Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Sararması Neden Olur?

Diş sararması genellikle yaşam tarzınıza, yediğiniz içtiğiniz besinlere göre gerçekleşen bir durumdur. Sigara ve alkol kullanmak, çok fazla kahve ve çay tüketmek dişlerinizin sararmasına ve estetik açıdan kötü durmasına yol açmaktadır.

Tarih12 Mart 2021 13:53

Dişlerinizin doğal rengi de sarı olabilirler. Ancak dişlerinizin doğal renginden hariç diş sararması oluşmasının en önemli nedeni yeme ve içme alışkanlıklarınızdır. Dişleriniz, diş gelişimi gerçekleşirken kullandığınız antibiyotikler ya da sürekli ilaç kullanımı nedeniyle de sararabilir.

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir?

Hayatımızda kullandığımız eşyalar, giysilerimiz hatta ellerimiz ve vücudumuzun kirlenmesi gibi dişlerimizde kirlenmesi olağan bir durumdur. Dişlerimizin kirlenmesine neden olan birçok yiyecek ve içecek yer almaktadır. Bu yiyecek ve içecekler arasında alkol, sigara, çikolata, kola, çeşitli renklerdeki soslar, sirke, koyu renkli gıdalar, gıda boyası içeren besinler yer almaktadır. Bu yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi dişlerin kirlenmesine ve sararmasına yol açabilir. Bu yiyeceklere ek olarak üzüm, pancar, nar gibi sebze ve meyvelerde dişlerinizde lekelenmeler oluşmasına yol açabilir.

Asit içeren yiyecek ve içecekleri çok fazla tükettiğiniz taktirde diş minenizin aşınmasına yol açar. Diş minesi aşınan dişlerde leke oluşumu ve sararmalar daha kolay gerçekleşmektedir. Ağız ve diş bakımınıza gereken önemi göstermediğinizde dişleriniz plak oluşumuna ve bakterilerin yayılmasına neden olacaktır. Bu plaklar ve bakteriler zamanla ağız ve dişlerinizde yer ederek diş sararmasına yol açacaktır.

Diş sararması nedenleri arasında yer alan en önemli faktörlerden biri de sigara ve tütün ürünlerinin aşırı derecede tüketilmesidir. Tüketmiş olduğunuz nikotin ve katran maddesi dişlerinizin sararmasına ve diş sağlığının bozulmasına yol açabilir. Genetik nedenler de dişlerinizde sararmalara neden olabilir. Genetik nedenler, küçük yaşlarda dişlerinizde sararmalara yol açar ve bu durum ilerleyen yaşlarda diş minesinin aşınmasına ve dentin tabakasının ortaya çıkmasına neden olur.

Florür içeren diş macunlarını kullanmak diş çürüklerini önler, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak florürün çok fazla kullanılması da dişlerde leke oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle diş macunlarındaki florür seviyesine dikkat edilmesi gerekir.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Diş sararması ve lekeleri önlemenin en önemli yolu yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Dişlerinizde sararmalar meydana gelmemesini istiyorsanız ağız ve diş bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde dişlerinizin sararmasının, leke oluşmasının önüne geçeceğiniz gibi ağız ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Ağız ve diş bakımınıza ne kadar önem verseniz bile diş hekimlerine yılda en az 2 sefer olarak giderek muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü ağız ve dişlerinizde birçok farklı rahatsızlık meydana gelebilir ve bunlar hem sağlığınızı olumsuz yönde etkiler hem de dişlerinizin sararmasına yol açar.

Dişlerinizin sararmasını önlemek için çay, kahve içmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz ve fazla tüketmekteyseniz, bu içeceklerin tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Alkol ve sigara tüketiyorsanız bunların kullanımı azaltmanız gerekir, hatta tamamen bırakmanız diğer sağlık sorunlarının önlenmesi içinde önemlidir.

Tatlı ve şekerli yiyecekleri sürekli ve çok miktarlarda tüketiyorsanız dişlerinizde sararmalar oluşur. Bu tür diş sararması durumlarını ortadan kaldırmak için dişlerinizi düzenli olarak doğru bir şekilde fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi, ağız gargara suları da kullanmalısınız.

Diş sararması için her türlü önlemi almış olsanız da, ufak bir ihtimal de olsa dişlerinizde sararmalar meydana gelebilir. Bu tür sararmaların giderebilmek için uzman hekimlerine başvurarak diş beyazlatma tedavilerinden yararlanabilirsiniz. Ya da evlerinizde kendi yapacağınız diş beyazlatma yöntemleriyle dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp