Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Eti Morarması Nedir?

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen morarmaları diş etlerinde de meydana gelebilir. Diş eti morarması genellikle ağız ve dişlerinizde meydana gelen yaralanmalar ya da çeşitli travmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Tırnak yemeğe, diş gıcırdatma ya da parmak emme gibi çeşitli alışkanlıklar diş etlerinde morarmaya neden olabilir. Ayrıca sert yiyeceklerin direk ısırılması ya da kabuklu yiyeceklerin kabuklarının dişlerde kırılması da morluklara neden olabilir.

Tarih12 Mart 2021 13:49

Diş Eti Morarması Neden Olur?

Diş Eti Morarması rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın bir şekilde görülmekte olan bir hastalıktır. Diş etlerine ve dokulara renk vermekte olan pigmentlerin zamanla yoğunlaşması sonucunda diş etlerinde morluklar ortaya çıkar. Ağız ve diş estetiği için alacağınız bazı tedaviler damak yapınıza uyum sağlamazsa ya da damak yapısını uygun değilse diş etlerinde morarmalara yol açabilir. Diş eti morarması neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında en yaygın olanları şunlardır.

 • Aşırı derece alkol ve tütün ürünleri tüketen insanların diş etlerinde morluklar gözlemlenebilir.
 • Gün içerisinde gereğinden fazla seviyelerde sürekli olarak kafein almanız morluklara yol açabilir.
 • Genetik nedenlerden dolayı diş etlerinde morluklar oluşabilir.
 • Ağız ve diş sağlığı için yaptırdığınız tedaviler sırasında yanlış işlemler yapılması ya da yanlış teşhisler sonrasında yapılan müdahaleler de morluklara yol açabilir.
 • Genel sağlığınız için gerekli olan düzenli ve sağlıklı beslenme, ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle yeterli seviyede ve sağlıklı bir şekilde beslenmezseniz diş etlerinizde morluklar ve çeşitli rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Diş Eti Morarması Nasıl Önlenir?

Diş eti morarması birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Diş etlerinde meydana gelen morarmalar genetik nedenlerden ötürü değilse, morarmayı önlemek için belli başlı çalışmalar yapılabilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 • Dişlerinizde oluşabilecek tüm sorunları önleyebilmenin ilk adımı Ağız ve diş hijyeninize dikkat etmekten geçer. Bu nedenle diş etlerindeki morlukların oluşmasını önlemek için ağız ve diş temizliğine dikkat etmeniz gerekir.
 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız ağız ve diş temizliği için bazı durumlarda yeterli gelmeyebilir. Bunun için diş ipi kullanmanız gerekebilir.
 • Diş çürüklerin önlenmesi ve oluşan çürüklerin tedavi edilmesi diş etlerinde oluşabilecek morlukları önlemenize yardımcı olacaktır.

Diş Eti Morarması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimlerinizden alacağınız herhangi bir diş tedavisi damak yapınıza uygun değilse ve diş eti morarmasına neden oluyorsa, yaptırdığınız diş tedavisinin damak yapınıza uygun hale getirilmesi gerekir. Bu şekilde dişlerde meydana gelen morluklarda tedavi edilmiş olacaktır.

Bazı diş eti morarması rahatsızlıklarını diş hekimlerine başvurarak kolay bir şekilde tedavi ettirebilirsiniz. Diş hekimleri çeşitli türlerdeki pansumanlarla ve solüsyonlarla diş etinizdeki morlukları tedavi edebilir.

Diş etlerindeki morlukların ağrıya ve sızıya neden olmaması insanların bu morlukları önemsememesine neden oluyor. Ancak diş etlerinde oluşan morarmalar zaman içerisinde tedavi edilmediğinde diş etlerinin kararmasına neden olabilir. Diş eti morlukları giderek siyahlaştığında ağız ve diş estetiğinizi etkileyeceği için görünümünüzü ve psikolojinizi olumsuz etkileyebilir.

Diş eti morarması tedavilerinden biride diş peeling işlemidir. Peeling yöntemi sayesinde diş hekimleri oluşan morlukların incelterek zaman içerisinde soyularak kaybolmasına yardımcı oluyor. Peeling yöntemi sırasında ve diş etlerinin soyulması esnasında hiçbir şekilde acı ve sızı hissetmezsiniz.

Diş Eti Morarması Evde Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna cevap olarak bazı yöntemleri gösterebilir. Bu yöntemler arasında tuzlu-su karışımıyla yapacağınız gargara işlemleri, zerdeçal yöntemi yer almaktadır. Zerdeçal ve hardal yağı macunu iyice ezerek macun haline getirdiğinizde dişleriniz fırçalamanız sonucunda diş etlerindeki morluklara faydasını görebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp