Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Devlet Hastanesinde Diş Teli Tedavisi Yapılıyor Mu?

Tarih12 Ocak 2021 00:31

Devlet hastanesinde diş teli tedavisi görülebilmektedir. Devlet hastanesinde diş teli tedavisi için gerekli şartlar sağlanır ise; tedavi ücretinin bir kısmını devlet karşılamaktadır. Diş teli tedavisi oldukça uzun bir tedavidir ve hem sabır hem de emek istemektedir. Bu süreçte karşılaşılabilecek her durumu diş hekiminin öncesinde hastaya anlatması gerekmektedir. Diş teli takıldıktan sonra hafif bir ağrı hissedilmesi oldukça normaldir. Alışma süreci atlatıldığında diş teli ile ilgili herhangi bir problem kalmamaktadır. Eğer ağrılar uzun süre devam eder ise; diş hekimi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu süreçte ağza sert darbe alınmamalı ve braketlerin kırılmaması için dikkatli olunması gerekmektedir.

Devlet Hastanesinde Diş Teli Tedavisi Uygulanır Mı?

Diş teli ücretleriDevlet hastanesinde tel tedavisi ve daha birçok diş hekimliği uygulamaları yapılmaktadır. Diş protezleri, dolgu, kaynak, kanal tedavisi, diş çekimi, tartar temizleme gibi çok sayıda tedavinin devlet hastanesinde görülebilmesi mümkündür. Ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerden randevu alınmalıdır. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi sağlık hizmeti veren kurumlarda diş teli tedavisi görülebilmektedir.

Devlet Hastanesinde Diş Telinin Takılması Mümkün Müdür?

Diş telinin devlet hastanesinde takılması için hastaya randevu verilmektedir. Ancak devlet hastanelerinin yoğunluğu sebebi ile hastanın diş telinin takılması için verilen randevu bazen 1-2 sene sonrasına sarkabilmektedir. Bu durumda hastalar beklemek istemeyebilmektedir. Özel kliniklerde diş tellerini taktırabilmeleri mümkündür. Bunun için devlet hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin hastaya yoğunluk sebebi ile rapor yazmaları gerekmektedir. Yazılan rapor ile beraber hasta özel hastaneye sevk edilmiş olmaktadır.

Diş Teli Tedavisini Devlet Öder Mi?

Diş teli tedavisini devletin karşılaması için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Diş teli tedavilerinin belirli bir kısmı gerekli şartlar sağlandığında devlet tarafından karşılanabilmektedir. Ancak devlet hastanesinde diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin masraflarını devlet karşılamamaktadır. Diş teli tedavisinin devlet tarafından karşılanması için sağlanması gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Hastanın 18 yaşından küçük olması istenmektedir.
 • Hastanın annesinin veya babasının sigortalı olması gerekmektedir.
 • Diş teli tedavisi görülen hastane devlet hastanesi ise devlet tutarı karşılamaktadır.
 • Özel hastanelerde diş teli tedavisi görecek olan kişilerin sigortaları olsa dahi hastane özel olduğu için devlet karşılamamaktadır.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli devlet hastanesiDiş teli tedavi uygulaması için öncelikle hastanın diş hekimine şikayetlerini anlatması gerekmektedir. Ağız içerisindeki problemleri tespit ederek hastaların şikayetleri doğrultusunda diş hekimleri bir tedavi planı oluşturmaktadırlar. Hazırlık safhası, tedavi aşaması ve braketlerin takılması olmak üzere diş teli tedavisinin üç aşaması bulunmaktadır. 2021 Güncel diş teli fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Diş teli tedavisinin yapılma zamanı; 10-12 yaşından sonra olmaktadır. 7 yaş ile beraber çocukların bir ortodontistin kontrolünden geçmesi tavsiye edilmektedir. Ancak 10-12 yaşından önce tedaviye başlanması önerilmemektedir. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin yapılan muayeneler ve çekilen röntgenler kapsamında izlenmesi tavsiye edilmektedir. Erken teşhis ve tedavi ile ileride oluşabilecek birçok sorunun önüne geçilebilmektedir. Ancak bu problemlerin çözümünün kalıcı olabilmesi adına çocuğun gelişiminin takip edilmesi ve buna göre bir tedavi planı oluşturulması gerekmektedir. Devlet hastanesinde diş teli tedavisine başlanacağı zaman tedavinin başlanacağı en uygun zamanı diş hekimi belirtmektedir. Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de diş teli tedavisinden olumlu sonuç alınabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde diş çekimine bağlı dişlerin yer değiştirmeleri, dişlerdeki düzensizlikler gibi pek çok diş problemi tedavi ettirilebilmektedir.

4/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Pınar dedi ki:

  Merhaba efendim ben 20 yaşındayım malesef dişlerim pek sağlam değil salaniyolar dişlerim biraz ice doğru diş teli takmak yarar sağlar mi

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Pınar Hanım, İhtiyacınız olan doğru tedavinin belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir. Buna istinaden doğru yönlendirme ancak yapılabilir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp