Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Diş Çürümesini Önleyen Besinler Nelerdir?

29 Haziran 20210

Diş çürüklerinin oluşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi ağız ve diş sağlığını gereken önemin verilmemesidir. Ayrıca diş çürüklerinin oluşmasında şekerli gıdalar, asitli yiyecek ve içeceklerde etkilidir. Ağız ve diş sağlığına zarar veren bazı gıdalar olmasına rağmen diş çürüklerini önleyen besinler de mevcuttur.

Günlük yaşantı içerisinde tüketebileceğiniz besinlerle dişlerinizdeki çürük oluşumunu önleyebilirsiniz. Bazı besinler zayıflamış diş minesinin eksi haline dönmesine, güçlenmesine yardımcı olabilir ve dişlerde çürük oluşumunu engelleyebilir. Bu besinleri tükettiğiniz gıdalar arasına ekleyerek ve düzenli bir şekilde diş bakımınızı gerçekleştirdiğinizde diş çürüklerini tam anlamıyla önleyebilirsiniz.

Diş çürümesini engelleyen besinler şu şekilde sıralanabilir.

  • Taze meyve ve sebze
  • Süt ve süt ürünleri
  • Deniz Mahsulleri
  • Fındık gibi bol miktarda protein içeren gıdalar

Taze Meyve ve Sebze Tüketimi Diş Çürüklerini Önleyebilir

Halk arasında dolaşan bir rivayete göre gün içerisinde yiyeceğiniz bir elma sizi doktorlardan uzak tutar. Bu durum ağız ve diş sağlığı açısından da geçerlidir. Taze meyve ve sebzeler, tükürük bezlerinin yeterli miktarlar tükürük üretebilmesi için gereken liflerin vücuda alınmasına yardımcı olacaktır. Tükürüklerin ağız içerisinde sürekli olarak salgılanması ağız ve dişlerin temizlenmesini sağlayacaktır. Bu şekilde de diş çürüklerinin önleyecektir.

Diş çürüklerini önlemek için kereviz, havuç, elma gibi meyve ve sebzeleri bolca tüketmelisiniz. Taze sebzeleri tüketirken ağız içerisinde salgılanan tükürükler, ağız içerisinde ve dişlerin arasında oluşan bakterilerin ve yemek parçacıklarının temizlenmesine yardımcı olur.

Bazı sebze ve meyvelerin içerisinde şeker içermektedir. Şekerin dişlere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak sebze ve meyvelerin içerdiği yüksek miktardaki lifler bu şekerin etkisini ortadan kaldırır. Bu şekilde zarar yerine daha çok fayda sağlayacaktır. Bu nedenle şeker içeren meyve sebzeleri tüketmekten çekinmemelisiniz.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketmek Diş Çürüklerini Önler

Süt ve süt ürünleri insan sağlığı açısından çok önemli bir noktadır. Bu ürünlerin ağız ve diş sağlığı açısından da önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Örneğin kahvaltı esnasında ya da herhangi bir atıştırmalık sırasında tüketeceğiniz peynir, dişlere son derece faydalı olan bir besindir. Diş minesinin güçlü ve sağlıklı olması için gerekli olan protein ve kalsiyum miktarını tüketeceğiniz peynirle vücudunuza alabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda peynir tüketiminin diş çürüklerini önlemede büyük bir rol aldığını gösteriyor. Bir araştırmaya göre peyniri tüketmek için çiğneyen insanların 30 dakikalık bir süre için ağız içerisinde pH seviyesinin artığı gözlemlenmiştir. pH değerinin düşük olması ağız içerisindeki asit miktarının artmasına neden olarak diş çürüklerini yol açmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan peynir, ağız ve diş sağlığına faydalı olan tek süt ürünü değildir. Süt içmek, tatlı veya şekerli bir ürün tükettikten sonra ağız içerisinde oluşabilecek olan plakları önlemede oldukça önemlidir. Bu nedenle tüm süt ve süt ürünlerini diş çürüklerini önlemek için tüketebilirsiniz.

Deniz Mahsulleri

Balık, ıstakoz ve kabuklu deniz mahsullerinin diş çürüklerini önlemede faydalı olduğu bilinmektedir. Deniz mahsullerinin içerdikleri yağsız protein, dişlerin daha sağlıklı ve daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca deniz mahsullerinin çoğunluğu florür içerdiği için diş çürüklerini önlemektedir.

Fındık ve Diğer Protein İçeren Besinler

Bazı insanlar deniz mahsullerini sevmeyebilir ya da alerjileri olabilir. Bu nedenle deniz mahsullerini tüketmekten kaçınabilirler. Bu nedenle diş çürüklerini önlemek için gereken protein kaynağından mahrum kalabilir. Ancak fındık, tavuk, yumurta gibi protein içeren diğer gıdaların tüketimi, deniz mahsullerinden alacağınız proteini karşılayabilir. Ayrıca fındık tüketimi sırasında dişlerinizle sert bir ısırık atacağınız için daha fazla tükürük üretebilirsiniz. Bu şekilde de diş çürüklerini önleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp