Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil Temizliği, ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için oldukça gereklidir. Ağız ve diş hijyenine tam anlamıyla yerine getirebilmek için dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra dil temizliğine de önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü dil üzerinde biriken bakterilerin dişlerde oluşan bakterilerden kat kat fazla olması ağız ve diş sağlığını daha fazla tehdit edebilir.

Tarih11 Şubat 2021 12:39

İnsanlar genellikle ağız ve diş hijyeni için sadece dişlerini fırçalarlar, fakat bu tek başına yeterli olmaz. Ağız ve diş hijyenini tam anlamıyla sağlayabilmek için dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanımı ve dil temizliği gibi birçok etmenin birlikte yapılması gerekir. Hijyen için dil temizliğine gereken önem verilmediği taktirde insan vücuduna zararlı olan bakteriler dilin pürüzlü yüzeyinde kolayca yerleşebilir ve çoğalabilir. Dişlerinizi fırçalasanız bile dilde biriken bakteriler dişlere yerleşecektir ve ağız ve diş sağlığınızı tehdit edecek bir durum meydana gelecektir. Bu nedenle dil temizliği son derece önemli ve gerekli bir konudur.

Dil Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Dil temizliğiAğız ve diş hijyeni için dil temizliği faydaları şu şekilde özetlenebilir.

  • Sakız hastalığı gibi ağız kokusuna neden olan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
  • Dil yüzeyinde biriken bakterilerin giderek büyümesi ve daha da yayılmasını engelleyerek ağız ve dişlerinizde meydana gelebilecek rahatsızlıkları engelleyebilir. Buna ek olarak diğer rahatsızlıklarında meydana gelmesini engelleyerek genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
  • Dillerde biriken bakteriler plak oluşumuna neden olabilir ve bu durum damak tadınızı olumsuz etkileyebilir. Ancak dil hijyenine dikkat ederseniz tat kaybı yaşamazsınız.
  • Dil yüzeyinde toplanan bakteriler ağız kokusuna yol açabilir. Bu nedenle dil temizliğinizi düzenli rutinlerle gerçekleştirildiğinde, farklı bir rahatsızlık söz konusu değilse ağız kokusu oluşumunu önleyebilirsiniz.
  • Dil temizliğinizi rutin olarak gerçekleştirdiğinizde ağız ve diş hijyeninizi sağlayabilirsiniz ve bu sayede daha sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere sahip olabilirsiniz.

Dil Temizliğinin Düzenli Olarak Yapılmazsa Ne Gibi Sorunlar Yaratır

Diş Temizliği düzenli bir şekilde yapılmadığı taktirde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Dil temizliğinizi rutin ve doğru şekilde yapmadığınız taktirde karşılaşabileceğiniz sorunları şunlardır.

  • Dil temizliğini yapmayan insanların dillerinde biriken bakteriler çoğalarak dişlere yayılabilir. Daha sonra bu bakteriler diş etlerinde iltihaplar oluşmasına olanak sağlar. İltihapların tedavi edilmediği durumlarda diş kayıpları, gebelikte düşük ve kalp krizi gibi problemlere kadar yol açabilir.
  • Dil temizliği yapılmadığı taktirde dillerinizde renk değişimi yaşanabilir. Dil üzerinde biriken yiyecek ve içecek parçalarının temizlenmediği taktirde dilin papilla bölümünde lekeler oluşabilir. Bu durum ilerleyen süreçte dilin kararması ve tüylü görünmesine yol açabilir. Dilinizi temizliğini düzenli bir şekilde yaptığınız taktirde bu tür problemlerle karşılaşmazsınız.

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil temizliğinin en basit yolu dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamaktır. Diş fırçasıyla dilinizi temizlerken dilinizi tamamen dışarı çıkararak dilinizi fırçalamalısınız. Bu şekilde dildeki kirleri dışarı atabilir ve tekrar ağız içine yerleşmesini engelleyebilirsiniz. Dil temizliği için kullanacağınız diş fırçasının ucunda yer alan kıllar yumuşak olması gerekmektedir. Aksi taktirde sert kıllı fırçalarla temizlik yaparsanız dilinize zarar verebilirsiniz.

Diş temizliği, dil temizleme aparatı sayesinde de gerçekleştirebilirsiniz. Dil temizliğinizi gerçekleştirirken aparatı dil köküne getirin ve dil ucuna doğru hareket ettirin. Dillin üzerinde biriken besin parçacıklarını temizlemek için bu uygulamaya yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ağzınızı iyi bir şekilde gargara yaparak çalkalayın ve bu işlemi iki ya da üç sefer gerçekleştirin.  Dil temizliğinin en iyi yolu ise diş hekimlerine başvurarak ağız ve diş temizliği için yardım almaktır. Bu şekilde ağız ve diş hijyeninizi en iyi ve en sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp