Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Diş Eti Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

18 Mart 20220

Dişlerinizi fırçalarken diş macununu tükürdüğünüzde pembe bir renk ile karşılaşabilirsiniz. Ya da diş ipi kullandığınız zaman diş ipinin belirli kısmında kan görebilirsiniz. Bunların nedeni diş etlerinizde meydana gelen kanamalardır. Diş eti kanaması durumunda neler yapılması gerektiği hakkındaki bilgilere makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirirken, elma gibi çeşitli meyveleri yerken diş etlerinizde kanamalar meydana gelebilir. Ufak çaplı ve ara sıra ortaya çıkan diş eti kanaması tüm insanlarda ortaya çıkabilir. Fakat bu kanamalar sık sık ve yoğun miktarlarda karşınıza çıkıyorsa bu durumun nedenini araştırılması için diş hekimlerine başvurmalı ve tedavi gerekiyorsa tedavi olmalısınız. Çünkü diş eti kanaması birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve önlem alınmadığı takdirde daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Diş Eti Kanaması Durumda Neler Yapabilirsiniz?

Diş eti kanaması ile karşı karşıyaysanız çeşitli şekillerde bu kanamaları ortadan kaldırabilirsiniz. Diş eti kanaması durumunda yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Ağız ve Diş Bakım Rutininizi Geliştirebilirsiniz

Diş etlerinde meydana gelen kanamaların en büyük nedeni diş etlerine yerleşen ve çoğalan plaklardır. Plakların temizliği doğru ve düzenli olarak yapılmadığında ağız ve diş etlerine iyice yerleşerek diş taşına dönüşebilirler. Diş taşı ise diş kaybı da dahil olmak üzere daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle diş etlerinizde kanamalar meydana geliyorsa bunun sebebi genellikle plaklardır ve bu plakların temizlenmesi gerekir. Plak oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz en iyi yöntemde ağız ve diş bakım rutininizi geliştirmek ve düzenli olarak bu rutinleri yerine getirmektir.

Ağız ve diş bakım rutininizi geliştirmek için florür içeren diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Diş ipi kullanımına gereken önemi verebilirsiniz. Diş fırçası seçimini dikkat edebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak düzenli bir şekilde diş doktorunuza rutin kontrollere gidebilirsiniz.

 

Ağız ve Diş Bakım Ürünlerinin Hijyenine Dikkat Etmelisiniz

Ağız ve diş bakımını gerçekleştirdiğiniz diş fırçası, diş macunu, diş ipi ve ağız gargaraları gibi ürünlerin hijyenine ve kullanım zamanlarına oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Ayrıca kullandığınız ürünleri kendinize uygun olarak seçmeniz gerekmektedir. Başkası için çok iyi gelen diş fırçası, diş macunu size de iyi geleceğinin garantisi yoktur. Bu nedenle size uygun olan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmalısınız. Bunun için diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirsiniz.

Düzenli olarak ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirmenizi ve diş hekimlerine rutin kontrollere gitmenize rağmen diş etlerinizde kanamalar meydana geliyorsa, ağız ve diş bakımınızı yanlış yapıyor olabilirsiniz. Örneğin dişlerinizi gereğinden fazla ve sert şekilde fırçalıyor olabilirsiniz ya da diş ipini yanlış kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumlara dikkat ederek diş eti kanaması ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Sağlıklı ve Düzenli Beslenmeye Dikkat Etmelisiniz

Sağlıklı ve düzenli beslenme hem genel sağlığınız hem de ağız ve diş sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Çünkü tükettiğiniz gıdalar içerisinde yer alan şeker gibi maddeler hem ağız için hem de vücut için zararlı olabilir. Bu nedenle yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz.

 

Diş Hekimlerine Rutin Kontrollere Gitmelisiniz

Diş hekimlerine rutin kontrollere giderek hem ağız ve dişlerinizde meydana gelen rahatsızlıkları tedavi ettirebilir hem de ağız ve dişlerinizde henüz çıkmamış olan fakat ilerleyen süreçte çıkabilecek olan rahatsızlıkları önleyebilirsiniz. Bu nedenle diş hekimlerine rutin kontrollere gitmek oldukça önemlidir.

Ağız ve dişleriniz sizlere ne kadar sağlıklı gelse de sizlerin göremeyeceği ya da farkına varamayacağınız çeşitli sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz. Diş hekimlerine rutin kontrollere gittiğinizde bu problemleri diş hekimleri fark ederek daha da ilerlemesini ve daha ciddi sorunlara neden olmasını önleyebilir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp