Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Zirkon Diş Kaplama

Anasayfa » Zirkon Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

 

Zirkonyum kaplama, daha estetik bir görünüm elde etmek ve ağız-diş fonksiyonlarının daha işlevsel hale getirilmesi için son zamanlarda diş hekimlerinin de önerdikleri bir diş kaplama yöntemidir. Zirkonyum Diş , eskiden beri genellikle porselen kaplama şeklinde kendini göstermiştir. “Metal destekli diş kaplama” ve “metal desteksiz diş kaplama” olarak iki farklı şekilde uygulanan porselen dişler, zaman içinde estetiklik algısının daha fazla artması nedeni ile farklı kaplama yöntemleri üretilmeye başlamış. Zirkon diş kaplama da bunlardan biri olup son yılların en çok tercih edilen diş kaplama yöntemidir.

Estetik görünüm açısından olduğu kadar sağlık açısından da son derece etkili bir tedavi yöntemi olduğu için zirkonyum diş kaplama daha fazla tercih edilmektedir.

Zirkon Diş, Herhangi bir alerjik özelliği olmamakla birlikte korozyona uğramadığı ve beyaz olması ile ışığı geçirgen özelliğe sahip bir madde olduğu için daha çok diş alanında kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında kullanım alanlarının da olduğunu söylemekte fayda var.

Daha önceki dönemlerde uygulanan porselen dişlerde genel olarak ağızda farklı bir tat bırakması ve renk değişikliğine uğraması yüzünden estetiklik biraz daha geri planda kalmakta idi. Ancak günümüz tıp teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte ağız ve diş sağlığı alanında yapılan yeni çalışmalar sayesinde bu tip olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır. Zirkon Diş Kaplaması, diğer diş türlerine göre daha dayanıklı, ağızda metal tat bırakmaması, beyaz ve ışığı geçirgen özelliğine sahip olması ile daha fazla kendinden söz ettirmeye başlayan bir diş türüdür.

Zirkonyum tedavisi ne kadar sürer?

Zirkon seramik tedavisinin diğer tedavi yöntemlerinden ayrılmasındaki en büyük özelliği kısa sürede tedavinin tamamlanmasıdır. Diş hekimi uzmanları, genel olarak zirkon seramik tedavisi için 5 günün yeterli olduğunu söylemektedir. Yani estetik bir gülüşe sahip olmak için uzun süre beklemeye gerek yoktur.

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları nelerdir?”

Metal destekli kaplamaların ışık geçirgenliği çok azdır ve bu da zamanla diş etlerinde koyu bir rengin oluşmasına neden olmaktadır. Geliştirilerek ağız ve diş sağlığı dünyasına kazandırılan zirkonyum diş ise ışık geçirgenliği daha yüksek ve beyaz renkli olmasından dolayı zaman içinde diş etlerinde koyuluğa neden olmamaktadır.

Metal destekli diş kaplamalarında estetiklik çok aranan bir şey değildir. Fakat zirkonyum diş , buna zıt olarak ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde zamanla meydana gelebilen mat görüntüye neden olmamaktadır. Dişlerin orijinal haline daha yakın olması; daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlımıdır?

Zirkon Diş kaplama genellikle estetiklik açısından tercih edilse de diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan bir tedavi yöntemidir. Çünkü zirkonyum maddesi, diş etleri ile daha uyumludur ve herhangi bir şekilde diş etlerine zarar vermez. Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerin diş etleri etrafında görülen diş eti hastalıkları, metal kaplamalara göre çok daha düşüktür.

Metale karşı alerjisi olan kişiler, metal destekli diş kaplamalarından kaçınırlar. Geliştirilmiş şekilde tıp dünyasına sunulan zirkonyum diş tedavisi sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor. Çünkü zirkonyum kaplama, sıcağa karşı dayanıklı ve metale alerjisi olanlar için ideal bir diş tedavisi yöntemidir.

Metal destekli porselen kaplama ile zirkonyum diş kaplama arasındaki fark nedir ?

Metal destekli kaplama yaptıran hastaların yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri sıcağa karşı hassasiyet sorunudur. Zirkonyum kaplama ile bu sorun da ortadan kalkıyor. Hem sıcak soğuk hassasiyetinin olmaması hem de metal destekli diş kaplamalarına göre daha dayanıklı olması, tedaviyi bu yöntem ile tercih edenler için son derece avantaj sağlamaktadır.

Sigara, kahve ve dişlerde leke bırakan diğer maddeler, metal destekli kaplamalarda dişlerin sararmasına daha fazla yol açar. Ancak zirkonyum kaplama son derece dayanıklı olduğu için bu tip sorunlar da yaşanmamaktadır.

Zirkonyum dişler nerelerde kullanılır?”

Zirkon diş kaplama, daha çok estetik alanında kullanılan bir diş tedavisi yöntemidir. Diş beyazlatma gibi metotlar uygulandığı halde olumlu sonuca ulaşılmayan durumlarda kullanılan zirkonyum kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları şunlardır;

  • İleri derecede renkleşmede,
  • Kalıtsal yapı renkleşmenin tedavisinde,
  • Ortodontik tedavinin tercih edilmediği durumlarda “diastema” gibi ayrık veya az çapraşık, dönük diş tedavisinde,
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgularda,
  • Arka grup dişlerde kaplama veya köprü olarak,
  • Ön grup implant üstü protezlerde,
  • Gülüş estetiğinin oluşturulması amacı ile zirkonyum kaplama kullanılmaktadır.

Zirkonyum hakkında sıkça sorulan sorular

Metale karşı alerjim var, zirkon diş kullanabilir miyim?

Zirkonyum kaplama, içerisinde metal bulunmadığı için ağızda metalik tat bırakmaz ve metale karşı alerjisi olanlar kolaylıkla kullanabilirler.

Zirkon kaplama ağzımda değişik tat ve kokuya neden olur mu?

Metal destekli olmadığı için ağızda değişik tatlara neden olmaz ve koku yapmaz.

Zirkonyum diş ileride renk değişikliğine uğrar mı?

Zirkonyum dişler, pürüzsüz ve kaygan bir zemine sahip olduğu için plak oluşumuna neden olmaz ve metal destekli dişlere göre daha uzun süre beyazlığını korur. Hasta, uygun şekilde ağız ve diş bakımına dikkat ederse ömür boyu dişleri ile ilgili problem yaşamaz.

Zirkonyum dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplama, diğer diş türlerine göre çok daha uzun süre kullanılabilir. Bakımı normal dişler gibi olmalıdır ancak kullanılan fırçanın yumuşak kıllı olmasına dikkat etmek gerekir.

Zirkonyum diş değişmesi gerektiği durumlarda zarar verir mi?

Herhangi bir nedenden dolayı zirkon kaplama dişler çıkartılması gerekirse, çıkartma işlemi kesilerek yapıldığı için herhangi bir zarar vermez.

Zirkon diş kaplamalar nasıl uygulanır?

Zirkonyum kaplama da tıpkı diğer protezler gibi diş küçültüldükten sonra ve diş ile diş eti sağlıklı duruma geldikten sonra uygulanmaktadır. Laboratuvar ortamında zirkonyum kaplama, dişlere uygun renkte tasarlanarak hazırlanır. Hazırlama aşaması tamamlandıktan sonra özel yapıştırıcı yardımı ile uygulanmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama tedavisi sürecinde estetik kayıplar nasıl giderilir?

Zirkon kaplamanın uygulanabilmesi için dişler kesildikten sonra diş ve diş etlerinin sağlıklı hale gelmesi beklenir. Özellikle ön dişlerde uygulanması gereken durumlarda, geçici olarak akrilikten yapılan kaplamalar kullanılır. Kuvvete çok dayanıklı olmasalar da renk uyumu net olduğu için estetik açıdan herhangi bir kayıp söz konusu olmamaktadır.

Zirkon diş kaplama hangi yaşlar için uygundur?

Daimi dişleri oluşmuş kişiler, her yaştan itibaren estetiklik açısından veya diğer nedenlerden dolayı zirkon kaplama yaptırabilirler. Ancak 18-20 yaşlara kadar yapılan tedavilerde çene büyümesi sonucu aralanmalar görülebilir. Bu tip durumlarda sık sık yenilenmesi gerekmektedir.

Zirkon diş kaplamanın dezavantajları var mıdır?

Diş üstü kaplama olduğu için uzun aralıklı olan dişlerde kullanılması önerilmez. Bu tip yapılarda kırılma durumu daha fazla olduğu için zirkonyum kaplama önerilmemektedir.

Zirkon Diş Kaplama
4.8 (96.67%) 24 Puan

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu