Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Gıcırdatma

Tarih23 Kasım 2019 15:14

Diş Gıcırdatma Neden Olur?

diş gıcırdatma nedenleriDiş gıcırdatma (bruksizm) veya halk arasındaki söylemiyle diş sıkma gece uyku halinde, hatta bazı nadir vakalarda gündüz bilinçdışı bir biçimde hastanın dişlerini sıkması ve birbirine sürten dişlerin ses çıkartması olarak açıklanabilir. Toplumda çok yaygın bir rahatsızlık olsa dahi çoğu zaman çok geç tanı koyulur. Zira baş ağrısı, çene eklemleri üzerinde ve yanağın kulağa yakın kısmından şakaklara doğru ilerleyen yanma benzeri bir kas ağrısı, bölgesel diş ağrısı, yorgunluk – halsizlik gibi çok genel semptomlarla kendini gösterebilir. Diş gıcırdatma rahatsızlığının çok yoğun yaşandığı durumlarda ise nadiren de olsa dişlerin aniden kırılması görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda dişleri gıcırdatması sık rastlanmamasına rağmen büyük tehlikelere işarettir. Zira yeni gelişmekte olan dişler ve eklem – kas yapıları bir yetişkine kıyasla çok daha savunmasızdır. Dolayısıyla bir ebeveyn tarafından en kısa sürede teşhis edilmesi önemlidir. Ancak çocuklarda diş gıcırdatması veya genel olarak dişleri gıcırdatma basit bir durum değil bir hastalıktır ve doğru teşhis yalnızca bir diş hekimi tarafından klinik muayeneler sonucu konulabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş gıcırdatma sebepleri pek çok uzmana göre iki ana başlıkta ele alınmaktadır.

 1. Diş Gıcırdatma Hastalığının Fizyolojik Sebepleri: Dişleri gıcırdatma (çocuklarda diş gıcırdatması) rahatsızlığının kanıtlanmış pek çok nedeni fizyolojik kökenlidir. Ağız bütününü oluşturan dişler, çeneler, yanaklar, dil ya da damakların herhangi birinde bulunan yapısal bir bozukluk çene kas ve eklemlerinin istemsiz kasılmasına neden olabilir. Bu durum da gece kontrolün en zayıf olduğu anlarda diş gıcırdatma olarak kendini gösterir. Çocuklarda diş gıcırdatması rahatsızlığı da çoğu zaman fizyolojik kökenli sebeplere dayanmaktadır. Uzman bir diş hekimi bu yapısal bozukluğu kısa süre içerisinde tespit edip çözüme kavuşturabilir. Fizyolojik sebeplerin bir kısmının tedavisinde ortodontik cerrahiye başvurulması gerekebilir.
 2. Diş Gıcırdatma Hastalığının Psikolojik Sebepleri: Yapılan klinik deneyler neticesinde dişleri gıcırdatma şikayetiyle diş hekimlerine başvuran hastaların büyük bir çoğunluğunun aynı zamanda psikolojik sorunlar yaşadığı kanıtlanmıştır. Yani stresli bir dönemden geçmekte olan hastaların aynı zamanda bir semptom olarak diş gıcırdatma sergilediği saptanmıştır. Kasların merkezi sinir sistemi aracılığıyla kontrol edildiğini ve psikolojinin de merkezi sinir sistemi üzerinde yadsınamaz etkileri olduğunu kabul edecek olursak bu şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

diş gıcırdatma sebepleriDiş gıcırdatma rahatsızlığının tedavisi için öncelikle dişleri gıcırdatmaya sebep olan sorunu saptamak gereklidir. Eğer fizyolojik bir problem hastanın dişleri gıcırdatmasına yol açıyorsa durum uzman bir diş hekiminin muayenesi ile netliğe kavuşacaktır. Ağız, dişler ve çene kaynaklı yapısal bozuklukların sebep olduğu dişleri gıcırdatma, ortodontik ve cerrahi müdahalelerle çözüme kavuşturulabilir.

Öte yandan rahatsızlığın psikolojik kökenli bir sebebi olduğu saptanırsa bu durumda hastanın psikolojik destek alması gerekecektir. Terapi seansları çoğu hastada olumlu sonuçlar doğurmuş ve dişleri gıcırdatma azalmış veya tamamen sonlanmıştır. Buna ek olarak hipnoz gibi deneysel tedavi yöntemleri de bazı hastalarda işe yaramıştır.

Sebebi ne olursa olsun hastanın diş yapısına uygun olarak üretilmiş özel dişlikler ve analjezik özellikli jel ve kremler de geçici bir çözüm olarak kabul edilebilir. Ancak hasta bu iki metodu kullanılmayı bıraktığı anda diş gıcırdatma geri döneceği için diş hekimleri genellikle buna son çare olarak başvurur.

Dişleri gıcırdatma ve çocuklarda diş gıcırdatması rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisi AkvaDent diş hastanesi uzman ve tecrübeli diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Hemen randevu almak için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya hemen tedaviye başlamak üzere kliniğimizde bizi ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. aysel bayram dedi ki:

  iyi günler benim 6 tana disim eksik implant piyati nekadar olur ve ne Kadar sürer sagli sollu dis eksik

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Aysel Hanım,
   0544 620 10 20 numaralı telefonumuza whatsapp üzerinden yazarsanız detaylı bilgi paylaşabiliriz.
   Sağlıcakla kalın,

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp