Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Fırçası Temizliği Ne Kadar Önemlidir?

Ağız ve diş bakımının en önemli unsurlarından bir tanesi dişlerin fırçalanmasıdır. Peki dişlerimizi fırçaladığımız diş fırçalarının temizliği? Bu makalemizde sizlere Diş Fırçası Temizliği hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih14 Aralık 2021 15:01

Diş fırçalarının belirli bir zaman sonra değiştirilmesi gerektiği artık neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bazı insanlar güncel olarak kullandıkları fırçaları zaten bir süre sonra değiştireceğim diye diş fırçası temizliği için gereken önemi vermemektedirler. Bu şekilde dişlerini temizlediklerini, ağız ve diş bakımlarını yerini getirdiklerini düşünebilirler. Fakat temiz ya da hijyenik olmayan diş fırçalarıyla dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizi ve diş etlerinizi ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu nedenle diş fırçanızı yarın bile değiştirecek olsanız yine de temizlemelisiniz.

Diş fırçası temizliğiAğız ve dişlerimizin hijyeni için düzenli olarak dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Ancak dişlerimizi fırçalamamız ağız ve dişlerimizin temizliğini tam olarak gerçekleştirmez. Bunun için dişlerimizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargaraları da kullanmalıyız. Hem ağız ve diş sağlığımız hem de genel sağlığımız için, ağız ve dişlerimizin bakımını gerçekleştirdiğimiz diş fırçası ve diş iplerinin hijyenine de dikkat etmeliyiz. Çünkü bu ürünleri kirli ya da üzerlerine yerleşmiş olan bakterilerle kullandığımızda diş ve diş etlerine zarar verebiliriz. Bu nedenle diş fırçası temizliği ve diş ipi hijyeni oldukça önemlidir.

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş fırçası temizliği, en basit olarak dişlerinizi fırçalamayı bitirdikten sonra diş fırçanızı su ile düzgün bir şekilde yıkamakla yapılır. Diş fırçanızı yıkarken, diş fırçasının kılları arasında macun kalmamasına, yemek parçacıkları tamamen temizlemeye dikkat etmelisiniz. Bu şekilde dış fırçasında, dişlerinizi fırçaladıktan sonra yerleşen bakterileri düzgün bir şekilde temizlemiş olursunuz. Diş fırçanızı su ile temizledikten hemen sonra diş fırçanızı sallayarak ya da bir kağıt havlu yardımıyla fırçanın kıllarını kurutmayı asla unutmayınız. Diş fırçası temizliği için sabun, deterjan, gibi birçok farklı temizlik ürünü kullanan insanlar vardır. Diş fırçası temizliğinde bu tür ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Diş fırçası temizliği nasıl yapılırDiş fırçanızı saklayacağınız yerde çeşitli kimyasal maddelerin ya da sağlığa zararlı maddelerin yer almadığına dikkat etmelisiniz. Diş fırçanızın diğer insanların kullanmış olduğu fırçalara temas etmemesine önem göstermelisiniz. Bunun için diş fırçasının uç tarafını bir kapak takabilirsiniz. Bu kapaklar sayesinde seyahat ederken diş fırçalarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Diş fırçanızın uç tarafında kullanacağınız kapakların delikli yapıya sahip olmasına ve hava almasına dikkat etmelisiniz. Çünkü diş fırçanızda temizleseniz bile çok az sayıda bakteri diş fırçanızda kalabilir ve bu bakteriler havasız ortamda çok kolay şekilde çoğalabilirler.

Diş fırçası temizliği için çeşitli doğal yöntemlere başvurabilir. Bu yöntemleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Diş fırçanızın temizliği için karbonat kullanabilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşık karbonatı atın ve karıştırın. Daha sonra diş fırçanızı gece boyunca bu karışımın içinde bekletin ve fırçanızı su ile iyice duruladıktan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Tuzlu su karışımı içerisinde fırçanızı bekleterek, fırçanıza yerleşen bakterileri temizleyebilirsiniz.
  • Sirkeli su da diş fırçanızı bekletirseniz, sirkenin anti bakteriyel özelliği sayesinde fırçanız tertemiz olacaktır.

Elektrikli Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli diş fırçası temizliği için en basit yöntem, dişlerinizi fırçaladıktan sonra fırçanızı su ile iyice yıkamaktır. Bu şekilde fırçalama sonucunda elektrikli fırçanıza yerleşen bakterileri ve çeşitli yemek parçacıklarını temizleyebilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz diş fırçası temizliği hakkındaki tüm bilgiler elektrikli diş fırçası temizliği içinde geçerlidir. Aynı yöntemleri elektrikli fırçalar içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca normal diş fırçası temizliği için dikkat etmeniz gereken konular ve durumlar elektrikli diş fırçaları içinde geçerlidir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp