişlerin arka taraflarını da özenle temizlemelisiniz.
 • Diş fırçaları ile temizleyemediğiniz yerleri diş ipleriyle temizleyerek tartar oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Sigara ve alkol tüketimi mümkün olduğu derece azaltmak ve hatta tamam bırakma biz gerekir.
 • Gazlı yiyecekler ve içeceklerin tüketimini en aza indirmelisiniz.

Diş Tartarı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğiDişlerinizde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan plakların ve taşların temizliğini iki yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Diş tartarı temizliği için ya uzman hekimlere başvurarak en iyi şekilde ve kesin sonuçlar verecek şekilde yaptırabilirsiniz. Diş tartarı temizliği fiyatı hakkındaki bilgilere Akvadent ağız ve diş sağlığı merkeziyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Ya da diş taşı temizliği için evde kendiniz bazı yöntemlere başvurabilirsiniz.

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Dişlerde oluşan plaklar ilerleyen zamanlarda sertleşerek tartar haline gelirlerse diş fırçası ile giderilmesi neredeyse imkânsızdır.  Dişlerinde tartar oluşan bireyler diş tatarı temizleme aletleri yardımıyla diş temizliklerini yapabilirler. Ayıraca diş tartarlarınızı doğal yöntemlerle temizlemenizde mümkündür. Sirke, karbonat, çilek gibi doğal ürünlerle dişlerde oluşan tartarları giderebilirsiniz. Ancak tam ve kesin bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu nedenle dişlerinizde oluşan diş taşlarınız temizletmek için uzman hekimlere başvurmanız hem kesin hem de hızlı bir şekilde sonuç almanıza neden olur.

Ceviz kabuğu ile diş tartarı temizleme, son yıllarda diş tartarı temizliği için sıklıkla evlerde uygulanan yöntemlerden biri haline vermiştir. Bu yöntemi uygulayan insanlar diş tartarlarının temizlendiğini ve olumlu sonuçlar elde ettiklerini öne sürmektedirler. Bu yöntemi uygulayabilmek için ilk olarak bir kabın içerisine suyu ekleyin ve daha sonra ceviz kabuklarını içerisine atın. Sonra suyu kaynamaya bırakın. 15 dakika geçtikten sonra karışımı ılımaya bırakın. Ilıyan suya diş fırçanızı batırarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemde olumlu sonuçlar elde edebilmeniz için 20 gün boyunca dişlerinizi günde en az bir sefer bu karışım ile fırçalayın.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp