Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Inley Dolgu Nedir? Onley Dolgu Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Inley ve Onley dolgu, dolgu ile kuron tedavisi arasında yer alan bir tedavi yöntemidir. Estetik diş tedavisi yöntemleri arasında yer alan bu tedavi, dolgu yapılabilecek yeterli miktarda diş dokusunun olmadığı ya da dişlerin kaplanacak şekilde zarar görmeyen dişlere uygulanmaktadır. Inley ve Onley dolgu hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Tarih18 Mart 2022 06:52

Gelişen teknolojiler ve ilerleyen imkanlar ağız ve diş tedavilerinin gelişmesine yardımcı oldu. Bu durumda kişiye özel diş tasarımları, estetik gülüş tasarımları, kişiye özel olarak hazırlanan dolgular gibi birçok farklı restorasyon işlemine olanak sağladı. Günümüzde artık diş çürüklerinin temizlenmesi sonucunda ortaya çıkan boşluğun klasik dolgular yerine, kişiye özel olarak hazırlanan Inley ve Onley dolgu tercih edilmeye başlandı.

Inley Dolgu nedir

Inley ve Onley Dolgu, dişteki çürüklerin temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluğun klasik dolguların yeterli olmayacağı kadar geniş olması, ancak diş kaplamalarına başvurulacak kadarda zarar görmemiş olması durumlarında başvurulan tedavi yöntemidir. Bu tedavide kullanılan dolgular tam seramik materyallerinden kişiye özel olarak tasarlanırlar. Dolgular çürük temizlemesi sonucunda ortaya çıkan boşluğun ölçülerine göre laboratuvar ortamında üretilmektedir. Bu dolgular bireyin doğal diş rengine ve yapısına göre hazırlanabilir. Bu nedenle estetik değeri klasik dolgulara göre daha yüksek olduğundan dolayı estetik diş hekimliği alanı içerisinde yer almaktadır.

Inley ve onley dolgu ömrü, dolgunun yapıldığı dişin durumuna, çiğneme kuvvetini, bireyin ağız ve diş hijyenine dikkat edip etmemesine, düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere gidip gitmediğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak yaklaşık olarak 10 yıl boyunca kullanılmaktadır. Fakat bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak sizlerin elindedir. Bu dolgular seramik ya da fiberle güçlendirilmiş kompozitten üretilirler.

Inley Dolgu

Inley Dolgu ile Onley Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Inley ve onley dolgu, uygulandıkları bölgenin konumuna ve çürüğün ebadına göre farklılık göstermektedir. Bu farkı şu şekilde açıklayabiliriz.

Inley Dolgu, dişin tepeceklerini içine almayacak şekildeki doku kayıplarının tedavisinde uygulanır. Bu durumda çürük temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluk klasik dolgular ile kapatabilir. Fakat Inley dolgunun avantajları ve daha uygun olması nedeniyle inley dolgu tercih edilir. Bu dolgu dişin yapısına, doğal diş rengine uygun şekilde üretilmekte ve dişin iç bölgesine yerleştirilmektedir.

Onley dolgu, kuron kaplama tedavisine benzerdir ve diş üst bölgesinde ortaya çıkan çürüklerin tedavisi için başvurulur. Yani bir ya da birden fazla diş tepeciğinin tedavisinde kullanılan dolgulardır. Genellikle ebat olarak büyük dolgulardır. Inley dolgularda olduğu gibi Onley dolgularda kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

Inley ve onley dolgu, kuron kaplama tedavisine benzeyen bir süreç ile yapılmaktadır. Ancak bu dolguların yapılmasında kuron kaplama tedavisinde olan şekillendirme işlemine gerek yoktur. Bu tedavilerdeki temel amaç doğal diş yapısına uygun ve işlevselliğin geri kazandırılmasıdır.

Inley ve onley dolgu tedavisinde ilk olarak diş hekimleri, geleneksel dolgu tedavisinde olduğu gibi çürüğün olduğu bölgeyi uyuşturur ve kanal tedavisiyle çürüğü tamamen temizler. Temizleme işlemi sonucunda ortaya çıkan boşluğun dijital modelleme yardımıyla ya da macun gibi bir malzeme ile boşluğun kalıbı alınır. Alınan kalıp doğrultusunda laboratuara dolgunun hazırlanması için bilgi verilir. Daha sonra dolgu hazır hale gelene kadar geçici bir dolgu yapılır. Dolgu hazır hale getirildikten sonra geçici dolgunun yerine takılarak süreç tamamlanır.

Inley ve onley diş dolguları için özel bir bakım uygulamanıza gerek yoktur. Genel olarak ağız ve diş sağlığınızı korumak için uyguladığınız ağız ve diş temizliği sizler içinde yeterli olacaktır. Ayrıca düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere giderek sağlıklı ve iyi görünümlü dişler hep sizlerle olacaktır.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp