Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dudak Şişmesi Neden Olur?

İnsanların günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen ve yaşam kalitelerine düşüren dudak şişmesi, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Küçük travmalar sonucunda ya da daha ciddi sorunların belirtisi olarak oluşan bu rahatsızlık hakkında yazımızda sizler için bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih18 Ağustos 2021 17:01

Dudak şişmesi, alerjik reaksiyonlar sonucunda ya da çeşitli yaralanmalardan dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkileri veya bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle sebebini ilmediğini durumlarda dudaklarınızda şişlikler oluşuyorsa biran önce uzman hekimlere başvurarak nedenini öğrenip, neden uygun bir şekilde tedavi olmanız gerekmektedir.

Dudak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak alerjik reaksiyonlar ya da travmalar sonucunda ortaya çıkan dudak şişmesi durumu bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Dudak şişmesi nedenleri şunlardır.

Alerjik Reaksiyonlar Dudak Şişmesine Yol Açabilir

Dudak Şişmesi Neden olurGünümüzde birçok insanın çeşitli objelere ya da durumlara karşı alerjisi vardır. Bu alerjiler vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir. Dudakta meydana gelen şişliklerin bir nedeni bu alerjik reaksiyonlar olabilir. Vücudunuz herhangi bir şekilde alerjenle temasa geçtiğinde cildinizin herhangi bir yerinde içi sıvı dolu kabarcıklar oluşmasına yol açabilir.

Alerjiniz herhangi bir gıdaya karşıysa ve o gıdayı daha önce tüketmediyseniz alerjinizin olup olmadığını bilemezsiniz. Bir gıdaya alerjiniz olduğunu, o gıdayı tükettikten sonra dudaklarınızda, ağzınızda ya da boğazınızda oluşan şişlikler ya da çeşitli durumların oluşmasıyla anlayabilirsiniz. Bu durumda biran önce uzman hekimlere başvurmanız gerekir. Ayrıca daha sonraki dönemlerde bu gıdayı tüketmekten kaçınmalısınız.

Travma Sonucunda Ortaya Çıkan Dudak Şişmesi

Dudakta oluşan şişliklerin en yaygın nedeni çeşitli travmalardır. Dudak derisi çok fazla incedir ve herhangi bir darbe aldığında kanama, şişme gibi durumlara oldukça müsaittir. Darbenin şiddetine göre dudakta sadece şişmelerde oluşabilir. Ancak darbe şiddetli olduğunda dudakta ciddi kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamaları evde belirli yöntemlerle durdurabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda uzman hekimlere başvurmanız gerekebilir.

Travma sonucunda dudaklarınızda şişme meydana geldiyse, bu şişliğin indirilmesi için buz kompresi uygulanabilir. Kanama oluşmuşsa soğuk bir bez yardımıyla bölgeye tampon yapabilirsiniz. Kanama 5 ya da 10 dakika içinde durmazsa uzman hekimlere giderek kontrol altına aldırmanız gerekir.

Dudak Şişmesinin Sebebi Enfeksiyonlar Olabilir

Dudak şişmesi nasıl geçerVücuda alınan enfeksiyonla, vücudun gerçekleştireceği mücadele sırasında cildinizde iltihaplanmalar ya da çeşitli tahrişler ortaya çıkabilir. Bu durumlar genellikle dudak ve ağız çevresinde görülür. Bunun nedenine dudak ve ağzın etrafındaki derilerin daha hassas olmasıdır. Dudaklarınızda kesik, iltihaplı yapı, şişlikler, aşırı sıcaklık ya da çeşitli ağrılar oluştuysa bu bölge enfeksiyon kapmış olabilir. Bu enfeksiyonların tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Enfeksiyonda yer alan zararlı bakteriler vücuda sızdığında iyileşme sürecini zora sokabilir. Ya da daha ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Enfeksiyon olan bölgeye dokunmamaya özen gösterin. Dudak Şişmesi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, iyileştirmek için uzman hekimlere başvurarak antibiyotik, merhem ya da çeşitli reçeteli ilaçlar alabilirsiniz.

Dudak Şişmesine Kimyasal Reaksiyonlar Neden Olabilir

Temizlik malzemeleri, çeşitli kişisel bakım ürünleri gibi çeşitli ürünlerde bulunan bazı kimyasallar, cildi hassas olan bireylerde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Hassas cilt yapısına sahip olan bireylere bu ürünlerle temas içinde olduğunda dudaklarında yanıklıklar, yaralar ya da şişmeler oluşabilir. Kimyasal reaksiyonlar sonucunda dudağınızda şişlikler oluştuysa, buz kompresi uygulayabilirsiniz. Ancak cildinizde deformasyonlar ve kabarcıklar oluşmuşsa uzman hekimlere başvurarak yardım almalısınız.

Dudak Şişmesi genellikle yukarıda bahsettiğimiz durumlardan ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda dudaklarda oluşan şişliklerin nedeni bu kadar sıradan olmayabilir. Bu nedenle, dudağınızda bir şişlik oluştuysa kendiniz evde yukarıdaki önerileri uygulayarak tedavi etmeye çalışın ama bir etkisini görmezseniz en kısa sürede uzman hekimlere başvurun.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp