Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

22.06.2019
74
Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş sağlığı birçok unsurun bir araya gelmesi ile sağlanan bir durumdur. Diş sağlığı dendiğinde sadece dişlerin çürük olmaması değil ağız içerisinde yer alan tüm unsurların aynı sağlıklı kriterleri içerisinde yer alması gerekiyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda diş kadar önemli ola konulardan birisi de diş eti sağlığıdır. Diş eti ne kadar sağlıklı ise dişlerin dayanıklılığı ve sağlığı da o derece yerinde oluyor. Birçok kişinin yaygın olarak görmüş olduğu sorunların başında diş eti kanaması geliyor. Diş eti kanamasına neden olan etkenler birden fazla olmak ile birlikte bu soruna neden olan etkenlerin mutlaka üzerinde durulması gerekiyor.

 

 Diş Eti Kanamasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

 

 Diş eti kanamasına neden olan etkenler sayıca fazladır. En temel özellik, dişlerin gün içerisinde yeterli sayıda bakımının ve temizliğinin yapılmamasıdır. Ağız içerisinde zamanla besinlere bağlı olarak tartar oluşumu meydana geldiği için oluşan bu tartarlar diş etinin direncinin zayıflamasına neden olduğu için diş eti kanaması gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu da zamanla diş eti kanaması gibi sorunların ortaya çıkması açısından mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Diş eti kanaması bazı kişilerde dişlere çok iyi bakılsa da kalıtımsal olarak da meydana gelebiliyor. Bu tür durumlarda dişlerin çok hassas olması ve sık aralıklar ile periyodik olarak ağız ve diş sağlığı için hizmet alınması gerekiyor.

 

 Diş Eti Kanaması Nelere Neden Olur?

 

Diş etki kanamaları beraberinde bir takım sağlık sorunlarını meydana getirebiliyor. Bu sağlık sorunlarının başında diş çürümeleri geliyor. Dişin beslenmesi ve dayanıklılığını kazanmasını sağlayan diş etlerinin kanaması diş etlerinin direncinin azalmasına neden olmasından diş eti çekilmesidolayı dişlerin yeterli düzeyde beslenememesine neden olduğu için belli bir süre sonra dişlerin çürümesine neden olabiliyor. Çürüyen dişler belli bir süre sonra diğer sağlıklı dişlerin de çürümesine yol açabiliyor.

 

Diş etki kanamasının kişilerde oluşturduğu bir başka önemli etken de ağız kokusu gibi istenmeyen durumlardır. Bu durum hem kişinin kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum olarak görülüyor. Diş etki kanaması görülen kişilerde sert besinlerin çiğnenmesi esnasında diş etlerinde gözle görülür bir kanama ve ağrı meydana geldiği için beslenmenin sağlıklı bir şekilde yerine getirilememesi olası bir durum olarak ortaya çıkıyor.

 

 Diş Etki Kanamalarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

 Diş etki kanaması olan kişiler ağız ve diş sağlığı uzmanlarına başvurduklarında uzmanlar tarafından öncelikle diş etlerinin sağlık durumları test edilerek rahatsızlığı ne derecede ve boyutta olduğu tespit ediliyor. Öncelikle diş etlerinin kanamasına engel olmak için diş aralarında bulunan taş ve tartar oluşumunun giderilmesi gerekiyor. Bu faaliyet ile birlikte diş etleri kendisini kısa süre içerisinde toparlayarak daha dayanıklı hale geliyor.

 

Diş etki kanamalarına neden olan etkenlerden birisi de diş çürükleridir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için diş çürüklerinin tedavi edilmesi gerekiyor.

 

 

Şimdi Puanla

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu