fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Diş Beyazlatma Boyası

Dişlerimizin beyaz ve sağlıklı görünmesi için ağız ve diş hijyenine gereken önemi vermemiz gerekir. Fakat ağız ve diş hijyenimiz için ne yaparsak yapalım yine de dişlerimizde sararmalar ya da renk değişiklikleri meydana gelebilir. Bu lekeleri en kısa sürede gidermek ve beyaz dişlere sahip olabilmek için bazı insanlar Diş Boyası kullanmaktadır. Peki, Diş Boyası Nedir? Diş Boyası Dişleri Beyazlatır Mı? İşte tüm bu soruların cevaplarını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Boyası
20.12.2021

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak, diş ipi ve ağız gargarları kullanarak dişlerinizin sağlığını ve beyazlığını koruyabilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın yine de dişlerinizde renk değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle insanlar birçok farklı diş beyazlatma yöntemine başvurmaktadırlar. Bu yöntemler arasında genellikle diş hekimlerine başvurularak diş beyazlatma işlemi ve evde diş beyazlatma yöntemleri yer almaktadır. Ancak günümüzde teknolojinin ve ilaç firmaların oldukça fazla gelişim göstermesi yeni diş beyazlatma yöntemlerini ortaya çıkardır. Bu yöntemlerden biri de Diş Boyası yöntemidir.

Diş beyazlatma boyasıDiş boyası, dişlerinizde çeşitli nedenlerden dolayı çıkan sararmaları ya da çeşitli renk değişimlerini hızlı ve kolay şekilde giderebilir. Ancak diş boyasının kesin bir şekilde dişlerinizi beyazlaştıracağına dair kesin ve somut kanıtlar henüz yoktur. Yine bazı kişilerin yorumları ve yapılan çeşitli araştırmalara göre diş boyasıyla dişleri beyazlatmak mümkün. Fakat bu beyazlık profesyonel olarak diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen diş beyazlatma yöntemlerinde elde edilen sonuçlar kadar kesin ve etkili değildir.

Diş Boyası Nedir?

İnsanların büyük bir çoğunluğunun doğal diş rengi beyaz değildir. Dişlerin doğal renkleri arasında sarı ve grimsi renkler olabilir. Bu renkler çeşitli yiyecekler ve içecekler sonucunda, ağız ve diş bakımının tam anlamıyla yapılmaması sonucunda daha belirginleşebilir. Bu durumda insanlar diş beyazlatma yöntemlerine başvururlar. Diş beyazlatma yöntemlerinde kullanılan neredeyse tüm ürünler hidrojen peroksit gibi çeşitli beyazlaştırıcı maddeler içermektedir. Diş boyasının içerisinde de bu madde yer almaktadır.

Diş boyası, diğer diş beyazlatma yöntemleriyle aynı etkiyi vermez. Çünkü diş boyası sadece dişlerin beyaz görünmesine yardımcı olur. Dişleri ve diş etlerini temizlemez ve etkisi kısa sürmektedir. Diş boyası, diş minesine nüfus etmeden, direk olarak diş yüzeyine yerleşerek dişlerdeki lekelerin yok olmasına ve renk değişikliklerinin geçici olarak giderir.

Diş boyası nedirDiş boyasının kullanımı için ilk olarak birey dişlerini temizledikten sonra iyi kurutmalıdır. Daha sonra diş fırçası yardımıyla diş boyasını, beyazlaştıracağı dişlere sürmesi gerekir. Sürülen diş boyası dişin yüzeyine tamamen yerleştikten ve kuruduktan sonra dişleriniz beyazlığına kavuşacaktır.

Diş Boyası Dişleri Beyazlatır Mı?

Diş boyası, belirli bir süreliğine dişlerinizin beyazlaşması için yardımcı olabilir. Fakat çeşitli nedenler bu etkinin kısa sürmesine ya da dişlerin hiçbir şekilde beyazlamamasına yol açabilir. Bu nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Diş boyası, diş minesine tamamen nüfuz etmez. Bu dişlerdeki beyazlaşmanın kısa sürmesine ve etkili olmamasına neden olur.
  • Diş minesi oldukça kaygan ve sert olduğundan dolayı kozmetik diş boyası, diş yüzeyini yapışma ihtimali yüksek değildir. Boya diş yüzeyine yapışsa da kaygan diş yüzeyinden kısa bir süre sonra silinecektir.
  • Satın aldığınız ya da kullanacağını diş boyası hidrojen peroksit maddesini yani beyazlaştırıcı maddeleri yeterli miktarda içermiyorsa dişinizde hiçbir beyazlaşma olmayacaktır.

Ağız ve diş hijyeninize dikkat ederek hem dişlerinizin sağlığını hem de dişlerinizin beyazlığını koruyabilirsiniz. Ancak yinede diş renginizde sorunlar varsa ve dişlerinizin beyaz olmasını istiyorsanız diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma işlemleri için yardım alabilirsiniz. Ancak bu şekilde kesin ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu