Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Devlet Hastanesinde İmplant Yaptırmak Mümkün Mü?

Devlet hastanesinde implant yaptırmak mümkün bir işlemdir. Devlet hastanesinde implant yaptırmak ve diğer diş tedavilerini görebilmek mümkündür.

Tarih29 Ağustos 2022 12:55

2024 İmplant Diş Fiyatı Hesapla

Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Kemik içi implant tedavisi alacak olanların ücretlerini karşılamayan SGK; aynı zamanda altın, platin, paladyum, irrudyum gibi kıymetli madenlerin ücretlerini de tedavi kapsamında ödememektedir. SGK’nın belirlediği şartların sağlanmış olması durumunda; devlet hastanesinde yaptırılan diş tedavisinin bir bölümünü SGK karşılamaktadır. Sözleşmeli sağlık kurum ve kuruluşlarından implant tedavisi alındığında, implant ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır.

18 Yaşından Küçükler Devlet Hastanesinde İmplant Yaptırabilir Mi?

İmplant Diş Yapımı18 yaşından küçüklere implant tedavisi uygulanması durumunda; tedavi masrafları bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Üç diş hekimi tarafından bir sağlık kurulu hazırlanmış olması halinde; kurumla sözleşmesi olmayan ve özel sağlık hizmeti veren diş ünitelerinde de hizmet alabilmektedirler. Tedavinin esas amacının estetik kaygılar olmadığı ve maloklüzyon tipi açık bir şekilde alınmış olan sağlık kurulu raporunda belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunun hazırlanması ile beraber 6 ay içerisinde tedavinin başlatılması gerekmektedir.

SGK’nın Diş Tedavilerini Karşılama Şartları Nelerdir?

SGK’nın diş teli tedavi karşılama koşullarına bakıldığında; normal şartlarda kemik içi implant masrafları karşılanmamaktadır. Ancak implant tedavisinin SGK tarafından karşılanabileceği durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak eğer maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybı görülür ise; devlet implant tedavi masraflarını karşılamaktadır.
 • Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik var ise; implant diş tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Konjenital diş eksikliği olan hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Dudak damak yarığı gibi doğuma bağlı anormallikler sonucunda diş ve ilgili kemik doku defektleri var ise; implant bedelini devlet karşılamaktadır.

Devlet veya Özel Hastanelerde İmplant Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Devlet ve özel hastanede implant tedavisi için öncelikle hastaneden randevu alınması gerekmektedir. Randevu alınmış olan iş hekimliği fakültesine randevu gününde gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Hasta tedavinin yapılacağı bölüme sevk edilmektedir. Tedavi süreci başlatılmaktadır ve hastaya verilen günlerde implant uygulaması yapılmaktadır. Devlet hastanesinde implant yaptırmak isteyenler, devlet hastanesinin yoğunluğu sebebi ile rapor alamaz iseler; hastaneden rapor alarak özel implant yapan hastanelere başvuru yapabilmekte ve bu hastanelerden hizmet alabilmektedirler.

SGK’nın İmplant İçin Ödeme Yaptığı Tutar Ne Kadardır?

implant çeneSGK’nın implant ödemesine bakıldığında; 3713 sayılı kanun, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu 56’ncı Maddesi veya 2330 sayılı kanunun 2’nci maddesi kapsamında aylık alanlar; başkasının yardımı ve desteği olmadan yaşam fonksiyonlarını yerine getiremiyor iseler, implant tedavileri devlet tarafından karşılanmaktadır. İmplant başına hangi tutarda faturalandırma yapılacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir tutardır. En az %40 ve üzeri engelli olan hastaların özel sağlık sunucularında tedavi edilmesi için de SGK’ya başvuru yapılması mümkündür.

Engelli Hastaların İmplant Tedavileri Nasıl Karşılanır?

Engelli bireylerin implant tedavilerinin karşılanması için hastanın en az %40 oranında engelli olması gerekmektedir. Engelli bireylerin devlet hastanelerinde implant yaptırmak ve masrafları devletin karşılaması için başvurmak istemeleri durumunda; rapor düzenlenmesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Rapor düzenlenebilecek hastaneler; Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri olmaktadır. Düzenlenen bu raporda en az üç farklı doktorun imzası bulunmalıdır. Rapor alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde implant tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır.10 iş günü sayılmaya raporun düzenlendiği tarihten başlamaktadır.

5/5 - (1103 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 60 Yorum
 1. Burhan dedi ki:

  Merhaba
  Emekli sandığı emeklisiyim. Doğuştan ön dişlerim seyrek ve gülüş esnasında çirkin bir durum oluşuyor. Bunun çözümü var mı?
  Ayrıca, sağ tarafta azı dişlerimin biri eksik. Çektirmiştim.
  İmplant harici önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Sağlıklı günler dilerim.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Burhan Bey, Porselen yada Zirkonyum Kaplama tedavisi ile bahsetmiş olduğunuz sorunlar çözümlenebilmektedir. Bununla birlikte implant yapılmadan köprü ile boşluk olan bölgeye diş yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için 0544 620 10 20 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Sinem01 dedi ki:

  Merhabalar, ben 17 yaşındayım
  4 arka dişim dolgu yapılamayacak kadar çürümüş durumda ön dişlerinden biri kırık ve diğer ön dişlerin işe dolgu istiyor
  Yaptırmak istersem sgk karşılar mı ?
  Nereye başvurmak gerekir?
  Cevabınız benim için çok önemli, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Sinem Hanım, Özel sağlık kurumlarının maalesef sgk anlaşması bulunmamaktadır.

 3. Volkan dedi ki:

  Esenlikler
  Özel klinikte implant yaptırmakla devlet hastanesinde yaptırmak arasında ciddi bir fiyat farkı oluyormu ben sgk karşılasın istemiyorum direk ücretli bir şekilde yaptırmak istiyorum mümkün mü

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Tabiki Volkan Bey, ücretli olarak implant tedavisi özel kliniklerde beklemeden yaptırabilirsiniz.

 4. Eyüp Bayram dedi ki:

  Üst cenede hic dişim yok köprülü iplant yaptırmak istiyorum kaca malolur

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Eyüp bey , Fiyat verilebilmesi için klinik muayene olmanız ihtiyacınız olan tedavi belirlenip, planlanıp akabinde fiyat bilgisi paylaşılmaktadır.

 5. Sabiha dedi ki:

  Merhaba çok fazla dişim eksik sgklıyız implant yaptırmak istiyorum devlet hastanesinde yatçptırınca sgk karşılar mı

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Geçmiş olsun, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 6. Turgay coşar dedi ki:

  Merhaba benim ağzımda dışım kalmadı erken yaşta kaybettim yaşım 54 ağzımda protez var ve diş etlerim bazen tahriş olabiliyor %44 raporum var implant yapmak istiyorum devlet karşılıyor mu

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Geçmiş olsun, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 7. Tozan dedi ki:

  Benim sağ ve sol üst komple döküldü..daha doğrusu kaplamaydi..kaplamalar 10 yıl sonra çıktığı gibi altında yer alan dişlerde kökleri ile çıktı..2-3 implant la üst çene dişle dolabildgini okumuştum..masraf ne kadar çıkar..Benim bu durumuma devlet hastanesi bakmazmi..adamın parası yoksa ne olacak..olecekmi.ben yemek yiyemiyorum..50 kiloya düştüm.taksitle yaptırayım dedim.
  .kime gittiysem taksit yapmıyor..

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Geçmiş olsun, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 8. Banu Yeşillik dedi ki:

  Sol üst tarafta köpek dişimden sonra 20. Yaş dişim dahil 5 dişim yok sonsuz yani. Devlet Hastanesi impilantı bir kısmını karşılıyor mu? Birde özelde yapılanlarla impilant kalitesi aynı mı? Teşekkür ederim.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Banu Hanım, Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 9. Fatih dedi ki:

  Merhaba hocam bir yorumunuz da İmplant tedavileri devlet hastaneleri veya ağız diş sağlığı merkezleri tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır demissiniz. Bi diğerin de ise SGK kapsamında bulunmamaktadır. Demissiniz. Hocam nedir aslı bunu ?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Fatih Bey, bu konuda o kadar çok kez aynı şeyi tekrarlamışım ki bir seferinde yanlış yazmışım onu da bulup düzelttim. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 10. Mert dedi ki:

  Merhaba 19 yaşındayım dişlerim doğuştan çıkmıyor küçüklük 2 adet dişim mevcut ve fazlasıyla diş eksikligim var devlet bu konuda yardımcı olurmu

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Mert Bey, Bu konuda detaylı bilgiyi Devletin Ağız ve Diş Sağlığı hastanelerinden öğrenebilirsiniz sanırım.

 11. Şirin dedi ki:

  Merhabalar, ben genel sağlık sigortalıyım. Dişim kanal tedavisi gördü. Daha sonra kırıldı ve geçici dolgu yapıldı. O da düştü. Dişimin çekilmesi gerektiğini söylediler. İmplant veya başka bir yolla bunu kurtarma şansım olur mu ve devlet bunu karşılar mı

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Şirin Hanım, Geçici dolgu düşmesi gayet normaldir. Kanal tedavili dişiniz için çekip implant yapmak yerine kaplama yapmak daha sağlıklı olacaktır. Klinik muayene gerekmektedir doğru bir tedavi planı için.

 12. Esila dedi ki:

  Merhaba benim dişlerim düzensiz yani çok iç içe geçmiş bir şekilde babam emekli memur emekli sandığına bağlı 17 yaşındayım üst arka dişlerimden biri dolgu yapılamayacak kadar çürük ve yine üst arka dişlerimden biri de sadece kök kalmış alt ön dişlerinde çok hafif çürüme var diş teli takmak istiyorum ücretsiz ya da minimum düzeyde bize ne kadara mal olur söylerseniz çok sevinirim cevabınız benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Esila, detaylı bilgi için devlet ağız ve diş sağlığı hastanelerinden randevu alman gerekir. Maalesef o süreçlere çok hakim değiliz.

 13. Aslı dedi ki:

  Merhaba 2 tane eksik sgklı ççalışanım acaba karşılar mı

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Maalesef devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

   1. Önder dedi ki:

    Ben üniveriste öğrencisiyim. Köpek dişlerim yamuk. Diş teline verebilecğim bir birikimimde yok. Onları çektirip yerlwrine impşant yaptırabilir miyim

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Selamlar Önder Bey, Diş Teli tedavilerinde aylık 500 TL gibi ücretlerle yapılmaktadır. 0544 620 10 20 numaralı hattımızdan bizimle irtibat kurarsanız tedavi detayları ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşabiliriz.

 14. Zeynep dedi ki:

  17 yaşındayım şuan özelde diş teli tedavisi uygulanıyor. Ancak bir dişim eksik implant yapılması lazım. İmplantı devlet Hastanesi’nde yaptirabilirmiyim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Maalesef devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 15. Meriç dedi ki:

  Üst damağım komple protezdi ancak içerideki dişler çürüdü ve protezi kestirdim sadece 5 diş kaldı devlet hastanesinde implant yaptırabilirmiyim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Maalesef devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 16. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam ben azı dişime 3 yıl önce dolgu yaptırdım dişim şimdi ağrımaya başladı doktora gittim doktor röntgen çekti ve kanal tedavisi nin tam köke kadar olmadığını ve bu yüzden apse yaptığı ni söyledi çekilmesi gerekiyor mus bu dişe ikinci kez kanal tedavisi olurmu teşekkürler

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Kenan Bey, Kanal tedavisi ikinci kez yapılabilmektedir. Buna Retreatment kanal tedavisi denilir. Fakat başarı şansı ilk kanal tedavisi kadar olmasa bile dişi çekmekten iyi olduğu kanaatindeyim. Hiç bir yapay diş kendi dişimiz kadar mükemmel değildir. Benimde bir tane kanal tedavisi tekrarı yapılmış dişim var 3 senedir kullanıyorum gözünüz korkmasın :).

 17. Rumeysa dedi ki:

  Merhaba. 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Doktorum çene kemiğimin implant için kısa mesafeli olduğunu söyledi. Ve yan yana olan iki dişim 4 yıl kadar önce çekildi. Kaplama kullanıyordum o da son zamanlarda hareket etmeye başladı. Bu nedenle implanta karar verdim ama çene kemiğim sebebiyle nasıl yapılır bilmiyorum. Bunun için bir tedavi yöntemi var mıdır acaba?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Rümeysa Hanım, Bir çok vakada artık implant tedavisi uygulanabiliyor. Doğru implant , doğru cerrahi tedavi, doğru biomateryal ile çok başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Eğer doktorunuz Çene Cerrahisi Uzman doktoru değilse, Çene Cerrahisi Uzman doktora muayene olmanızı öneririm.

 18. melike dedi ki:

  merhabalar, sigortalı çalışıyorum devlet implant tedavimin ne kadarını karşılar acaba?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Melike Hanım, implant tedavisini devlet hastanesi karşılamamaktadır.

 19. Muhammed Tuğru dedi ki:

  İyi akşamlar benim sanırım, doğuştan iki tane ön dişim eksik şuan diş teli tedavisi oluyorum ve oralara implant boşluğu ayarlandı devlet hastanesinde implant olabiliyor muyum?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 20. Sefa dedi ki:

  Merhaba ben emekli sandığı mensubuyum implant tedavisi devlet tarafından karşılanıyormu ?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 21. Elifhan dedi ki:

  Merhaba ben 10 adet dişimi implant yaptırıcaktım ama fiyatlar ne kadar araştırdım hep farklı deniyor tanesi ne kadar 10 tanesi ne kadar olur bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim acaba

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Elif Hanım, İmplant tedavileri tamamen kişiye özeldir. İmplant fiyatlarını belirleyen bir çok unsur vardır. Bunlardan en önemlisi sizin çene kemiğinizin durumudur. Eğer kemik yoğunluğu, kemik kalınlığı, kemik boyutu yeterli değilse bunun için uygulanan yaklaşık 8-10 adet farklı cerrahi uygulama vardır. Bu sebeple kliniğimizde sonrada ekstra masraflar çıkmaması için klinik muayene sonrası planlama yapılır ve tedavi alternatifleri hastamıza detaylı olarak aktarılır. Fiyat farklılıklarının en önemli nedenleri Kullanılan implant markası, bu implantı çene kemiğine konumlandıran çene cerrahının tecrübesi, implantın üst yapısını yapan doktorun tecrübesi ve laboratuvarın tecrübesi çok önemlidir. Ücretsiz klinik muayene sonrasında tedavi planlamanıza istinaden fiyat paylaşılabilir. Detaylı bilgi için 05446201020 numaralı telefonumuzdan bizlerle görüşebilirsiniz.

 22. S.s d dedi ki:

  Hocam ön tavşan dişimin tek kırıldı ve düştü yapımı nasıl olur ne kadardır

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Ön bölge estetik dolgu (bonding) tedavisi ile dişiniz eski formuna gelebilir.

 23. Çisem dedi ki:

  Merhaba benim ağzımda 6 tane dolgu var ve onlara implant yaptırmak istiyorum devlet karşılar mı yada ne kadarını karşılar acaba

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Çişem Hanım, Dolgu olduğu için implant yaptırmak çok da doğru bir yaklaşım olmaz. Kliniğimiz de öncelikle kendi dişinizin kurtarılması için gerekli tedaviler uygulanır en son aşamada İmplant tedavisi yapılması önerilir. arabanız çizilirse boyatmanız önerilir, kapıyı komple değiştirmek gerekmez 🙂

 24. Elif Özkan dedi ki:

  Merhaba efendim ben 58 yaşında Eşimden dolayı emekli maaşı alıyorum emekli sandığından Benim ağzımda ana dişim hiç yok devlet hastanesinde implant yaptırabilir miyim

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 25. Fatma dedi ki:

  Protez diş kullanamiyor annem kemik erimesinden dolayi devlette implant protez uygulamasi var mi acaba eğer varsa devlet bir kısmını karşılıyor mu?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, Devlet hastanesi sadece total protezi karşılamaktadır. Devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

 26. Enes dedi ki:

  Merhaba üniversite öğrencisiyim babam emekli , en ön dişim kırık , implant tedavisini devlet karşılar mı ? Daha ayrıntılı bilgiye nerden ulaşabilirim ?
  Teşekkür ederim , saygılarımla

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Enes Bey, İmplant tedavileri devlet hastaneleri veya ağız diş sağlığı merkezleri tarafından ücretsiz olarak karşılanmamaktadır.

 27. Maral dedi ki:

  Merhaba 49 oranlı engelliyim en önlerde görünecek şekilde bı diş eksikliğim var.Fiyatlar karşılayamayacagim kadar yüksek, devletin karşılaması için hangi yollara başvurmam gerekli..?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Maral Hanım,
   implant tedavileri maalesef SGK kapsamında bulunmamaktadır.

   1. Mehmet dedi ki:

    Merhaba hocam. Arkada 2 dişim yok. İmplant tedavisi devlette yaptirabilirmiyiz

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Merhabalar, Maalesef devlet hastanesinde implant tedavileri sgk kapsamında yapılamamaktadır.

   2. umut dedi ki:

    merhaba, en ön ili dişim kırık ve birkaç dişim eksik/çürük bunlara implant yaptırmak istesem devlet karşılar mı? 6 7 dişim maalesef böyle 🙁

    1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

     Merhabalar Kırık dişleriniz kaplama veya dolgu ile tedavi edilebilir, implant tedavisini maalesef devlet hastanesi karşılamamaktadır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp