Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

İmplant Tedavisi

Tarih11 Ocak 2021 23:54

2024 İmplant Diş Fiyatı Hesapla

Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?      Kelime anlamı bazında bakacak olursak implant: vücuttaki işlev göremeyen canlı dokuların yerine geçmesi veya o canlı dokulara destek olması için vücuda ameliyatla yerleştirilen cansız dokuları ifade etmektedir. Implant kelimesinin genel tanımını göz önünde bulundurursak diş kusurlarının giderilmesi için dişe veya ağız genelindeki yumuşak ve sert dokulara uygulanan implantlar da aynı prensiple çalışır ve bu implantlara dental implant adı verilir. Dental implant yani implant tedavisi 20. Yüzyılın ortalarından bu yana uygulanmaktadır. Tabii geçen yaklaşık 70 yıllık süreç dahilinde dental implantlar da onlarca değişimlere uğradı. Dental implant ve implant tedavisinin değişmeyen temel amacı ise ağız genelinde kaybedilen diş veya dişlerin yerini titanyum, zirkonyum ve seramik gibi materyallerle telafi etmektir. Bu amaç dahilinde implant tedavisi için dişler, damaklar, çene kemikleri ve hatta yumuşak dokular kullanılabilmektedir.

Dental Implant Tedavisi ve Dental Implantın Uygulanması

Dental implant ya da implant tedavisi talebiyle kliniğe başvuran hasta ile ilgili yapılan ilk müdahale diş hekiminin klinik muayenesidir. Diş hekiminin gözle muayenesi şikayetin iç yüzü hakkında bazı net ipuçları vererek implant tedavisinin genel hatlarının oluşmasını sağlamaktadır. İkinci adımda ise dental implant uygulanacak hastanın ağız bölgesinin tamamının genel ve detaylı röntgeni çekilir. Bu röntgenlerle amaçlanan şey dental implant tedavisinin uygulanacağı çenedeki kemik yapısını gözlemlemektir. Zira dental implant tedavisinde çeneye sabitlenen vidaların desteklenmesi için sağlam bir kemik yapı bulunmalıdır.

İmplant tedavisi ne kadar sürer            Röntgen sonuçlarıyla beraber hasta hakkında detaylı bilgiye ulaşan diş hekimi eldeki veriler ışığında hastaya implant tedavisi seçeneklerini sunar. Hasta implant tedavisini; implant fiyatları ve her bir dental implantın artı ve eksilerini göz önünde bulundurarak seçme hakkına sahiptir. Elbette diş hekimi de şikayetin ve hastanın ağız yapısının uygunluğunu göz önünde bulundurarak bazı tavsiyelerde bulunacaktır.

Hasta ve diş hekiminin ortak kararı neticesinde bir dental implant tedavisi yöntemi seçildikten sonra tedaviye başlanır. Tedavi çoğu zaman birkaç seans sürer. Hastanın seçtiği dental implant ve diş protezleri hazırsa hemen takılır ve hasta eski hayatına döner. İmplant tedavisi büyük oranda ağrısızdır. Greft veya kemik törpülenmesi gibi bazı uygulamalar acı verici olsa da çoğu hastada bu uygulamalara başvurulmasına gerek kalmaz. Ayrıca dental implant tedavisi sırasında hastanın isteği doğrultusunda lokal ve genel anestezi kullanılması da mümkündür.

İmplant Fiyatları (Devlet Hastanesi)

Implant fiyatlarının belirlenmesi pek çok etmen ile belirlenen bir işlemdir. Ülkemizde uygulanan onlarca markanın onlarca farklı çeşitte dental implant mevcut. Durum böyle olunca da yerli üretiminden ithaline kadar her bütçeye uygun bir dental implant bulmak mümkün. İmplant fiyatları devlet hastanesi dahilinde bir fiyat standardına sahip fakat bu standart fiyat kullanılan dental implantların tamamını karşılamamakta. Burada tercihi hastanın vermesi gerekiyor.

Dental implantın fiyatı üzerinde etkili olan temel faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dental implantın markası: Özellikle yurtdışından getirtilen ithal dental implantlar söz konusu olduğunda implantın hangi ülkede üretildiği hem kalitesini hem de kur farkından dolayı fiyatını doğrudan etkilemektedir.İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa ne yapılır?
 • Dental implantın üretiminde kullanılan materyal: Titanyum kemikle sorunsuz bir biçimde kaynaşan ve vücut tarafından reddedilmeyen bir elementtir. Dolayısıyla dental implantların da hemen hepsi titanyumdan üretilir. Ancak alaşımdaki titanyum miktarı ve titanyumun saflığı gibi bazı faktörler firmadan firmaya değişiklik gösterilmektedir.
 • Dental implantın garanti süresi: Pek çok dental implant üreticisi garanti fiyatını opsiyonel olarak arttırabilmektedir. Tabii bu opsiyon da implant fiyatları üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir.
 • Dental implantın uygulanacağı hastanın çene ve kemik yapısı: (Kemik yapısının uygun olmaması durumunda, diş hekimi önce kemik yapısına müdahale etmeyi tercih edebilecektir)
 • Dental implantın fonksiyonelliği: Takıp çıkartma kolaylığı gibi bazı fonksiyonlar uygun fiyatlı dental implantlarda es geçilebilmektedir.
 • Dental implantın sağladığı teknoloji: Dünya çapında dental implant üreten hemen her firmanın kendi geliştirdiği bazı teknolojiler mevcut. Bu teknolojilerin kimi implantın daha kolay uygulanmasını, kimi daha uzun ömürlü olmasını, kimi ise kemik yapısının uygun bulunmadığı durumlarda uygulanmasını sağlıyor. Haliyle her bir teknolojinin de fiyat üzerinde farklı bir etkisi mevcut.

 

Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen Implant Fiyatları Devlet Hastanesi 2019 listesi

PROTEZ 2019 KDV Hariç 2019 KDV Dahil %8
4-1 Tam Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.587,96 1.715,00
4-2 Bölümlü Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.611,11 1.740,00
4-3 Tam Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene) 1.851,85 2.000,00
4-4 Bölümlü Protez
(Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)
1.805,56 1.950,00
4-5 Hassas Tutuculu Protezler
(Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)
2.194,44 2.370,00
4-6 İmplant Destekli Hareketli Protezler
(Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)
2.342,59 2.530,00
4-7 Geçici (İmmediat) Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.435,19 1.550,00
4-8 Diş İlavesi (Tek Diş) 180,56 195,00
4-9 Diş Üstü Protezi (Overdenture – Tek Çene) 1.611,11 1.740,00

 

5/5 - (4 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. erdal dedi ki:

  üst çene komple diş yok implnt ve sabit olmak kaydı ile fiyat nedir

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Erdal Bey, tüm diş tedavilerinde fiyat verilebilmesi için öncelikle sizin ihtiyacınız olan doğru tedavinin belirlenmesi gerekmektedir. İmplant tedavisi yapılabilmesi için bazı durumlarda ileri cerrahi uygulamalar ve kemik tozu , membran zarı gibi biyo materyaller kullanılabilmektedir. doğru ve sağlıklı bilgi almak için 0544 620 10 20 numaralı telefonumuzdan ücretsiz, muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp