Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Empress Diş Kaplama Nedir?

Empress diş kaplama, seramik materyalinin cam seramiklerle birleştirilmesi ve yüksek bir dayanıklılık seviyesine getirilmesi yöntemiyle elde edilir. Estetik diş kaplama tedavileri arasında günümüzde en sık başvurulan tedavilerden bir tanesidir. Makalemizi inceleyerek Empress Diş Kaplama Nedir? Empress Diş Kaplama Nasıl Yapılır? Gibi birçok farklı sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Tarih14 Aralık 2021 15:01

Empress diş kaplama, ful seramik, tam seramik ve ful porselen kaplama olarak da bilinmektedir. Bu kaplamalar doğal dişlere hem estetik hem de renk açısından en uygun oldukları için, insanların sıklıkla başvurdukları bir tedavi yöntemidir. Genellikle, estetik görünümü etkileyen ön dişlerdeki çeşitli problemlerin ya da estetik kaygıların giderilmesi için tercih edilmektedir. Bu kaplamalar porselen malzemesinin güçlendirilmesi ile elde edilir.

Empress diş kaplama, porselenin yüksek basınç seviyesinde sıkıştırılması ve bunun üzerine cam seramik yığılmasıyla üretilir. Çok dayanıklı olmalarına rağmen, diş diziliminde eksik dişler varsa bu kaplamalar uygulanamaz. Çünkü köprü gövdesi olarak görev yapacak dirence sahip değillerdir. Empress kaplamalar ön dişlerde uygulanabileceği arka taraflarda yer alan dişlere de uygulanabilir. Ancak büyük azı dişlerde bu kaplamaların kullanılması tercih edilmez. Ayrıca daha önceden diş kesimi işlemine uğrayan, diş eksiklerinin giderilmesinde, üzerinde metal pivo uygulanan kanal tedavisi işlemi uygulanan dişlerde bu kaplamaların uygulanması tavsiye edilmez.

Empress Diş Kaplama Tedavisine Kimler Başvurabilir?

Empress diş kaplama tedavisine aşağıdaki durumlarla karşı karşıya olanlar ya da beklentileri aşağıdakilerle aynı olan bireyler başvurabilirler.

 • Estetik bir gülüş tasarımına sahip olmak isteyen bireyler bu kaplamaları yaptırarak, dişlerinin birbirleriyle olan harmonisi düzenletebilir ve istedikleri estetik gülüşe sahip olabilirler.
 • Dişlerinde şekil bozuklukları olan, dişlerinde boyut sorunları olan (bazı dişlerin diğerlerine göre daha büyük ya da daha küçük olması gibi) insanlar diş hekimlerine başvurarak empress kaplamalar için hizmet alabilirler.
 • Dişler arasında çeşitli ölçülerde aralıklar olan ve bu aralıkların estetiğine, gülüşüne zarar verdiğini düşünen bireyler
 • Diş yüzeylerinde aşınmalar ya da renk değişiklikleri olan bireyler
 • Dönemin modası haline gelen uzun dişler için diş hekimlerine başvurarak empress kaplamlar ile dişlerinizin boyunu uzatabilirsiniz.
 • Çok fazla flor kullanımı sonucunda ya da çeşitli antibiyotiklerin yan etkisi olarak dişlerde meydana gelen renk kayıplarının giderilmesi içinde empress kaplamalara başvurabilir.
 • Diş beyazlatma işlemleri sonucunda dişlerin istenilen beyazlığa kavuşmadığı durumlarda bu kaplamaya başvurulabilir.

Empress Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Empress diş kaplama tedavisi için ilk olarak diş hekimleri, kaplama uygulanacak olan dişlerin fotoğraflarını, röntgenini çeker ve ölçülerini alır. Daha sonra dişler uyuşturularak, kaplamanın yerleştirilebilmesi için ufak bir aşındırma işlemi gerçekleştirilir. Dişler kaplama için uygun hale getirilir. Uygun hale gelen dişin tam ölçüleri alınır ve kaplamalar laboratuar ortamında hazırlanır. Hazırlanan kaplamalar diş üzerinde denenir. Daha sonra bireye danışılarak renginden, boyutundan ve şeklinden memnun olup olmadığı anlaşılır. Sorun yoksa kaplamalar çeşitli yapıştırıcılar yardımıyla dişe yerleştirilir. Sorun varsa tekrar laboratuar ortamında düzenlenmesi sonucunda dişe monte edilir.

Empress diş kaplama tedavisi yukarıdaki bahsettiğimiz şekilde gerçekleştirilir. Bu tedaviden sonrasında aynı gün içinde normal yeme alışkanlığınıza göre yemek yiyebilirsiniz. Kaplama tedavisi esnasında ya da sonrasında alerjik durumlarla karşılaşma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Empress Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Empress diş kaplama avantajları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • Bu kaplamlar doğal diş renklerine göre uygun şekilde hazırlanabilir.
 • Empress kaplamaların ışık geçirgenlik seviyesi oldukça yüksektir.
 • Aşınmalara karşı aşırı derece dirençlidir. Bu nedenle uzun süre kullanım avantajı sunar.
 • Ön dişlerdeki şekil, boyut, biçim bozuklarının giderilmesi için en iyi alternatiflerden biridir.
 • Düzenli kontrollerde yapılacak olan rutin bakımlar sayesinde kaplamaların bakımı ve korunması kolaylıkla sağlanabilir.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp