Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

SSK İle Diş Teli Yaptırmak Mümkün Mü? Şartları Nelerdir?

Tarih12 Ocak 2021 00:31

SSK ile diş teli yaptırmak mümkün olmaktadır. SSK ile diş teli yaptırmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, 18 yaşından küçük olmaları, kendilerinin veya ebeveynlerinin SSKlı olması gerekmektedir. Devlet hastanelerinde tedavi masrafının %50 kadarı hastalar tarafından karşılanmaktadır. Ancak devlet hastanelerinin diş teli fiyatları özel hastaneler ile kıyaslandığında daha uygun olmaktadır. Hastaların diş teline ihtiyaçlarının olup olmadığının hasta 18 yaşına basmadan önce detaylı bir şekilde kontrol edilmesi ve gerek görülür ise tedaviye başlanması oldukça önemli olmaktadır. Bu sebeple hasta 18 yaşına basmadan önce mutlaka diş hekimine gidilmelidir.

SSK İle Diş Teli Yaptırılabilir Mi?

Diş teli tedavisiSGK’nın diş teli tedavisini karşılaması, yalnızca bazı şartlar yerine getirildiğinde mümkündür. Diş teli tedavisi için hastanın gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına detaylı bir muayene sonrasında karar verilmektedir. Diş teli tedavisinin uygulanabilmesi için ağız içerisindeki mikropların temizlenmesi gerekmektedir.

SSK İle Diş Teli Yaptırmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Diş teli tedavisini devletin karşılaması için istenen koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastanın diş teli tedavisini karşılaması için hastanın henüz 18 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük olanların tedavilerini devlet karşılamamaktadır.
 • Tedavi masrafları bütünü ile SGK tarafından karşılanmamaktadır. Tedavi masrafı SGK tarafından karşılansa da tedavi sürecinde kullanılan malzemeler ve ekstra donanım masrafları hasta tarafından alınmaktadır.
 • Hastanın diş teli tedavisini SGK’nın karşılayabilmesi için hastanın diş teli tedavisini gerektiren bir diş problemi olmalıdır.

SSK Tarafından Diş Teli Tedavisinin Karşılandığı Durumlar Nelerdir?

SGK’nın diş teli tedavisini karşıladığı rahatsızlıklar aşağıda verilmiştir:

 • Hastanın hayatını etkileyebilecek derecede ağız içerisinde problem var ise; bu problemlerin diş teli ile tedavisini devlet üstlenmektedir.
 • Doğum kaynaklı veya sonrasında gelişen sebepler ile diş teli kullanımı zorunlu hale gelmiş ise; devlet tedaviyi karşılamaktadır.
 • Çene iskeletinde problemlerin olması veya dişlerin yapılarının bozulması gibi durumlarda; SSK ile diş teli yaptırmak mümkündür ve devlet hastaneleri tedavi masraflarını karşılamaktadırlar.
 • Çene şekil bozukluklarının onarılması ve düzeltilmesi için uygulanan diş teli tedavisini devlet karşılamaktadır.
 • Çene geriliği, dişlerde çapraşıklıklar ve çene bozukluğu gibi problemlerin diş teli ile tedavisini devlet üstlenmektedir.

Devlet Hastanelerinden Diş Teli Hizmeti Alınabilir Mi?

Diş teli düzgün dişlerDevlet hastanelerinde diş teli tedavisi bulunmaktadır. Diş protezi, dolgu, kaynak, kanal tedavisi, diş çekimi gibi diş tedavilerinin birçoğu devlet hastanelerinde de yapılabilmektedir. Üstelik istenen şartlar sağlandığında, SGK tarafından bu hizmetlerin ücretleri de karşılanmaktadır. Hekimler hastanın diş teli tedavisine uygun olup olmadığının kararını muayene sonrasında vermektedirler. Diş teli tedavisi uygulanabilecek devlet kurumları şu şekildedir:

 • Devlet hastanelerinin ortodonti bölümlerinde tedavi olunabilmektedir.
 • Devletin iş hastanelerine giderek tedavi olunabilmektedir.
 • Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde diş teli tedavisi uygulanmaktadır.
 • Diş sağlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde diş teli tedavisi görülebilmektedir.
 • Üniversitelerin diş hekimliği bölümlerinde diş teli hizmeti alınabilmektedir.
 • Devlet kliniklerinin diş ve ortodonti bölümlerinden hizmet alınabilmektedir.

SSK Diş Teli Tedavisinin Ne Kadarını Karşılamaktadır?

SSK diş teli fiyatlarına bakıldığında; çoğunlukla hastaların diş teli tedavi ücretlerinin %50’sini ödemeleri gerekmektedir. SSK ile diş teli yaptırmak isteyenlerin diş teli tedavi ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Hastanın diş yapısına ve kullanacağı diş telinin özelliklerine göre ödemesi gereken tutar değişiklik göstermektedir. Tedavide kullanılacak malzeme ve ekipmanlar da hastanın mevcut ağız ve diş sağlığına göre farklılık göstermektedir.

4/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp