Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Devlet Hastanesinde İmplant Yaptırmak Mümkün Mü?

Devlet Hastanesinde İmplant Yaptırmak Mümkün Mü?
08.12.2020

İmplant Diş Fiyatı Hesapla

Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınarak hazırlanmış olup, tahmini olarak fiyatlandırılmıştır. Net fiyat bilgisi için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

Devlet hastanesinde implant yaptırmak mümkün bir işlemdir. Devlet hastanesinde implant yaptırmak ve diğer diş tedavilerini görebilmek mümkündür. Kemik içi implant tedavisi alacak olanların ücretlerini karşılamayan SGK; aynı zamanda altın, platin, paladyum, irrudyum gibi kıymetli madenlerin ücretlerini de tedavi kapsamında ödememektedir. SGK’nın belirlediği şartların sağlanmış olması durumunda; devlet hastanesinde yaptırılan diş tedavisinin bir bölümünü SGK karşılamaktadır. Sözleşmeli sağlık kurum ve kuruluşlarından implant tedavisi alındığında, implant ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır.

18 Yaşından Küçükler Devlet Hastanesinde İmplant Yaptırabilir Mi?

İmplant Diş Yapımı18 yaşından küçüklere implant tedavisi uygulanması durumunda; tedavi masrafları bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Üç diş hekimi tarafından bir sağlık kurulu hazırlanmış olması halinde; kurumla sözleşmesi olmayan ve özel sağlık hizmeti veren diş ünitelerinde de hizmet alabilmektedirler. Tedavinin esas amacının estetik kaygılar olmadığı ve maloklüzyon tipi açık bir şekilde alınmış olan sağlık kurulu raporunda belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunun hazırlanması ile beraber 6 ay içerisinde tedavinin başlatılması gerekmektedir.

SGK’nın Diş Tedavilerini Karşılama Şartları Nelerdir?

SGK’nın diş teli tedavi karşılama koşullarına bakıldığında; normal şartlarda kemik içi implant masrafları karşılanmamaktadır. Ancak implant tedavisinin SGK tarafından karşılanabileceği durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak eğer maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybı görülür ise; devlet implant tedavi masraflarını karşılamaktadır.
 • Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik var ise; implant diş tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Konjenital diş eksikliği olan hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Dudak damak yarığı gibi doğuma bağlı anormallikler sonucunda diş ve ilgili kemik doku defektleri var ise; implant bedelini devlet karşılamaktadır.

Devlet veya Özel Hastanelerde İmplant Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Devlet ve özel hastanede implant tedavisi için öncelikle hastaneden randevu alınması gerekmektedir. Randevu alınmış olan iş hekimliği fakültesine randevu gününde gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Hasta tedavinin yapılacağı bölüme sevk edilmektedir. Tedavi süreci başlatılmaktadır ve hastaya verilen günlerde implant uygulaması yapılmaktadır. Devlet hastanesinde implant yaptırmak isteyenler, devlet hastanesinin yoğunluğu sebebi ile rapor alamaz iseler; hastaneden rapor alarak özel implant yapan hastanelere başvuru yapabilmekte ve bu hastanelerden hizmet alabilmektedirler.

SGK’nın İmplant İçin Ödeme Yaptığı Tutar Ne Kadardır?

implant çeneSGK’nın implant ödemesine bakıldığında; 3713 sayılı kanun, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu 56’ncı Maddesi veya 2330 sayılı kanunun 2’nci maddesi kapsamında aylık alanlar; başkasının yardımı ve desteği olmadan yaşam fonksiyonlarını yerine getiremiyor iseler, implant tedavileri devlet tarafından karşılanmaktadır. İmplant başına hangi tutarda faturalandırma yapılacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir tutardır. En az %40 ve üzeri engelli olan hastaların özel sağlık sunucularında tedavi edilmesi için de SGK’ya başvuru yapılması mümkündür.

Engelli Hastaların İmplant Tedavileri Nasıl Karşılanır?

Engelli bireylerin implant tedavilerinin karşılanması için hastanın en az %40 oranında engelli olması gerekmektedir. Engelli bireylerin devlet hastanelerinde implant yaptırmak ve masrafları devletin karşılaması için başvurmak istemeleri durumunda; rapor düzenlenmesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Rapor düzenlenebilecek hastaneler; Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri olmaktadır. Düzenlenen bu raporda en az üç farklı doktorun imzası bulunmalıdır. Rapor alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde implant tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır.10 iş günü sayılmaya raporun düzenlendiği tarihten başlamaktadır.

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Avatar Enes dedi ki:

  Merhaba üniversite öğrencisiyim babam emekli , en ön dişim kırık , implant tedavisini devlet karşılar mı ? Daha ayrıntılı bilgiye nerden ulaşabilirim ?
  Teşekkür ederim , saygılarımla

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Enes Bey, İmplant tedavileri devlet hastaneleri veya ağız diş sağlığı merkezleri tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

 2. Avatar Maral dedi ki:

  Merhaba 49 oranlı engelliyim en önlerde görünecek şekilde bı diş eksikliğim var.Fiyatlar karşılayamayacagim kadar yüksek, devletin karşılaması için hangi yollara başvurmam gerekli..?

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Maral Hanım,
   implant tedavileri maalesef SGK kapsamında bulunmamaktadır.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu