Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Eklem Plağı Nedir?

Kulak, çene, çene eklemi ya da yüz kasları çevresinde ortaya çıkan ağrı ya da hassasiyetler durumunda Eklem Plağı hastalığından bahsedilebilir. Bu hastalık insanların yaşam kalitesini çok fazla düşüren, bireyin günlük sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyen bir durumdur. Bu nedenle sizlere Eklem plağı kimlerde görülür? Eklem Plağı Tedavisi nasıl olur? Eklem Plağı Fiyatları gibi çeşitli konularda bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih10 Temmuz 2024 13:52

Kafanın her iki tarafında yer alan, kulaklarınızın hemen önünde bulunan eklemin adı Temporomandibular eklemdir. Bu eklemin en önemli görevi kafatasını çene kemiğiyle birleştirmesidir. Bu eklem kendi içinde ileri – geri, sağa – sola doğru hareket edebilir. Ayrıca bu eklem sayesinde insanlar ısırma, çiğneme, konuşma gibi çeşitli ağız hareketlerini de gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bu eklemde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasında Eklem Plağı hastalığı yer almaktadır.Eklem Plağı

Eklem Plağı Kimlerde Ortaya Çıkabilir?

İnsanların vücut yapısı göz önünde bulundurulduğunda, çene eklemlerinde meydana gelebilecek herhangi bir sorun yaşam kalitesini oldukça fazla etkileyebilir. Çene ekleminde ortaya çıkan problemlerin birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında kırık, diş gıcırdatma, dişlerin sıkılması, çene ekleminde aşınma gibi durumlar yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığında çeşitli rahatsızlıklar olan bireyler biran önce bu rahatsızlıklarını tedavi ettirmelidir. Aksi taktirde çene eklem plağı hastalığı gibi birçok farklı ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirler.

Eklem Plağı Tedavisi Nasıl Olur?

Eklem Plağı nedirEklem plağı hastalığı ile karşı karşıya olan bireyler genellikle bu hastalıklar karşı karşıya olduklarını anlamazlar ve zaman içinde bu hastalık kendiliğinden iyileşir. Çünkü çenede meydana gelen problemlerin genellikle dişlerden kaynaklandığı düşünülür ve bu nedenle çeneden şüphe edilmediğinden birey bu hastalığın farkına varamayabilir. Ancak çenenizde herhangi bir sorun varsa diş hekimlerine başvurarak çene rahatsızlıklarından herhangi biriyle karşı karşıya olup olmadığınızı araştırması istemelisiniz.

Eklem Plağı tedavisi için ilk olarak ayrıntılı bir şekilde muayene şarttır. Muayeneye ek olarak röntgen, fotoğraf falan çekilerek bireyin hastalığının teşhis edilmesi gerekir. Daha sonra bireye en uygun olacak şekilde bir tedavi süreci planlanmalıdır. Süreç içerisinde birey çene kaslarını ve eklemlerini gevşetmesi için çalışmalar gerçekleştirmelidir. Yapacağı çalışmalar yeterli gelmezse ve diş hekiminiz gerekli görürse sizleri fizyoterapistlere yönlendirebilir. Ya da ağrılarınızla mücadele edebilmeniz için sizleri bir terapiste yönlendirerek davranış terapisi almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tedavi süreci için kullanabileceğiniz çeşitli ilaçlar verecektir.

Eklem Plağı tedavisiEklem plağının ortaya çıkmasında gece uykunuzdayken ortaya çıkan bruksizm gibi çeşitli durumlar neden oluyorsa sizlere gece uyurken kullanacağınız gece plağı önerebilir. Gece plağı taktığınızda geceleri uyurken dişlerinizi gıcırdatmanız ve sıkmanız önlenmiş olacaktır ve bu durumun ilerleyen süreçte eklem plağını ortaya çıkarmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca gece plağı sayesinde dişlerinizin aşınmasını engelleyebilirsiniz. Bu şekilde de ağız ve diş sağlığınızı koruma altına almış olursunuz.

Eklem plağı tedavisinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm yöntemler gerçekleştirilirse ve birey olumlu bir sonuç alamaz ya da hastalıktan kurtulamazsa, hasta bireye cerrahi bir müdahale yapılabilir. Bu müdahale sonucunda hasta birey bu rahatsızlıktan tamamen kurtulur ve yaşam kalitesi yükselerek artık kendini daha iyi hissedecektir.

Eklem Plağı Fiyatları

Eklem plakları bireyin ağız, diş yapısına ve ölçülerine göre kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle herkesin kullanabileceği bir plak ebadı yoktur. Bu durumda eklem plaklarının fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olabilir. Eklem Plağı fiyatları hakkında kesin bilgiler almak için ilk olarak diş hekimlerine başvurmanız ya da diş hekimleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu şekilde eklem plağı fiyatları hakkındaki ayrıntılı bilgileri öğrenebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp