Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Minesi Güçlendirmesi İçin Neler Yapılabilir?

Diş mineleri tüm vücuttaki en sert maddeler olsalar da zamanla tahriş olabilirler. Diş minesi zamanla ya da çeşitli faktörlerden ötürü zayıflayabilir. Diş minesinde meydana gelecek problemler diş çürüklerine, diş hassasiyetlerine ve çeşitli diş problemlerine yol açabilir.

Tarih23 Mart 2021 00:11

Diş minesi aşınmaları esnasında kaybedilen kısımların geri yetirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle dişlerinizde ağrılar, sızılar ve birçok farklı rahatsızlık ortaya çıkabilir. Ağız ve diş sağlığınız için Diş minesi güçlendirme için çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Diş Minesi Güçlendirme

Dişlerinizde meydana gelecek diş hassasiyetleri, diş çürükleri gibi çeşitli ağız ve diş problemleriyle karşı karşıya kalmamak için diş minesi güçlendirme yöntemlerine başvurabilirsiniz.  Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Tüketilen Besinlere Dikkat Etmek

Dişlerinizde çürükler oluşmasını engellemek için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız besinlerdeki şeker ve nişasta gibi maddeler dişlerinizin çürümesine yol açabilir. Soda, turşu ve gazlı içeceklerin içerisinde oldukça yüksek miktarda asitler vardır. Bu asitler, şeker ve nişasta gibi ürünler çok aşırı derece tüketildiğinde diş minesine zarar vermektedir. Bu nedenle tükettiğiniz besinlerin içerdiklerine ve miktarlarına dikkat etmelisiniz.

Atıştırmalık Gıda Tüketimini Azaltmak

Atıştırmakların çoğu şeker ve asit içermektedir. Bu nedenle gereğinden fazla ve sıkça atıştırmalıklar diş minenize oldukça fazla zarar vermektedir. Atıştırmalıkların tüketimini sınırlandırmanız diş minesin zarar görmesini engelleyebilir.

Asitli İçecek Tüketiminde Pipet Kullanmak

Diş minesi güçlendirmeSoda, limonata, meyve suları ve kola gibi içecekler çok fazla asit içermektedir. Bu içeceklerin direk ağız içerisindeki dişlere temas etmesi diş minesinin zamanla aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle bu besinleri tüketirken pipet kullanabilirsiniz. Bu şekilde dişlerinize temas etmeden tüketebilirsiniz.

Yemeklerdeki Son Lokmanızın Peynir Olmasına Özen Gösterin

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, peynir çeşitlerinde bulunan kazein ve peynir suları diş minelerinde meydana gelen demineralizasyonu azatlığı gözlemlenmiştir. Peynir çeşitlerini dişlerinizle çiğnediğinizde dişlerdeki asit ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olurken tükürük üretimini ve akışını da dengelemektedir.

Kullandığınız Diş Fırçasının ve Diş Macunun Seçimine Dikkat Etmelisiniz

Diş fırçanızın sert kıllara sahip olması ve diş macunun içerisindeki aşındırıcı miktarlarının fazla olması diş minesine zamanla zarar verebilir. Bu nedenle kullandığınız diş fırçalarının yumuşak kıllı uçlara sahip olması gerekir ve dişlerinizi fırçalarken fazla bastırmadan ufak hareketlerle fırçalamanız gerekmektedir. Diş macununuzun, tükürüklerdeki minerallerin diş minesine ulaşmasını engelleyecek maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz.

Kalsiyum fosfat ve florürün dişlere ve diş minesine iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Bu nedenle diş minesi güçlendirme için kalsiyum fosfat ve florür içeren diş macunları ve jeller kullanmaya özen göstermelisiniz.

Şekersiz Sakız Çiğnemek

Diş minesi güçlendirme için yapabileceğiniz en basit yöntemlerden bir tanesi şeker içermeyen şekersiz sakızların çiğnenmesidir. Ağız ve dişlerinizdeki bakterileri ve biriken asitleri temizlemek için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Bu şekilde hem bakterilerin çoğalmasını hem de asitlerin diş minesine zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Diş Minesi Kaybı Tedavi Edilebilir Mi?

Diş minelerinin kendi kendini onarması gibi bir durum söz konusu değildir. Diş minesi canlı hücrelerden meydana gelmediğinden dolayı kendini tedavi edemez. Bu nedenle diş minesindeki kayıplar yaşamamak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz Diş minesi güçlendirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Diş minesi kaybını daha fazla ilerlemesini engellemek ve daha ciddi problemlere yol açmasını engellemek için diş hekimlerinden yardım almanız gerekmektedir. Diş minesindeki erozyonlar çok fazla değilse dişleri koruma için diş yapıştırma tedavilerine başvurulabilir. Erozyonlar çok fazla ise başvurulacak tedavi yöntemleri arasında porselen, veneer ve kuron tedavileri yer almaktadır. Bu tedavilerden yararlanarak diş minesinden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklarınızı tedavi ettirebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp