Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Amalgam Dolgu Nedir?

Dişlerde oluşan çürüklerin veya boşlukların doldurulması için uygulanan dolgu tedavilerinden biri olan Amalgam Dolgu cıva maddesinden elde edilmektedir. Normal dolgulardan daha sert yapıya sahip olan bu dolgu cıva ve diğer sert materyallerin birleşimiyle oluşturulmaktadır. Bu dolgu oluşturulurken sıvı haldeki civanın içerisine toz halindeki metaller katılır. Katılan metaller arasında kalay, bakır ve gümüş yer almaktadır.

Tarih11 Şubat 2021 12:41

Amalgam dolgu halk dilinde gümüş dolgu olarak da bilinmektedir. Bu dolgular gümüş renginde olduğu için gümüş dolgu olarak adlandırılır. Ancak içerisinde gümüş materyali yer almaz. Bu dolgular genellikle ısırma kuvvetini en fazla uygulayan ve yıpranma olasılığı yüksek olan azı dişlerinde ya da arka sıralarda yer alan dişler için uygulanmaktadır.

Amalgam Dolgu Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Amalgam DolguUzman hekimler amalgam dolguları çürüklerin ya da boşluklara yerleştirmeden önce ilk olarak dişteki çürükler tamamen temizlenerek bir delik açılır. Diş hekimleri bu deliği doldurmak için sıvı cıva ve buna ek olarak deliğin şekline uygun bir kapsül kullanılır. Bu kapsüller amalgam macunu içermektedir. Dişte açılan deliğe Amalgam Dolgu doğru ve sabit bir şekilde yerleştirilebilmesi için delik matkap yardımıyla şekillendirilir.

Uzman hekimler güvenlikli bir ortamda amalgam macunu oluşturabilmek için sıvı cıvayı kalay ve bakır gibi toz halindeki alaşımlarla karıştırarak dolgu haline getirilir. Yumuşak haldeki macun dolgusu dişteki deliğe yerleştirilerek şekillendirilmesi gerçekleştirilir. Daha sonra yumuşak haldeki dolgu sertleşerek sağlam bir duruma gelir. Isırmada çok etkili olan azı dişlerine ve arka dişlere uygulanan bu dolgu ısırma kuvvetine dayanıklı bir hale gelecektir.

Amalgam Dolgunun Yararları Nelerdir?

Dişlerinizdeki çürüklerin yerlerini doldurmak için uygulanan amalgam dolgunun yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Diğer dolgu türlerine göre daha sert ve daha kuvvetlidir. Bu nedenle ısırma ve çiğneme sırasında sizlere hiçbir şekilde zorluk yaratmazlar.
 • Dolgu türleri arasında en uygun fiyatlara sahip olan dolgu türlerinden biridir.
 • Amalgam dolgu yaptırdığınız taktirde uzun süre boyunca bu dolguyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Amalgam dolgular hiçbir şekilde kırılma, çatlama gibi sorunlara yol açmazlar

Amalgam Dolgu Zararlı Mı?

Amalgam Dolgu nedirAmalgam dolgular gri renkte olmaları nedeniyle estetik açıdan sıkıntı yaratmaması için genellikle ağız içerisinde arka tarafta yer alan dişler için uygulanmaktadır. Amalgam dolguların zararlı olup olmadığı uzun süredir tartışılan bir konudur. Bazı diş hekimler zararlı olmadığını düşünürlerken bazıları ise insanlara zarar verebileceğini düşünmektedirler. Amalgam Dolgu içerisinde yer alan cıva, ısırma ve çiğneme sırasında oluşan sürtünmelerin cıva maddesinde buharlaşma oluşabileceğine ve buharında insan vücuduna zarar verebileceğini düşünmektedirler.

Amalgam Dolgu Zararlı Mı sorusuna günümüzde kesin bir cevap verebilecek bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Ancak buna ek olarak amalgam dolguların beyaz dolgularla değiştirildiğinde hastaların problemlerinin tedavi edildiğine dair de bir çalışma yoktur. Bu nedenle amalgam dolgular günümüzde hayla uygulanan bir dolgu tedavisi yöntemidir.

Amalgam Dolgu Zararları Neler?

Amalgam dolgunun insan vücuduna zarar verdiğini kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak amalgam dolguların diğer dolgu türlerine göre eksi kısımları vardır. Bu eksileri şu şekilde sıralayabilir.

 • Alerjik riski diğer dolgu türlerine göre biraz daha fazladır.
 • Gri renktedir ve dişler arasında kolaylıkla belli olabilir.
 • Estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüsü vardır.

Amalgam Dolgu Ömrü Ne Kadar?

Amalgam Dolgu Ömrü, diğer dolgu türlerine göre daha uzundur. Ancak bir dolgunun ömrünü belirleyen en önemli unsur doğru bir şekilde kullanılması ve bakımıdır. Dolgu kullanımına ve temizliğine dikkat edilmesi durumunda amalgam dolgular 5 – 15 yıl arasında kullanılabilir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Songül Karaaslan dedi ki:

  Merhaba azı dişimi çektirdim o boşluğa ne yaptırabilirim ve devlet hastanesi ne kadarını karşılar ? Teşekkürler.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Songül Hanım, İmplant yaptırabilirsiniz. Devlet hastaneleri maalesef karşılamıyor.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp